Blog

Vyspaná máma

Která maminka by si nepřála být VYSPANÁ MÁMA? Mám pocit, že skoro kažná maminka občas bojuje s nevyspáním. Základem toho, aby se maminka vyspala, je dobře spinkající dítko. Existuje vůbec nějaká rada nebo recept, aby nám malé dítě spalo celou noc? Čím můžeme pozitivně i negativně ovlivnit spánek dětí? Problematikou dobrého spaní se zabývá Lucie Horešovská Chrástecká, která učí maminky rozumět dětskému spánku. Zeptala jsem se jí na několik otázek.

spánkové poradenství pro maminky s dětmi vyspaná máma

Často tomu bývá tak, že potřeba pomoci druhému v nějaké oblasti vychází z naší vlastní vnitřní zkušenosti. Byl to i Váš případ? Proč jste se začala zabývat problematikou dětského spánku?

Přesně tak to bylo i u mě. Když dceři bylo 6 měsíců, přestala spát. Bylo těžší a těžší jí po uspání odpojit od prsa, i když měla celou noc prso v puse, neustále se budila s pláčem, ráno vstávala v 5h… 

Pro mě to bylo strašné období. Cítila jsem se bezmocně. Líbil se mi přístup „je to jen období, je potřeba vydržet, dát dítěti pocit bezpečí a lásku a ono to přejde“. Jenže u nás se to jen stupňovalo a já už byla bezradná. 

Vyplakávací metody pro mě byly nepřípustné, ale něco jsem udělat musela. I když jsem si vždycky přála kojit dlouho, viděla jsem řešení v odstavu. Řekla jsem si, že vydržím kojit do jejího jednoho roku a pak přestanu. Naštěstí jsem mezitím přišla na to, že spánek ovlivňuje mnoho oblastí a dceru jsem nakonec kojila do 2,5 let.

Co to vůbec znamená citlivé spánkové poradenství? 

Každá rodina je jiná –  má jiný rytmus, výchovný přístup, jiná očekávání… Stejně tak je každé dítě úplně jiné a potřebuje individuální přístup. Nehodnotím, nesoudím, nevnucuji svou cestu. Naslouchám, respektuji a pomáhám najít cestu k lepšímu spánku, tak aby se v ní cítilo dobře dítě i rodiče. 

Přála bych si, aby to vysvětlovalo, že spánkový trénink a vyplakávací metody u mě opravdu nejsou k mání.

 

Lze takový obor v ČR vůbec studovat? Existuje nějaké oficiální vzdělání?

Vysoká škola dětského spánku tu bohužel není. V Čechách není ani žádný kurz pro spánkové poradce. Já jsem svoji certifikaci získala u australského Institute of Sensitive Sleep Consulting. Tento program jsem si vybrala právě proto, že respektuje veškeré výchovné přístupy, podporuje kojení i společné spaní a klade důraz na budovaní bezpečné citové vazby.

Jste zároveň laktační poradkyní, lektorkou nošení dětí i výživovým poradcem. Jakým způsobem propojujete jednotlivé obory, kdy maminkám pomáháte porozumět dětskému spánku? 

Všechno souvisí se vším. Díky znalostem všech těchto oblastí pomáhám maminkám, které si domů přivedou novorozence i maminkám, které mají doma předškoláky. 

Fyzická pohoda je pro spánek základním kamenem – pokud je dítě špatně přisáté, může to způsobovat plynatost a tím i nespokojenost a nespavost. Mnoho dětí trpí nedostatkem železa, jehož deficit může způsobovat nespavost. Nevhodná skladba večeře a její načasování může způsobit časté noční buzení. Nevhodný způsob odstavování může spánek velmi negativně ovlivnit. A dalo by se pokračovat dále a dále…

Důležité je umět se dobře ptát, aktivně naslouchat a pak si vše propojit. Mimo výše zmíněné jsem také životní kouč dle standardů ICF a to bych řekla, že mi při konzultacích a hledání řešení na míru pomáhá úplně nejvíc.

spánkové poradenství pro maminky s dětmi vyspaná máma

 

Obě moje holčičky jsem hodně nosila a tu mladší stále nosím v šátkovém nosítku. V čem je podle Vás největší výhoda nošení dětí a v čem naopak spatřujete nevýhody?

Jako lektor nošení bych Vám tu mohla a možná i měla vyjmenovat celý seznam výhod nošení. Mám ale pocit, že to není potřeba. Důležitý je pocit maminky a temperament dítěte. Pokud máma cítí, že nošení je pro ni to pravé a jejímu dítěti to vyhovuje, pak je nosítko nebo šátek skvělý pomocník.

