Blog

Začněte podnikat díky barteru

Možná cítíte, že byste se chtěla realizovat i jinak než péčí o dítě a domácnost. Možná byste si ráda rozjela něco vlastního, abyste do budoucna mohla být pracovně flexibilní a nebýt závislá na podmínkách zaměstnavatele. Dokonce máte nápad, v čem podnikat. Jenže kde získat první reference a zakázky? Přečtěte si následující článek od Zuzky Zicháčkové, zakladatelky facebookové skupiny Barter pro ženy v online podnikání, a dozvíte se, jak posunout své podnikání díky barteru.

Nastartovat vlastní podnikání může být ze začátku těžké. Zvlášť, když za sebou ještě nemáte žádné reálné výsledky, které byste mohla pro představu předložit potenciálním klientům. Pokud se vám zatím nedaří sbírat reference klasickou cestou, zkuste si je jednoduše zajistit barterem. 

Co je to barter?

barter pro ženy v podnikání

Barter neboli směnný obchod je výměna služby nebo zboží přímo za jinou službu nebo jinou věc bez účasti finančních prostředků. Pomůže vám rozvíjet podnikání dál nejen díky snazšímu získání nových referencí. Skrze barterování se můžete dostat i k placeným zakázkám. Nebo například budete moci využít služeb specialistů, které byste si nemohla aktuálně dovolit, ale které by se vám hodily pro posun vpřed.  Například profi fotoslužby nebo vytvoření vašich webových stránek.

Jak navázat barterovou spolupráci?

Kde ale sehnat vhodný protějšek, který bude chtít bártrovat? Jednoduše řečeno všude, kdekoli budete cítit, že si máte navzájem co nabídnout. Na pracovním setkání, networkingové události nebo snadněji online, třeba na sociálních sítích.

Jedním z takových míst je facebooková skupina Barter pro ženy v online podnikání s více než 6400 členkami. Přidejte se a vyzkoušejte si zde svůj možná právě první barter.

Existuje také užitečný online Barterový katalog, kam se můžete registrovat. Nejen, že se vám zájemci o barter s vámi začnou sami ozývat, ale navíc budete mít na stránkách katalogu svůj vlastní profil, který můžete využít jako svou vlastní internetovou prezentaci.

Jak získávat platící klienty?

Nabídněte potenciálnímu zákazníkovi, ať si vaše služby nejdříve otestuje –⁠ výměnou za něco malého z jeho strany nebo třeba i jen za referenci. Když ukážete upřímný zájem, bude dotyčný mnohem víc nakloněn případné spolupráci.

Jestliže teprve začínáte, může být pro vás dostatečnou odměnou už samotná příležitost, vyzkoušení si něčeho nového a ideálně také získání hodnocení, které si posléze umístíte na svůj web. Pokud následně dostanete i placenou zakázku, tím líp.

Není neobvyklé, že si s někým domluvíte jednorázový barter a nakonec si tak hodně sednete a kooperace se vám natolik osvědčí, že už ani jeden nebudete chtít měnit. Jednoduše si sjednáte klasickou spolupráci a vše může pokračovat na placené bázi. Nebojte se zeptat a navrhovat řešení, které vám vyhovuje.

Hana Valentová

Závěrem

Právě barter může být vaším prvním krokem na cestě k samostatnému podnikání a k dosažení pracovní flexibility, po které toužíte. Nebojte se tuto možnost využít a objevit, co vše dalšího může barterová spolupráce nabídnout. 

máma v lese česká značka dětského oblečení

Zajímá vás, jak se díky barteru posunulo moje podnikání? Přečtěte si článek Jak delegovat práci, když chybí finanční prostředky. Na webu barterem.cz naleznete spoustu zajímavých článků, jak díky barteru rozvíjet své podnikání s minimálními náklady.

Foto: Hana Valentová – Tři kavky (1x), Marieta Kosturová – Příběhářky (1x)

Mama v lese

Obchod s dětským oblečením