Značka Máma v lese získala ocenění KRUŠNOHOŘÍ regionální produkt®

Má tvorba je velmi silně svázaná s Krušnými horami. Nejen, že značku jsem založila přímo v Krušných horách, v lese, nedaleko obce Mědeněc, jehož kaplička na vrcholku kopce je výraznou dominatou střední části Krušných hor. Krušné hory jsou známy především jako krajina hornická – odtud pramení i jejich název – krušit znamená těžit. Ráz krajiny také silně poznamenaly tepelné elektrárny, jejichž splodiny silně poničily krušnohorské lesy. V posledních třiceti letech se však lesy začínají regenerovat a Krušné hory se stávají zajímavou turistickou destinací, a to i díky zápisu do světového dědictví UNESCO, které proběhlo v roce 2019 (Hornický region Krušnohoří /Erzgebirge).
Dne 18. 10. 2022 jsem se zúčastnila certifikační komise KRUŠNOHOŘÍ regionální produkt® a měla jsem obhájit, proč si myslím, že značka Máma v lese by měla získat toho prestižní označení.

Důležitým kritériem pro získání ocenění KRUŠNOHOŘÍ regionální produkt® je ohleduplnost vůči přírodě. Pracuji s kvalitními certifikovanými materiály, které jsou vyrobené s ohledem na životní prostředí (certifikát Öeko-tex 100 – všechny materiály, a GOTS – většina materiálů). Vytvářím pomalou módu – neřeším trendy, které rychle pominou. Vyrábím oblečení, které je nejen krásné, ale také funkční a zároveň rostoucí. Zpracuji látku do posledního kousku – kreativně využívám veškeré prostřihy látek. Upcykluji a recykluji při balení výrobků nebo při tvorbě dekorací. Na balení výrobků používám plně kompostovatelné obálky, které jsou vyrobené z PLA (surovinou je kukuřice), kukuřičného škrobu a PBAT (biodegradabilní termoplast). Tyto obálky mají certifikaci OK Compost HOME.

Dále se hodnotí v několika kategoriích a je nutné naplnit podmínky jedinečnosti.
Značku Máma v lese jsem založila před dvěma lety, takže zde o tradici nebo tradiční technologii mluvit nemohu. Nicméně vnímám, že drobný textilní průmysl byl nedílnou součástí života lidí v Krušnohoří. Ráda bych v této tradici, i když v jiné podobě, pokračovala. Textilní tvorba patřila k významným uměleckým řemeslům Krušnohoří, přičemž k rozvoji textilních technik v Krušnohoří došlo v 19. století. Tento rozmach textilních řemesel souvisí s postupným úpadkem hornictví v průběhu 19. století, kdy řada lidí přicházela o práci a byla nucena hledat si jiný způsob obživy.
Textilní řemesla často živila celé rodiny. Vznikala celá řada malých rodinných manufaktur, které se věnovaly krajkářství, paličkování, výrobě knoflíků či výrobě prýmků.

Dalším kritériem hodnocení je, jestli značka používá při výrobě svých produktů regionální suroviny.
Se značkami působícími v regionu Krušnohoří velmi často spolupracuji. Nicméně spolupracuji i s řadou dalších malých značek, ale i z tradičními českými výrobci látek a galanterie z celé České republiky. K výrobě svých produktů používám především materiály vyrobené v České republice (tam, kde to lze a existuje v ČR výrobce).
Dále je hodnocena kvalita ruční a řemeslné práce. Textilní výrobky značky Máma v lese, a to dětské oblečení, doplňky, dámské zakázkové oděvy vytvářím sama od návrhu až po konečnou realizaci.
Sama si též vytvářím střihy, které mimo jiné ověřuji, jestli fungují, na svých vlastních dětech. Řadu detailů šiji ručně a mohu tak zaručit vysokou kvalitu mých výrobků.

Do hodnocení se také započítá, jestli značka pracuje s motivy, které jsou pro Krušnohoří typické.

Leitmotivem celé mé značky Máma v lese je „Stvořeno s láskou v srdci Krušných hor“. V dětských oděvech se zaměřuji zejména na přírodní motivy – např. vlci, jeleni, veverky či jiná lesní zvířata, nechybějí však také květinové dekory.

Jsem velmi ráda, že se mi podařilo obhájit před certifikační komisí žádost o udělení značky

KRUŠNOHOŘÍ regionální produkt®. Je to pro mě velká čest. Těším se, že mi toto ocenění otevře.

Nové možnosti, a to jednak co se týče účasti na regionálních projektech a akcích, tak i v oblasti spolupráce s dalšími regionálními značkami.
www.regionalni-znacky.cz