Mikuláš klepe na dveře a s ním i tradiční rozdávání balíčků plných sladkostí. Pro mnoho rodičů to ale může být trochu dilema – jak potěšit děti, ale zároveň se vyhnout přehnanému množství cukru? Pokud chcete letos vytvořit Mikulášský balíček, který bude nejen zdravý, ale i kreativní, mám pro vás pár tipů. Vaše děti si ho určitě zamilují, a vy se budete cítit dobře, že jim dáváte něco smysluplného.
Zdravé mlsání
Nechcete-li své děti krmit hromadou cukru v podobě bonbónů a čokoládových figurek, vyzkoušjte zdravější alternativy, které mohou být též velmi chutné.
Ořechy a semínka
Malé balení mandlí, kešu nebo lískových ořechů může být skvělým doplňkem. Pokud máte doma mladší děti, volte raději mleté nebo rozlámané ořechy, abyste předešli riziku zaskočení. My milujeme kešu ořechy, protože jsou nejměkčí.
Čokoláda s vysokým obsahem kakaa
Kousek kvalitní hořké čokolády (minimálně 70 % kakaa) potěší každého malého mlsouna. Pokud děti nejsou na hořkou čokoládu zvyklé, zkuste třeba variantu oslazenou stévií.
Sušené ovoce
Sáhněte po kvalitních sušených plodech bez přidaného cukru. Oblíbené jsou například sušené meruňky, mango, datle nebo jablka. Pro malé děti je skvělá také sušená švestka, která pomáhá s trávením. Moje holčičky mají nejraději brusinky, které mimo jiné pomáhají předccházet zánětům močových cest a obsahují hodně vitamínu C.
Ovocné plátky nebo křížaly
Křížaly z jablek, hrušek nebo domácí ovocné plátky připravené v sušičce jsou chutnou a zdravou alternativou klasických cukrovinek. Pro sušení se hodí různé druhy ovoce, například jablka, hrušky, švestky, meruňky, broskve, nektarinky, ale i banány a bobuloviny (borůvky nebo brusinky). Z exotického ovoce můžete použít třeba mango, ananas´nebo kiwi. Vybírejte zralé, ale pevné ovoce. Příliš měkké plody se mohou při sušení rozpadat.
Jak sušit ovoce v domácích podmínkách?
Příprava ovoce
Ovoce nejprve dobře omyjte a osušte. Odstraňte slupku (podle druhu ovoce) a vykrojte jádřince, pecky nebo semínka. Nakrájejte ovoce na tenké plátky (cca 3–5 mm), aby se rovnoměrně usušilo. Některé druhy ovoce (jako jablka, hrušky nebo banány) je dobré namočit na pár minut do vody s citronovou šťávou (přibližně 2 lžíce citronové šťávy na litr vody), aby nezhnědly.
Metody sušení
Na sušení ovoce používám sušičku na potraviny, ale je možné ovoce sušit také v troubě. Nakrájené ovoce pokládejte na síta sušičky tak, aby se nepřekrývaly. Nastavte sušičku na 50–60 °C. Doba sušení závisí na druhu ovoce. Ovoce je hotové, když je pružné a nemá mokrá místa.
Zde jsou orientační časy pro sušení ovoce v sušičce:
Jablka a hrušky: 6–10 hodin
Švestky: 12–24 hodin
Banány: 6–8 hodin
Meruňky: 8–12 hodin
Při sušení v troubě nastavte troubu na nejnižší teplotu (cca 50–60 °C). Ovoce položte na pečicí papír na plech tak, aby se plátky nedotýkaly. Nechte troubu lehce pootevřenou, aby mohla odcházet pára (pomůže třeba vložit vařečku do dvířek). Doba sušení je podobná jako u sušičky, ale kontrolujte častěji. Ovoce během sušení občas obraťte, aby se usušilo rovnoměrně.
Jak poznat, že je ovoce hotové? Ovoce by mělo být pružné a měkké, ale nesmí být mokré. Pokud při stlačení vytéká šťáva, je potřeba sušit dál. Není dobré ovoce přesušit – bude potom příliš tvrdé.
Jak dodat sušenému ovoci vánoční vůni? Před sušením ovoce lehce poprašte skořicí nebo perníkovým kořením. Nebo přidejte pár kapek vanilkového extraktu do citronové vody, kterou lehce potřete ovoce před sušením. Sušené ovoce můžete do mikulášského balíčku vložit zabalené v celofánovém nebo látkovém pytlíčku. Zároveň jej můžete přidat do domácích müsli tyčinek.
Domácí müsli tyčinky
Zkuste si doma vyrobit zdravé müsli tyčinky. Stačí vám ovesné vločky, med, ořechy, sušené ovoce a trocha másla nebo kokosového oleje.
