Blog

10 tipů, jak motivovat a naučit malé děti se oblékat

Blíží se nástup do školky a vy přemýšlíte, jak naučíte vaše batole, aby se samo obléklo a obulo? Vyrážíte s dětmi ven a jste zpocení až na zádech, než vás všechny oblečete? Ideálně v 5 minutách, než ti nejmenší začnou plakat a starší vymýšlet nezbednost. Ač je to pro nás rodiče mnohdy jednodušší a děti si komplet oblečeme sami, jednou přijde chvíle, kdy byste chtěli své menší děti motivovat k samostatnému oblékání se. A právě pro tuto situaci jsme sepsali hned 10 tipů, jak děti do oblékání nadchnout a pomoci jim s tím v začátcích.

Obecně platí, že na dítě nesmíte spěchat. K tomu, aby se zvládlo samo obléci, musí projít řadou vývojových mezikroků – mít dobře zvládnutou koordinaci oko-ruka, hrubou a jemnou motoriku. Ačkoliv to tedy neradi uslyšíte, buďte trpěliví a věnujte se s dětmi činnostem, které zdánlivě s oblékáním nesouvisí, ale podporují jejich rozvoj motoriky, koncentraci a koordinaci oko-ruka. Na to stačí i běžné činnosti doma, nicméně na trhu seženete nespočet hraček a montessori pomůcek. Ale teď už se podívejme na našich 10 oblékacích tipů a rad, které pro vás připravila Hana Šormová, trojnásobná maminka, spisovatelka a blogerka.

10 rad pro snadnější oblékání se

1) Barevné dny

Udělejte si z oblékání zábavu a zaveďte doma tzv. barevné dny. Například pondělí bude žluté, úterý zelené, apod. V tento den se všichni snažte obléci jen do této barvy. Děti tak bude oblékání bavit. Navíc se tím učí zábavnou formou i barvičky. Tuto aktivitu můžete ještě vylepšit o módní přehlídku, kdy si s dětmi zahrajte na modely a modelky.

2) Trik na skládání trička

Děti musí k oblečení získat vztah. Třeba i tím, že budou své svršky umět poskládat. Přijde vám to ještě složitější úkon jak oblékání? Nemusí! Vezměte karton od krabice, obkreslete fixou na něj například tričko a naznačte na kartonu záhyby, které je třeba přehnout. Více viz obrázek.

snadné oblékání s dětmi
snadné oblékání s dětmi

3) Začít vysvlékáním

Shodneme se, že vysvlékání jde dětem snáze. Kolikrát jsou motivovaní pak utíkat do vany či bazénu. Čím častěji děti trénují svlékání, tím mají šikovnější prstíky a oblékání jim půjde později snáze. Začněte botami, pokračujte kalhoty. Tričko si nechte nakonec.

4) Sledujte období osamostatňování

Kolem druhého roku batolete začnete čím dál častěji slýchat z jeho úst: „Já sám. To udělám já sám!“ Využijte toho a dopřejte dítěti pocity vítězství a samostatnosti. Pravdou je, že „já sám“ zazní i při pití, prvním jedení polévky a mnoha dalších činnostech, kde se vám možná nebude chtít tu samostatnost dítěti přenechat. Ale obrňte si nervy proti vylité vodě, rozbitému nádobí a nechte batole vše zkoušet. V konečném důsledku se vám to vyplatí!

5) Pořiďte nálepky v šatníku

Na jednotlivé poličky/skříňky, kde má vaše dítě oblečení, společně nalepte samolepku, co se tam skrývá. Vezměte si fixy, lepicí papír a společně s dětmi namalujte symbol pro trička, kalhoty, ponožky a další kusy oblečení. Poté obrázky nalepte, kam patří. Dítě se tak snáze zorientuje v tom, co za oblečení existuje, bude si samo umět poskládat outfit a mít větší ochotu se tak obléci samo.