Osobně jsem zastáncem zlaté střední cesty. Sama ráda používám nosítko, protože dítě je tam spokojené, klidné, jednoduše usne, mám volné ruce, můžu se věnovat starší dceři. Zároveň jsem  přesvědčená, že je potřeba dát dítěti, především těm od narození do jednoho roku, dostatečný prostor pro pohyb na pevné podložce a podporovat tak vývoj svalů, které potřebuje pro správný psychomotorický vývoj

Co se týče spánku, vnímám nosítko jako dobrého sluhu, ale zlého pána. Je to fajn varianta pro předcházení přílišné únavy, když jste třeba někde na cestách. Nebo je Vaše ratolest už opravdu přetažená a potřebuje s usnutím hodně pomoct. Osobně bych se ale vyvarovala tomu, aby bylo nosítko primární spánková asociace. Často se setkávám s tím, že děti neumějí usnout jinak než v nosítku. To s sebou může přinést časté noční buzení a s přibývající věkem dítěte se může prodlužovat doba usínání. Změna této spánkové asociace většinou patří mezi ty náročnější.

 

spánkové poradenství pro maminky s dětmi vyspaná máma

Jak moc ovlivňuje spánek dítěte fakt, že matka (případně oba rodiče) spí v raném věku v dítětem v posteli?

I tohle je velmi individuální. Jsou děti velmi kontaktní a děti, které naopak potřebují svůj prostor a klid. Z pohledu bezpečnosti doporučuji spát s dítětem alespoň do jeho 6 měsíců věku ve společné místnosti. Pro společné spaní v posteli je dobré dodržovat bezpečnostní zásady. To ovšem platí i pro spaní v postýlce.

Jaké je podle Vás vhodné prostředí pro spánek dítěte? Existují univerzální rady, jaká by měla být například teplota v místnosti nebo se to liší individuálně a každé mu dítěti bude vyhovovat něco jiného?

Vhodné prostředí jsou základní kameny kvalitního usínání a spánku samotného. Mezi největší zabijáky spánku patří přemíra světla a nevhodná teplota.

Je dobré mít na mysli, že spánkový hormon melatonin se tvoří a vyplavuje ve tmě. Naopak světlo, které obsahuje modré spektrum, dává tělu signál, že je potřeba bdít. To pak vyplavuje hormony adrenalin a kortizol, které nás naopak nabudí.  

Horko, nebo naopak přílišná zima spánek také nepodpoří. Vedro zvyšuje krevní tlak a je těžké usnout a klidně spát. Pro spánek je vhodné chladnější prostředí tj. 18 ⁰C–21 ⁰C. V průběhu noci nám však přirozeně klesá tělesná teplota, kolem 4 h ranní bývá nejnižší. Mnoho dětí se tak k ránu budí kvůli chladu a bývá pro ně těžké znovu usnout.

Do jaké míry je důležité, aby místnost, kde děti spí, byla vyhrazená pouze spánku? Zajímá mě, jestli třeba hračky v pokojíku nebo nepořádek mohou přispívat k tomu, že dítě k nim poutá pozornost a nemůže usnout.

Není potřeba mít místnost vyhrazenou jen pro spánek. Důležité je mít vyhrazené místo pro spánek. Ať už dítě spí v postýlce nebo posteli, mělo by být jasné, že jakmile se tam lehne, jde se spát a ne si hrát. 

Jak mohu prostředí pro spánek dítěte zlepšit a jak podpořit usínání? 

Primárně je důležité zaměřit se na světlenou hygienu, vhodnou teplotu a tomu úměrné oblečení na spaní. Většina dětí nejlépe usíná v klidném prostředí, případně při puštěném bílém šumu. Optimální vlhkost vzduchu by se měla pohybovat někde v rozmezí 45 – 50 %. Pokud máte vlhčí byt, je vhodné hodně větrat. V opačném případě je vhodné používání zvlhčovačů, které je možné doplnit o různé éterické oleje, které mohou spánek také podpořit.  Volila bych např. levanduli, růži, vanilku, ylang-ylang, geránium, heřmánek, kadidlo, kozlík, meduňku, myrhu, nard, santal.

Myslím si, že největší problém se spánkem u dítěte nastává při nějaké změně. S mladší holčičkou přecházíme ze dvou spánků na jeden. Když spí pouze jednou přes den, je večer hrozně unavená. Někdy ale unavená natolik, že se jí chce spát třeba okolo 16 nebo 17 hodiny a musím jí ukonejšit a ona usne. Pak se vzbudí a je samozřejmě vzhůru do pozdních hodin. Jak zvládat tyto přechody, které souvisí s vývojem dítěte? I když mi usne velmi pozdě, je vzhůru zase velmi brzy ráno. Jakto, že nefunguje, čím později dítě usne, tím déle bude spát?

„Dám ho spát poději, ať nevstává tak brzo.“ To zní jako logická úvaha. U dětí však většinou nefunguje. Jedna z nejdůležitějších věcí, kterou jsem se o dětském spánku naučila je, že spánek plodí spánek. Téměř s každou maminkou, která využívá mého poradenství upravujeme celkový režim spánku. A převážná většina dětí je příliš unavená

Když je dítě unavené a nejde spát, musí to tělo nějak vyřešit. Začne tak vyplavovat hormony kortizol a adrenalin. Díky nim dítě ožije a funguje dál. Často říkáme, že dítě chytilo druhý dech. Může najednou působit až hyperaktivně. Problém je, že s uložením do postele se hormony z těla nevypaří a jsou často příčinou toho, že se dítěti nedaří usnout, často se budí, nebo se budí velmi brzo ráno.

