Rozhovor s Terezou Lerch

Tento článek je určen vám, ženám. Napsala ho pro vás Tereza Lerch Davídková a já jsem velmi vděčná, že přijala mé pozvání.
Svět se mění, ale jedno je jisté. Ženská energie je v nás po staletí utlačována. Možná si to už ani neuvědomujeme, ale my ženy žijeme v mužském světě. Alespoň tady v západní civilizaci.
Dnešní moderní žena od rána kdy vstane až do doby než jde spát je zaměřena na výkon. Do hodiny řídí auto, používá mobil a další techniku. Její den řídí čas počítaný po mužském způsobu, čísly…většinu času tráví ve čtvercových místnostech. Města, technika, industrializace (už jen to slovo mi jako ženě dává zabrat) a výkon, to vše je ryze mužské.
Napadlo vás někdy, že by svět vypadal jinak kdyby v něm nebyla převaha mužské energie? Místnosti by pak měly kulaté tvary, čas by se řídil podle přírodních cyklů jako tomu bylo kdysi. Příroda by byla uctívána, lidstvo by žilo v souladu s ní. A taky by bylo ještě více kavárniček a gastro i pečujících podniků, všude zdobení, rodinné farmy, všude plno krásy, kterou my ženy tak rády tvoříme a vyhledáváme.
Jak by se nám žilo v takovém světě? Možná bychom v něm přirozeně zpomalily a nechaly se vést svou intuicí. Přirozeně by v takovém světě zesílila. Možná bychom přestaly nesnášet svůj měsíční cyklus a zejména tu fázi, kde zkraje menstruace potřebujeme odpočívat a nechat věci jen tak být. Jen tak být. Dovolit si to. Odpočívat, plynout, jít ještě více do měkkosti a jemnosti, pro které jsme byly stvořeny.
Jací by v takovém světě byly muži? Přirozeně by také zjemnili, tak jako my v tom mužském světě “tvrdneme”. Ani jedno není ideál. Aby došlo k harmonii mezi oběma polaritami, je potřeba aktuálně podpořit náš ženský princip, který byl už tolikrát potlačen. Potřebujeme náš svět vrátit do rovnováhy, aby ženská energie začala být opět ctěna a v rovnováze s mužskou.
Svou prací porodní báby se o to dávno snažím…podporuji a rozvíjím ženskou a mateřskou stránku. Dávno jen neasistuji u porodů. Mým darem je empatie a citlivost, se kterou provázím ženy na jejich cestě, ať už na začátku ženství, v přípravě na mateřství, nebo v poporodní péči. Také pečuji o ženy v menopauze, aby v tomto náročném životním období našly svou skrytou sílu a nepromarnily obrovský duchovní potenciál, který je velkým darem životní fáze vědmy. Masáže, aromaterapie a bylinky jsou podpůrnými technikami které využívám, ale nejvíce pracuji stejně srdcem. Co je důležité je totiž očím často neviditelné, jak říkal už Seneca.
Nechci vás tu zdržovat citáty, čas je to nejvíce, co máme. Pokud by vás zajímal můj příběh, najdete ho v knize Zdraví ženy, kterou jsem napsala pro všechny ženy napříč generacemi. Je v ní hodně z mého života mámy čtyř dětí a obyčejné ženy, která miluje svou rodinu i své poslání. Jednotlivé kapitoly jsou protkané příběhy mými i některými z mé odborné praxe, a tak je kniha nejen učebnicí, ale především příběhem. Protože sdílení příběhů je pro nás, ženy tak důležité a dokáže pomoci víc, než učebnice porodnictví psaná muži (kteří nikdy nerodili :-)).
Točím také rozhovory se ženami pro ženy, abychom se mohly inspirovat navzájem, ať už v podnikání, mateřství nebo “jen” v naši všednodennosti. Všechny rozhovory najdete také na stránkách www.zdravizeny.com, včetně odborných článků na blogu.
Přeji vám krásné podzimní dny plné klidu a pohody
S láskou Tereza

Mama v lese