Jak obléknout dítě na podzim?

Máma v lese dětské udržitelné oblečení

Trochu mě to zaskočilo. Stromy ještě ani nejsou oranžové a už je zima. Hlavně na horách. Po vrcholcích se většinu času líně válí mlha a člověk má chuť prolenošit celé dny v posteli. Do reality mě probudí Maruška, která chce jít ven za každého počasí. Jo a naštěstí už pochopila, že boty se nosí na nohách i venku a nejen doma. Toho jsem se celkem děsila, že bude chtít chodit bosa i ve sněhu.

Pro podzim je typické střídání teplot. Ráno mrzneme, odpoledne je to občas na tričko…

Jak tedy obléci dítě na podzim, aby nemrzlo a zároveň se nepotilo?

  • Řešením je vrstvení oblečení a kvalitní funkční materiály.
  • Lepší je více tenčích vrstev, než jedna silnější.

Spodní vrstva

Jako spodní vrstvu doporučuji přírodní materiály, které mají dobrou savou schopnost. Nabízí se bavlněnýmerino nebo bambusový úplet. Přírodní materiály výborně sají vlhkost, když se dítě zpotí.

Merino má schopnost vlhkost odvádět od pokožky a rychle schne. V tomto ohledu bambus zaostává, schne velice pomalu a pak může studit, což teď úplně nepotřebujeme.

Bavlna je fajn, ale třeba se podívat, jakou ještě příměs oblečení obsahuje. Pokud je v úpletu elastan, pak je to dobře, protože úplety s příměsí elastanu déle drží tvar a dítěti se krásně přizpůsobí. Co příliš nedoporučuji jsou úplety s příměsí polyesteru. Pokožka dítěte v takovém materiálu vůbec nedýchá, velmi rychle se materiál poničí a také jsou směsové materiály nejhůře odbouratelné, protože v přírodě jsou téměř nerozložitelné.

Zejména pro menší děti vyzkoušejte jako spodní vrstvu oblečení z bio bavlněného mušelínu. V nabídce si můžete vybrat buď mušelínové body a nebo mikinu, která je též velmi vhodná pro podzimní vrstvení.

máma v lese mikina s kapucí podzim

Druhá vrstva

Mikina s kapucí Podzim Máma v lese dětské udržitelné oblečení

Druhá vrstva by měla být silnější a bude se měnit v závislosti na počasí. Když nebude mokro a sychravo, stačí zateplené legíny nebo tepláčky z bavlněné teplákoviny. Ta existuje v několika variantách, na podzim oceníme především tu, které se říká počesaná – z vnitřní strany je jemný chloupek a je mnohem teplejší.

Vyzkoušejte zateplené legíny s motivem růže, které mám v nabídce ve dvou barvách: růžové a modré .

Rostoucí kalhoty se vzorem rybí kost a kalhoty jeansovým vzhledem jsou ušity z tenčí bavlněné teplákoviny – z úpletu french terry. Tyto kalhoty budou pro vrstvení ideální – dle počasí zvolíte vhodnou spodní vrstvu a v teplejších dnů obléknete kalhoty bez spodní vrstvy.

 

Kromě legín a tepláčků se skvěle hodí na různé mikiny. Podle věku a návyků dítěte zvažte, jestli bude vhodnější mikina s kapucí či bez, prodloužená nebo třeba na zip.

Dětem budou slušet mikina z počesané teplákoviny, která krásně zahřeje v chladnějším počasí.

Softshell - nenahraditelný funkční materiál

Do deště oceníte softshell. Nepromokavý a prodyšný materiál, jehož složení je sice 100% polyester, ale k výrobě se používají recyklované plasty, především pet láhve. Existuje nespočet typů softshellu. Já používám zimní softshell, přičemž „zimní“ je pouze označení typu softshellu, neznamená to, že by byl vhodný pouze v zimě. Tento typ je vhodný víceméně celoročně mimo teplého léta. Skládá se ze tří vrstev – nahoře voděodpudivá tkanina, uprostřed membrána a dotykovou vrstvou je jemný fleece. Ze softshellu pořiďte dítěti kalhoty a bundu a pro ty menší také overal. Prohléhněte si nabídku softshellového oblečení a vyberte si ten nejkrásnější vzor.

Nezbytné funkční doplňky

Nesmíme zapomenout také na důležité doplňky – čepicenákrčník a rukavice. Zde bych znovu doporučila merino vlnu na čepici a nákrčník. V nabídce naleznete merino čepice a nákrčníky v několika barvách. Čepice šiji ve třech velikostech, při výběru správné velikosti se řiďte obvodem hlavičky a v případě, že váháte mezi dvěma velikostmi napište do poznámek k objednávce obvod hlavičky.

Rukavice budou vhodnější z nepromokavého materiálu. Ty softshellové koupíte jako palčáky, což může některým dětem dost vadit, protože v ručičkách nebudou mít cit. Prstové rukavice se zase většinou šijí z různých úpletů, jemné motorické dětských ručiček se přizpůsobí, ale určitě nebudou nepromokavé.

Máte už podzimní výbavu pro své dítě nebo vás chladné počasí také trochu zaskočilo? Pokud si nevíte rady a potřebujete s výběrem správného oblečení poradit, neváhejte mě kontaktovat.

Foto: Marieta Kosturová projekt Příběhářky (life style), Michala Grünbaum (flat lay)