Přechody na méně denních spánků jsou další velké téma, o kterém by se dalo dlouho povídat. Konkrétně přechod na jeden spánek může trvat i několik měsíců. Je důležité dobře vysledovat, kdy je dítě na přechod připravené a zvolit vhodné tempo přechodu. Přístupů je více. Nejčastěji mi dobře fungují vhodně načasované šlofíčky. Tomuto tématu je věnovaná celá lekce online kurzu, ve kterém učím maminky citlivě řešit potíže s dětským spánkem. 

spánkové poradenství pro maminky s dětmi vyspaná máma

ak moc je důležitá rutina pro dětský spánek?

Rituály všeobecně jsou pro děti velkým pomocníkem. Pomáhají jim orientovat se a cítit se bezpečně v tom obrovském světě kolem nich. Vhodná rutina před spaním pomáhá tělu i mysli připravit se na spánek. A tím mám na mysli nejen rutinu před večerkou, ale před každým spánkem. Vhodně nastavená rutina je neskutečný pomocník při usínání.

Existuje podle Vás dětská insomnie? Pokud ano, lze těmto dětem pomoci?

Dle doc. MUDr. Iva Příhodová, Ph.D. (Pediatr. praxi 2014; 15(6): 374–376) se nespavost (insomnie) vyskytuje u 10–30 % dětí. Jako projevy uvádí dlouhé usínání, opakovaná noční probuzení, nebo předčasná ranní probuzení. 

Není otázka, jestli dětská insomnie existuje, ale jak jí řešit. Když se vrátíme k výše uvedenému článku od doc. MUDr. Iva Příhodová, Ph.D. , dozvíme se, že příčiny mohou být různé – nesprávný režim a výchovné přístupy, psychické faktory, somatická nebo psychiatrická onemocnění či jiné poruchy spánku. 

Základem je tedy zjistit, co je příčina. Proto vždy před konzultací posílám maminkám online dotazník, abych si mohla udělat představu, kde všude může být zakopaný pes. Během konzultace pak vše probíráme a společně vytváříme plán pro zlepšení. Drtivé většině dětí lze pomoci celkem jednoduše. 

V těch těžších případech je tu pak spánková laboratoř, která vznikla na Klinice dětské neurologie UK 2. LF a FN Motol, kde diagnostikují a léčí všechny typy poruch spánku a bdění u dětí.

Co když je dítě příliš fixované na nějakou věc nebo činnost bez které neusne? S mojí starší holčičkou jsme hrozně dlouho bojovaly s lahví a vždy byl strašný řev, pokud nedostala mlíčko. Menší holčička mi usíná jedině v nosítku a večer na prsu. Pomáháte maminkám, jak se zbavit těchto spánkových asociacích?

Ano, spánkové asociace řeším s většinou maminek. Děti, které jsou zvyklé usínat s nějakou vnější stimulací, často potřebují k propojování spánkových cyklů stejnou pomoc jako při samotném usínání. Dokud jsou rodiče i děti spokojení a asociace jim funguje, není co řešit. Často se však stává, že tím, jak děti rostou, nedokáží se danou asociací dostatečně uklidnit a neustále se tak prodlužuje doba usínání a zvyšuje se počet buzení. 

spánkové poradenství pro maminky s dětmi vyspaná máma

Jak s Vámi maminky mohou navázat spolupráci? Co všechno nabízíte? Jedná se například spíše o jednorázové konzultace nebo o dlouhodobější programy?

Nejčastěji maminky využívají poradenství s následnou měsíční podporu. Máme tak možnost probírat, jak se jim změny daří, jak se cítí, jak reaguje jejich dítě a v případě potřeby vše dolazovat. Nabízím ale i možnost jednorázové konzultace, ze které maminkám posílám shrnutí emailem a mají tak možnost se ke všem důležitým bodům vrátit. 

Pro nastávající maminky a maminky dětí do 3 let, které se spánkem bojují, jsem vytvořila online kurz. Kurz jsem skládala tak, abych maminky nezahltila a zároveň jim předala komplexní informace o dětském spánku. Pochopí, co vše spánek ovlivňuje, jaké jsou příčiny spánkových potíží a jak je citlivě řešit. Dětský spánek je neskutečně proměnlivý. Proto ke kurzu dávám přístup na 3 roky a maminky mají pomocníka pro každé důležité období.

Děkuji Vám velice za poutavý rozhovor.

Zaujal vás rozhovor s paní Lucií Horešovskou Chrásteckou? Chcete-li se o správném spaní dozvědět více nebo přemýšlíte, že vyhledáte službu paní Lucie, koukněte na její web Vyspaná máma nebo paní Lucii sledujte na Instagramu či Facebooku.

spánkové poradenství pro maminky s dětmi vyspaná máma

Mama v lese

Obchod s dětským oblečením