Blog

3 x 10 tipů Jak na zero waste domácnost

Zero waste je moderní přístup k životu založený na udržitelnosti a minimalismu. Snaží se nevytvářet zbytečný odpad, snižovat jeho množství a zamezovat plýtvání surovinami. Inspirujte se našimi tipy, jak na zero waste domácnost.

Oblékání a textil

1. Minimalizujte nákupy ve fast fashion řetězcích. Nenechte se nalákat na super výhodné slevy kousků, které se vám líbí pouze na první pohled a které si vezmete na sebe jednou. Pečlivě přemýšlejte nad každým kouskem, který si pustíte do svého šatníku.

2. Choďte na swapy a vyměňte oblečení, které se vám již nelíbí, za “nové”. Jak fungují swapy se můžete dočíst v tomto článku.

3. Vyměňte si oblečení s kamarádkou. Co se nelíbí vám, může udělat vaší kamarádce radost a naopak. 

4. Nakupujte v secondhandech. Zaměřte se při tom na hledání takových kousků, které vám budou hezky sedět a které jsou ušité z kvalitních materiálů.

zero waste oblečení Máma v lese

5. Zašijte dírku ve svém oblíbeném svetru místo toho, abyste jej vyhodila. Některé kousky si zaslouží záchranu v podobě drobné opravy.

6. Nové kousky vybírejte pečlivě s ohledem na kvalitu i na váš styl. Zaměřte se na kvalitní materiály, které mají delší životnost. Hledejte takové oblečení, které nestárne a které se snadno kombinuje.

7. Vytřízené oblečení darujte do dětských domovů nebo třeba tvůrci, který se věnuje upcyklaci.

8. Pokud jste zruční, zkuste staré kousky přešít a vytvořit si tak něco originálního. Drobné úpravy zvládnete i bez šicího stroje. Na oblíbeném tričku máte flek? Vyzkoušejte nažehlovačky nebo nášivky, kterými flek zakryjete.

9. Staré ložní prádlo využijte na hadry, které upotřebíte v domácnosti. 

10. Staré deky poslouží dobře pejskům v útulcích.

Kuchyň

1. Existuje řada zero waste receptů a česká kuchyně, pro kterou je sice tento výraz téměř nový, staví na zásadách nulového odpadu. Já třeba schovávám odřezky od zeleniny na mrazák a používám je do vývaru. Rychlou večeři vykouzlíte ze starého chleba, když ho obalíte ve vajíčku a osmažíte na oleji. Ze starých rohlíků vzniknou skvělé krutóny do polévky nebo je namelte na strouhanku. Hnědé banány vám udělají službu v těstě na buchtu – banán těsto osladí a nahradí vajíčko. Ze slupek od jablek připravte lahodný čaj.

 

2. Dejte přednost znovu použitelným obalům na potraviny. Na zakrytí mísy nebo talíře s nedojedeným jídlem nebo na zabalení svačiny skvěle poslouží voskovaný ubrousek. Využijete ho všude tam, kde byste použili potravinovou fólii. Vyzkoušejte také voskované sáčky, které například ochrání pečivo před okoráním. Obojí naleznete v nabídce české firmy MajLEN design, která k výrobě používá len a včelí vosk.

3. Spotřebu vody při mytí nádobí snížíte úspornou hlavicí nebo používání myčky na nádobí. Pomůže také namočit nebo lehce opláchnout talíře ihned po jídle, než na nich stihnou zbytky jídla zaschnout.

4. Vyzkoušejte přírodní mycí prostředky na nádobí. Zaujala mě Mycí kostka na nádobí od firmy Feelo, která je vyrobena pouze z přírodních surovin – obsahuje hovězí lůj, bio kokosový olej, kyselina citronovou a esenciální olej z citrónu. Odstraní každou mastnotu a poradí si i s lepidlem od etiket na skleničkách.

