Blog

Šít či nešít?

ŠÍT či NEŠÍT?

To je to, oč tu běží.

Dříve se šilo, protože nic nebylo.

Dnes se šije, i přesto, že je všechno.

A je toho moc moc moc! 

Doslova se topíme v hadrech. 

Ukazuje se, že textilní průmysl je mnohem větším problémem než pet láhve či, nedej bože, plastová brčka (jako nevím, kdo byl větší inženýr, jestli ten, který dal k dětským potíčkům brčka z papíru, které dítě hned rozžužlá, nebo ten, který vymyslel brčka z bambusu, jehož transport zanechá samozřejmě mnohonásobně větší ekologickou stopu než výroba toho plastového).

zero waste mikiny máma v lese

Proč tedy šiji? Protože mi na trhu chybělo něco hezkého a zároveň kvalitního, co po prvním vyprání nevypadá jako hadr na podlahu. Protože se mi nechce podporovat masivní produkci textilu támhle někde v jihovýchodní Asii, kde to vzniká nelidských podmínkách… A protože Mary prostě všechno oblečení padalo…

Jaké další benefity přináší ručně šité oblečení?

– Podpora české ekonomiky

– Menší ekologická stopa

– Kvalitnější materiál – osobně dbám na kvalitu materiálu, ale i na jeho původ, tam, kde to lze, používám látky a galanterii české výroby

– Oblečení je rostoucí – vaše dítě ho bude nosit až tři velikosti

– Ušité na míru a přesně padnoucí, ať již máte doma barokního andělíčka nebo hubeňoura

– Originální vzory – spolupracuji s několika designéry a mohu vám tak nabídnout neopakovatelné vzory

– Zpracovávám všechny zbytky – třídím je podle velikosti a typu materiálu a vždy po čase je zpracovávám

zero waste mikina

Zde mám pro vás jednu ukázku, jak může vypadat zpracování zbytků látek.

Jedná se o techniku crazy patchwork, kdy z prostřihů nových látek tvořím nový kus textilie. Co je ale důležité, vzhledem k tomu, že materiálem je teplákovina, při sešívání kousků dodržuji směr vlákna. Je to tak proto, aby se hotový výrobek natahoval do šířky a nikoliv do délky. Dva sešité kousky vždy pečlivě rozžehlím, aby si látka lehla, než přišiji další kousek. Technika je to tedy velmi časově náročná. Na jedné mikince strávím 6 až 8 hodin. Každý kus je originál. Materiál jsou nové prostřihy z kvalitní bavlněné teplákoviny.

Tuto kolekci mikin a mikinošatů jsem nazvala SEŠITÁ LÁSKA. Každý kousek v této kolekci je jedinečný a neopakovatelný originál. Volné kusy naleznete v e-shopu.

Mikinu ve vel. 80/86 naleznete zde

Mikinošaty ve vel. 86/92 naleznete zde.

Mikinošaty vel. 110 naleznete zde.

Mikinu ve vel. 116 naleznete zde.

Zaujala vás tato kolekce a nenašli jste tu správnou velikost? Napište mi a já vás zařadím na waiting list. Tyto kousky nelze šít na objednávku, ale, pokud budete na wainting listu, dostanete informace o nově ušitých kusech jako první.

Mama v lese

Obchod s dětským oblečením