6) Mějte vhodné oblečení

Pořiďte svému batoleti ideálně větší a volnější kusy oblečení. Velice těžce se mu trénuje sebeobslužnost na úzkých ponožkách, upnutých legínách či riflích. Čím méně knoflíků, zipů a jiných přezek, tím spíše se dítěti podaří kousek oblečení na sebe natáhnout. To stejné platí i o botách. Ideálně koupit ty na suchý zip. Ve školce to ocení dítě i paní učitelky.

snadné oblékání

Až dojde na bundy, které jsou nejtěžší na naučení společně s mikinami, zkuste buď montessori coat flip (viz obrázek) anebo nechte dítě, ať si nasadí kapuci, a pak teprve provleče ruky do rukávů.

7) Trénink s gumičkou do vlasů

Máte doma širokou gumičku do vlasů? Anebo kousek provázku, kde můžete svázat dva jeho konce? Toto je skvělá pomůcka na trénink prvního oblékání. Nechte dítě, ať si přes botu tuto gumičku provleče po lýtku přes koleno až na stehno. Poté zase sundá a zkusí i s druhou nohou. Až bude obratné, může si za pomocí jedné ruky navlékat gumičku i po pažích. Věřte, že toto je zábavná aktivita pro dítě, která podporuje jeho koordinaci oko-ruka a motorické schopnosti.

8) Vyhradit si trojnásobek 

Když vám za 5 minut jede tramvaj k doktorovi, není to ideální načasování pro trénink dětského oblékání. Vy budete nervózní, dítě to z vás vycítí a oblékání bude trvat neskutečně dlouho. Dejte dítěti vždy dostatek času k tomu, aby se mohlo obléci samo. Vhodné je počítat tak s trojnásobným časem, než si myslíte vy, za který by to mělo zvládnout.

9) Sledujte soustředěnost

Dbejte na to, aby se dítě během výuky oblékání soustředilo na daný kus oblečení. Tj. pozorovalo jej, netěkalo očima po jiných věcech a nemluvilo o tom, co dělala Anička z ulice včera na hřišti. Jakmile opadne soustředěnost, oblékání vám nepůjde.

Špatnou zprávou je, že dítě se vydrží koncentrovat zhruba tak dlouho, kolik je mu let. U batolete nemůžete čekat delší koncentraci jak 5 minut na jednu aktivitu. Tou dobrou zprávou pro vás je, že soustředěnost a trpělivost se dají cvičit. Třeba správnými hračkami. Na trpělivost batolete jsou ideální například balanční hry nebo první dřevěné stavebnice a samozřejmě velké batolecí puzzle.

snadné oblékání pomůcky hračky

10) Zapojit do oblékání hračky

Možná vás to překvapí, ale na trhu existuje nespočet hraček, které imitují oblékání. Vždyť třeba taková panenka a její oblečky je pro holčky něco naprosto přirozeného. Ale pořídit jde třeba batolecí magnetická panenka Lilly s oblečky nebo dřevěná vkládačka Medvědí šatna. Nejenom pro tříleté holčky můžeme doporučit vystřihovací panenku Julii s oblečky.

 

Pokud se školka blíží, stále si nevíte rady a máte tak trošku obavy, jak to bude dítě zvládat, nebojte se objednat k dětskému specialistovi. V tomto případě ergoterapeutovi. Jestli o této specializaci slyšíte poprvé, přečtěte si Rozhovor s ergoterapeutkou Viktorií Šeflovou o tom, co je to ergoterapie a pro jaké děti je vhodná.

A jak to šlo u vás doma? Bojovali jste, anebo pohodička? Podělte se s námi v komentářích o vaši zkušenost!

 
hana šormová

Hana Šormová je trojnásobná maminka, ale také spisovatelka dětské literatury, blogerka, majitelka eshopu TAKARO.CZ, spolautorka projektu Darujeme české Vánoce. 

Na jejích webových stránkách naleznete také blog s mnoho zajímavými články, například nápady na hry s dětmi, tipy na cestování s dětmi, ale i inspirativní rozhovory s maminkami, které podnikají při mateřské.

Mama v lese

Obchod s dětským oblečením