Péče o textilní výrobky

Většina mých textilní výrobků nepotřebuje žádnou speciální péči. Je třeba se ale držet několika pravidel, chceme-li, aby nám  oblečení vydrželo dlouho krásné.

  • Praní

Prát můžete většinu materiálů v běžné automatické pračce na 30° – 40° C

Volte jemný program (např. jemné ruční praní, vlna…) a šetrný prací prášek či ekologický prací prostředek.

Látky jsou předeprané a vysrážené, nestane se vám, že by tmavší kousek pouštěl barvu. I přesto doporučuji oblečení třídit podle barev minimálně do dvou skupin – bílé a barevné, a já ještě zvlášť třídím černé a červené.

  • Skvrny

Skvrny na oblečení nenechte zaschnout. Ideálně hned je namočte. Na odstranění skvrn můžete použít sodu a/nebo žlučové mýdlo.

  • Sušení

Důrazně nedoporučuji používat sušičku! Sušička vlákna textilu velmi ničí a oblečení rychle ztrácí tvar.

Pozor také na sušení na sluníčku – to by mohlo mít vliv na některé barevné tisky.

Naopak na sluníčku sušte bílé oblečení, protože sluníčko má schopnost bílou vybělit a vyžrat fleky z oblečení.

  • Žehlení

Většinu materiálů můžete žehlit na 1. až 2. stupeň na vaší žehličce. Při žehlení buďte opatrní kolo koženkové cedulky – ta by se pod žehličkou mohla spálit.

Specifika jednotlivých materiálů:

Len – Opatrně při ždímání, vlákna lnu se mohou polámat. Při praní v pračce volte program s nízkými otáčkami při ždímání. Při ručním praní neždímejte vůbec a nechte vodu z oblečení vykapat. Len schne velice rychle. Oblečení ze lnu žehlete ještě mírně vlhké. 

Merino – Při praní používejte přípravek určený na vlnu. Nepoužívejte aviváž.

Mušelín – Při praní v pračce vložte oděv z mušelínu do ochranného pytlíku. Pokud ho nemáte, můžete použít například povlak na polštář oblečení do něj zavřít. Mušelín je velmi jemný materiál a v bubnu pračky by se mohl snadno zatrhnout, např. o detail na jiném oděvu (např. zip). Přirozený zmuchlaný vzhled mušelínu podpoříte ručním ždímáním. Poté oblečení vyklepejte a opatrně pověste (např. šaty můžete dát na ramínko). Mušelín není třeba žehlit.

Softshell – Softshell je jediný materiál, který před stříháním neperu. Jedná se o 100% polyester a ten se nesrazí. Lehce zašpiněný softshell nemusíte hned prát, pouze jej otřete vlhkým hadříkem. Na co je ale důležité dát si pozor, je žehlení. Žehlete na 1. stupeň nebo žehlení klidně vynechejte.