Blog

Open Ended hračky

Znáte Open Ended hračky? Pojďte s nimi rozvinout děti po všech směrech

Možná jste se už v nějaké diskuzi na Internetu setkali se zkratkou OE hračky, nebo pojmem open ended hračky? Pokud přemýšlíte, co se za těmito hračkami skrývá a proč byste je měli mít doma, přečtěte si tento článek. 

Co je to otevřená hra a otevřené hračky?

duha montessori open ended hračky

Neexistuje jedna jediná definice. Nejčastěji se říká, že OE hračky umožňují otevřou hru, kdy si lze s jednou a toutéž hračkou hrát pokaždé jinak, každé dítě ji jinak uchopí a dá ji nějaký smysl/účel. Obvykle jsou neurčitého tvaru, panáčci nemají dané pohlaví ani rasu a často bývají přírodního charakteru. Často se sem řadí tzv. waldorfské hračky – možná znáte barevné duhové oblouky (duhyi balanční kameny. Tak to je přesně ono, hračka využívaná ve waldorfské pedagogice.

 

Co je na duze otevřeného? Že není daný návod ani není jasný postup, k čemu tato hračka slouží a je zcela na dítěti, jak ji využije. Duha může posloužit jako tunel, ale i přejezd pro autíčka, jako ohrádka pro zvířátka v ZOO anebo jako zatočená dráha v kuličkodráze. Každé dítě si s ní bude prostě hrát jinak.

Opakem otevřených hraček jsou logicky ty uzavřené, například různé typy silnic nebo zejména deskové hry. Ty mají předem daná pravidla a většina z nás je odehraje stejným způsobem, jak jinak, že?!

 

Některé děti budete muset popostrčit, nebudou hned vědět, jak si s danou hračkou hrát. Ale jiné budou ve svém živlu a třeba vás překvapí, co originálního s hračkou vymyslí. To záleží na kreativitě daného jedince. Otevřená hra (potažmo OE hračky) právě krásně rozvíjejí naši představivost a fantazii. Tím se dostáváme k benefitům těchto hraček.

magnetická stavebnice

Proč mít doma OE hračky

Stačí mít doma jen pár kousků a díky svému „otevřenému konci“ je to, jako byste doma měli malé hračkářství. Každý den si s ní dítě pohraje jinak a hra s touto jedinou hračkou ho tak nepřestává bavit po pár dnech. V tomto spatřuji já největší benefit. 

Ale je jich samozřejmě mnohem více. Namátkou:

  • již zmiňovaný rozvoj kreativity a představivosti dítěte,
  • spolupráce při hře – děti se učí s těmito hračkami sociálnímu cítění, vžívají se do různých rolí,
  • ojedinělý způsob myšlení – dítě se učí do budoucna umět vyřešit problémy i pohledem z jiného úhlu (tzv. thinking out of the box), nebýt jen v předem daných kolejích,
  • v neposlední řadě dochází i k posílení slovní zásoby dítěte, vymýšlení nových slovních obratů při hře.

Však sami vyzkoušejte nějakou z open ended hraček a uvidíte. My vám jeden typ OE hračky představíme závěrem článku trochu blíže.

magnetická stavebnice

S magnetickými stavebnicemi nikdy nekončící zábavu

magnetická stavebnice

Pokud vás při čtení napadlo, že stavebnice (dřevěné, Lego, magnetické) jsou vlastně rovněž OE hračkami, tak jste tento pojem pochopili správně. Lego asi všichni dobře znáte, ale poslední dva tři roky vtrhl na trh hraček hit v podobě magnetických stavebnic. Ty obsahují čtvercové, trojúhelníkové, ale i pětiúhelníkové a další dílky, v nichž jsou bezpečně zabudované malé magnety. Tyto dílky se pak přirozeně přitahují magnetickou silou. Toho děti využívají a staví nádherné paláce, ohrady, ale i magnetická auta. Fantazie jede na plné obrátky! A ruku v ruce s ní se dítě učí principům magnetismu.

Jenže to právě zdaleka není vše, co lze s magnetickými stavebnicemi dělat. A tu přichází na scénu už výše skloňovaná otevřená hra. Dáme vám alespoň pár tipů, jak tyto stavebnice s dětmi lze využívat a věříme, že vaše děti vymyslí další skvělé nápady:

1) Zkoumání světelných jevů – nechte prostupovat sluneční paprsky jednotlivými dílky. Anebo naopak prosviťte baterkou.

2) Využijte dílky k výuce čísel – pomalujte dílky fixou (lze smazat) tečkami a číslicemi. Ať dítě přiřazuje, co k sobě patří. Obměnou pro menší děti lze na každé dva dílky nakreslit půlku obrázku a dítě spojuje správné dílky k sobě.

3) Oblékání panenky – ocení zejména holčky. Nakreslete na papír velkou panenku a děvčata mohou z dílků poskládat outfit.

magnetická stavebnice
magnetická stavebnice

4) Trénink barev – třiďte dílky podle barev. Nebo ze stejně barevných dílů vytvořte ohrádky a do nich sbírejte věci v bytě od stejné barvy. Anebo z dílků poskládejte garáže jednotlivých barev a vjíždějte do nich správně barevnými autíčky.

5) Sestavte originální kuličkodráhy – k tomu vám poslouží lépe stavebnice s více dílky anebo ty s obdélníkovými dílky. Pokud vám to nejde, značka Connetix prodává přímo sety pro stavbu kuličkových drah.

6) Lisujte květiny – vložte mezi dva magnetické dílky okvětní lístek rostliny a nechte slisovat jako do herbáře. K tomu se hodí především transparentní (průhledné) sady. Můžete tak pozorovat rostlinu skrz naskrz.

S magnetickými stavebnicemi zábava nikdy nekončí. Podobně jako se známější variantou Lego.

 

Zaujaly vás OE hračky? Máte už nějaké doma? Sdílejte s námi vaše zkušenosti.

hana šormová

Hana Šormová je trojnásobná maminka, ale také spisovatelka dětské literatury, blogerka, majitelka eshopu TAKARO.CZ, spolautorka projektu Darujeme české Vánoce

Na jejích webových stránkách naleznete také blog s mnoho zajímavými články, například nápady na hry s dětmi, tipy na cestování s dětmi, ale i inspirativní rozhovory s maminkami, které podnikají při mateřské.

Mama v lese

Obchod s dětským oblečením