Jak vybrat správnou velikost?

Každý výrobce oblečení má své tabulky velikostí. Velikosti jednotlivých značek se mohou velmi lišit. Mnohdy velikosti nesedí dokonce ani v rámci jedné značky. To může být způsobeno například tím, že výroba se realizuje ve dvou různých státech nebo se z jednoho státu přesune do druhého. Je velice matoucí vybírat velikost podle toho, jakou dítě nosí, či podle věku dítěte. Výrazný rozdíl ve velikosti může udělat také výběr materiálu, protože každý materiál se chová trochu jinak. 

Většina oblečení pro miminka a malé děti je  vyráběna z bavlněného úpletu. Bavlna má vysokou srážlivost, obvykle 5-10%, ale může to být až 20%. Co to znamená? Že látka se na metru srazí o 5 až 10 cm, ale může se srazit až o 20 cm. U miminkovských velikostí mám vypozorováno, že výrobky z textilních řetězců se mohou srazit až o dvě velikosti. Dost výrazně tomu pomáhá sušička, kterou zásadně nedoporučuji používat.

U oblečení z mé dílny se vám nestane, že by se srazilo o velikost nebo dokonce o dvě velikosti. Proč? Protože nejen, že používám kvalitní materiály od ověřených dodavatelů, ale zejména proto, že látku před stříháním vyperu a vysrážím. Obojí dělám ručně ve vaně, nikoliv v pračce. A to proto, abych si ohlídala teplotu vody a ověřila, jak se látka chová. Například jestli nepouští barvu. Během praní střídám teplou a studenou vodu, aby se látka vysrážela. Hotový výrobek se proto už srážet nebude.

Tyto informace jsou důležité pro výběr správné velikosti. A teď se pojďme podívat, jak zvolit správnou velikost. U dětského oblečení se budeme držet výšky dítěte (u miminka délky) a podle toho zvolíme nejbližší velikost. Pro zjednodušení si to vysvětíme na následujícím případu:

Miminko měří 60 cm. Jenže pyžámko z komerčního obchodu velikosti 68 je malé a tak maminka objedná velikost 74.  A mnohdy ještě zvažuje, jestli raději nevzít velikost 80, která by miminku vydržela déle.

Co se ale stane, když objedná velikost 80? Oblečení bude úplně obří, protože je koncipováno pro dítě velké 80 cm, nikoliv pro šedesáticentimetrové miminko.

Správná volba velikosti v mé dílně je 62. Tato velikost bude sedět dobře. Oblečení z mé dílny je rostoucí, vydrží ještě ve velikosti 68 a pravděpodobně i ve velikosti 74. 

Miminka rostou na začátku svého života rychle. Proto tolik neřešíme, že oblečení je větší. Bude to zkrátka nosit později. Problém může nastat u sezónních kousků, u kterých potřebujeme, aby je dítě nosilo hned a ne až za několik měsíců.

Doporučuji se při výběru velikosti řídit výškou (délkou) dítěte. Případně mne můžete kontaktovat a já vám s výběrem správné velikosti ráda pomohu.