5. Na nákup si berte s sebou vlastní tašky a sáčky.  Vyzkoušejte nákup v bezobalových prodejnách.

6. Některé potraviny však bez obalu nekoupíte. Zkuste se zamyslet, jestli pro ně lze najít nějaké využití. Já například piji rozpustnou kávu a skleněné láhve od kávy používám na uchování sypkých potravin, například cukru, mouky, luštěnin.

7. Velkým tématem jsou plastové lahve od nápojů. Pokud milujete perlivou či minerální vodu, můžete si ve stáčírnách minerálních vod natočit čerstvou minerálku do vašich lahví.

8. Máte rádi na cestách teplou kávu nebo čaj? V zimním období skvěle zahřeje. Uvařte si teplý nápoj do termosky. Ušetříte životní prostředí od dalších zbytečných obalů a zároveň ušetříte i svou peněženku. Vyzkoušejte třeba stylovou láhev [ZI:ZA].

9. Připravte jídlo ve větším množství a zbylé porce zamrazte.

10. Zbytky jídla dejte na kompost nebo do popelnice na bio odpad.

Koupelna

1. Pokuste se jednorázové potřeby nahradit potřebami, které lze využít vícekrát. Vyzkoušejte například látkové odličovací tampónky. Jste nastávající maminka a ráda byste vyzkoušela látkové hygienické potřeby, ale nejste si jistá, zdali je to pro vás to pravé? Vyzkoušejte Zkušení sadu EKO MÁMA od firmy ReMyšl. V balíčku naleznete několik základních pomůcek, jako například látkové prsní vložky, látkové ubrousky a intimky.

2. Kosmetiku kupujte ve velkých balení nebo dokupte pouze náplně.

3. Drogistické výrobky (šampón, mýdlo, mycí prostředky) kupte v bezobalových prodejnách do vlastních nádob.

4. Vyzkoušejte přírodní kosmetiku. Obsahuje méně chemických látek a syntetických konzervantů a její výroba je šetrnější k životnímu prostředí. Využívá přírodních látky jako například rostlinné oleje a másla a také éterické oleje, které vaši pleť hýčkají. Koupí tuhých výrobků, například šampónu, balzámu na vlasy nebo mýdla si navíc nepřinesete domů plastový obal. K přechodu od chemické péče o vlasy k té přírodní dobře poslouží šampuk na vlasy z Mýdlárny Šafrán. Vlasy skvěle vyčistí a připraví je na tuhé přírodní šampony. 

Zaujala mě kosmetika kosmetika Protože JSI, která se specializuje na kosmetické produkty pro velmi citlivou pokožku a je vhodná i pro miminka a ekzematiky. Jejich multifunkční zinková mast ošetří drobná poranění, různá zarudlá místečka, popraskané ruce, akné, štípance od hmyzu, drobné popáleniny, neštovice či intimní partie po holení.

 Vyrobte si jednoduchý univerzální čistič do koupelny z octa a vody (poměr 4:1 – 4 díly vody, 1 díl octa). Vyčistíte s ním umyvadlo, vanu, sprchový kout i zrcadlo.

6. Silnější nečistoty odstraníte pastou, kterou vytvoříte z jedné sody a vody. Ekologické čistící prostředky zakoupíte na zerowastelife.cz.

7. Do sifonu, který špatně odtéká, nasypte sodu, nalejte ocet a zalijte horkou vodou.

8. Použijte sprchovou hlavici, která šetří vodu.

9. Plastové obaly od kosmetiky využijte k tvoření.

10. Zkuste si vyrobit domácí kosmetiku

Milujete upcyklaci? Vyzkoušejte nápady od Kristiny Löserové

Kristina Löserová tvoří pod značkou Upcymania. Jejím krédem je, že téměř veškerý materiál má nějaký potenciál a lze jej nějakým způsobit upotřebit dále. 

Kristina pro Mámu v lese vytvořila několik kreativních návrhů:

Letní věnec ze starých kalhoty

Velikonoční upcyklované dekorace

Valentýnské tvoření

Své kreativní nápady sdílí Kristina také na svém Instagramu.

Mama v lese

Obchod s dětským oblečením