Recept na domácí müsli tyčinky
Ingredience (na cca 10–12 tyčinek):
- 2 hrnky ovesných vloček (můžete použít jemné i hrubé)
- 1/2 hrnku nasekaných ořechů (mandle, lískové, kešu nebo směs podle chuti)
- 1/2 hrnku sušeného ovoce (rozinky, brusinky, datle, meruňky – vše bez přidaného cukru)
- 1/4 hrnku semínek (slunečnicová, dýňová, chia nebo lněná)
- 2 lžíce kokosového oleje nebo másla
- 1/4 hrnku medu nebo javorového sirupu (pro veganskou variantu)
- 1/2 lžičky skořice (volitelné, pro lepší aroma)
- špetka soli
- čokoláda na polevu (volitelné, pokud chcete müsli tyčinky ozvláštnit)
Postup:
Nejprve si předehřejte troubu na 180 °C a vyložte pečicí plech pečicím papírem.
Ve větší míse smíchejte ovesné vločky, ořechy, semínka, sušené ovoce, skořici a špetku soli. V malém hrnci na mírném plameni rozehřejte kokosový olej (nebo máslo) a med. Zahřívejte, dokud se ingredience nespojí, ale směs nepřiveďte k varu. Nalijte směs na suché ingredience a vše důkladně promíchejte. Pokud je směs příliš suchá, přidejte ještě trochu medu.
Připravenou hmotu rovnoměrně rozprostřete na plech (výška vrstvy by měla být cca 1,5–2 cm). Použijte lžíci nebo rukou vyložte směs pevně do tvaru obdélníku, aby se tyčinky po upečení nerozpadaly.
Pečte v předehřáté troubě 15–20 minut, dokud okraje nezezlátnou. Dejte pozor, aby se směs nepřipálila.
Po vytažení z trouby nechte směs úplně vychladnout (nejlépe 1–2 hodiny). Poté ji nakrájejte na tyčinky. Pokud chcete, můžete je polít rozpuštěnou čokoládou a nechat ztuhnout.
Tyto domácí müsli tyčinky jsou skvělou alternativou k těm kupovaným, protože přesně víte, co v nich je. Můžete vyzkoušet různé obměny, např. místo ovesných vloček zkuste vločky špaldové nebo pohankové. Nebo přidejte lžíci arašídového nebo mandlového másla pro výraznější chuť. Experimentujte s kořením, třeba perníkovým nebo vanilkovým.
Nápadité drobnosti a kreativní dárky
Kromě pochutin můžete balíček obohatit drobnými dárečky, které potěší dětskou duši a podpoří jejich kreativitu a zabaví je na delší čas.
Kreslící a výtvarné potřeby
Kvalitní voskovky, pastelky nebo fixy jsou ideálním dárkem, který podpoří dětskou tvořivost. Přidejte k nim třeba omalovánky s vánočními motivy.
Malá knížka
Krátká pohádka, knížka s obrázky nebo tematická vánoční knížka bude skvělým doplňkem balíčku.
Dřevěné figurky nebo zvířátka
Malé dřevěné hračky, které se vejdou do ruky, jsou nejen ekologické, ale také krásné a dlouhotrvající.
Samolepky
Děti milují samolepky! Vyberte ty s jejich oblíbenými motivy nebo se zimními a vánočními obrázky.
Malé kreativní sady
Moje holčičky si rády stále něco tvoří. Oblíbily jsme si pískování a také nás moc baví hrát si s modelínou. Vyzkoušejte kreativní sadu na malovaní pískem se zimními motivy od české značky Takaro.
Jak zabalit mikulášskou nadílku?
Nezapomeňte na to, že i obal dělá divy.
Zde je mých několik tipů:
- Ozdobte obyčejný papírový sáček vánočními motivy. Můžete použít vánoční razítka, samolepky nebo washi pásky.
- Ušijte si jednoduchý plátěný pytlíček, který lze použít opakovaně. Můžete na něj napsat jméno dítěte nebo ho pomalovat.
- Kreativně přetvořit můžete i krabičku od čaje nebo jiné kartónové obaly.
- Originálním balení bude jistě pletená ponožka z ovčí vlny od Štěpánky Kolesnyk Pitterové, která pod značkou Tulouš tvoří krásné bytové doplňky a dekorace z ovčí vlny.
Mikulášský balíček nemusí být plný jen cukru a čokolády. S trochou fantazie vytvoříte něco zdravého, hravého a kouzelného. Vaše děti budou mít radost a vy budete vědět, že jste je nejen potěšili, ale také podpořili jejich zdraví a rozvoj. Tak ať se vám Mikulášská nadílka vydaří!
Foto: Marieta Kostúrová – projekt Příběhářky (1x), archiv Takaro.cz (2x), Štepánka Kolesnyk Pitterová (1x), Canva (2x).