Blog

Kouzelný herbář – Tvořte a objevujte s dětmi bylinky

Každý koutek přírody skrývá tajemství a poklady, které mohou být pro děti neuvěřitelným dobrodružstvím. A co kdybychom tato tajemství odhalili společně s našimi dětmi? Vytvořit si herbář – knihu plnou květin, bylin a přírodních pokladů – je nejen zábavným a tvořivým projektem, ale také skvělým způsobem, jak s dětmi objevovat bylinkový svět a zapojit jejich představivost do výletů a her. V tomto článku se podíváme, jak začít s vytvářením herbáře a jak ho dále využívat. Pojďme se společně s dětmi ponořit do kouzelného světa květinových bytostí a dobrodružství spojených s objevováním bylinek.

Vytvořte si s dětmi herbář

bylinky

Objevujte s dětmi přírodu společně a vytvořte si vlastní herbář. Tato činnost nejen rozvíjí pozorovací dovednosti dětí, ale také je zasvětí do tajů přírody a rostlinného království. 

Co to je herbář?

Herbář je sbírka sušených rostlin, které jsou pečlivě uspořádány a opatřeny popisem. Herbáře mají bohatou historii sahající až do starověku. Ve středověku byly herbáře ceněny jako důležité prameny informací o léčivých rostlinách a jejich využití. V době, kdy neexistovaly tištěné knihy se znalosti předávaly ústně a herbáře byly jakýmsi vizuálním záznamem této informace. Tyto knihy nebyly jen praktickými návody, ale také uměleckými díly, které vznikaly s ohromující precizností.

Krok za krokem k vlastnímu herbáři

1. Sběr rostlin

Vydejte se s dětmi do přírody a sbírejte různé druhy rostlin, které vás zaujmou. Společně s dětmi se pokuste rostliny pojmenovat, k čemuž vám mohou pomoci ilustrované herbáře v knižní podobě, ale i mobilní aplikace.

meduňka

2. Příprava rostlin před lisováním

 

Po návratu domů společně s dětmi vyberte ty nejhezčí exempláře. Snažte se z každé rostliny vybrat květ, list a případně i plod. Pokud je rostlinka drobnější, budete jí sušit celou.

3. Sušení a lisování

Rostliny je dobré sušit mezi dvěma papíry – použít můžete například potištěné kancelářské papíry nebo noviny. Hladký lesklý papír jako je na reklamních letácích není vhodný – málo saje vlhkost a rostliny by při lisování mohly zplesnivět. 

4. Lepení a kompletace herbáře

Připravte si sešit v kroužkové vazbě se silnějšími listy papíru nebo šanon. Mně se osvědčil šanon, protože jednotlivé listy herbáře můžete vkládat, vyndavat, řadit podle potřeby. Usušenou rostlinu nalepíme ideálně pomocí disperzního lepidla (Hercules) na tvrdší papír nebo čtvrtku (doporučuji gramáž alespoň 120 g/m2). Malým štětečkem potřete rostlinu a nalepíte. Následně můžete dopsat kromě českého a latinského názvu rostliny také datum a místo sběru, případně i další zajímavé informace o rostlině. Celý hotový list herbáře vložíme do tenkých eurodesek a následně do šanonu, který bude tvořit naše herbářové album.

Herbář je skvělým způsobem, jak propojit tvoření se vzděláváním a zároveň dětem otevřít bránu do světa přírody. Společně můžete prozkoumat rostliny, které nás obklopují, a naučit se spoustu nových věcí. Vytvoření herbáře se stává dobrodružstvím plným objevů, radosti z vytváření a poznávání krásy a rozmanitosti přírodního světa.

Použijte herbář k vyprávění příběhů

Víly jsou tajemné a  bytosti, které jsou spojeny s přírodou, mají ve světě fantazie a příběhů zvláštní místo. Co kdybychom se podívali na rostliny skrze magický objektiv a vymysleli příběhy o vílách podle jejich názvů? Zábavná a tvůrčí činnost, která propojuje krásu rostlinné říše s kouzlem příběhů. 

Jak začít? Inspirujte se názvem rostliny, ať již českým nebo latinským. Nebo si s dětmi vymyslete svůj. Název rostliny bude základem pro vaši vílí postavičku a příběh.

Zamyslete se nad tím, jaká by mohla být vaše víla. Jak vypadá? Jaké má schopnosti? Má nějaké zvláštní vlastnosti spojené s rostlinou? 

Společně s dětmi zkuste vytvořit příběh. Jak se vaše víla dostala k této rostlině? Jaké dobrodružství zažila? Co se stalo, když využila své schopnosti? Vytvářejte napínavé situace, hádanky a dobrodružství, které vaši vílu provází.

Postava víly a její příběhy mohou být inspirací pro výtvarnou tvorbu. Vemte si s sebou ven pastelky nebo fixy a tvořte s dětmi přímo v přírodě. Nebo využijte vylisované květiny, které se vám do herbáře nevešly. Z větších listů může mít víla sukni, vlasy může mít ozdobené drobnými kvítky…

Propojení rostlinných názvů s příběhy o vílách je skvělým způsobem, jak rozvíjet tvořivost a fantazii dětí. Vytváření těchto pohádek je zábavnou a inspirující činností, která vás přenese do magického světa přírody a fantazie.

Cesta do světa herbářů a botanických zahrad

Vytváření herbáře je jako kouzelná brána do světa rostlin. Co kdybyste však tentokrát zvedli zrak od papíru a vydali se s dětmi na cestu do reálného zeleného ráje? Botanické a bylinkové zahrady nabízejí dokonalý prostor, kde můžete s dětmi objevovat, učit se a inspirovat se krásou a rozmanitostí rostlinného světa. 

žatec bylinková zahrada

Krásnou bylinkovou zahradu jsme objevili v Žatci. Areál bylinkové zahrady je součástí většího komplexu klášterní zahrady, kde naleznete i různá domácí zvířata, historickou tyčovou chmelnici, vinici a dětský koutek. 

Menší bylinkovou zahrádku můžete navštívit v Kadani. nachází se v areálu klášterních zahrad františkánského kláštera v Kadani. Při výletě doporučuji navštívit klášter a prohlédnout si vzácné historické fresky. V areálu klášterní zahrady se dále 

Mama v lese

Obchod s dětským oblečením