Slow šatník vašeho dítěte

Děti mají ohromnou spotřebu oblečení. V prvních měsících života neustále protečená plínka. A nejlépe, když své dítě oblečete zrovna do něčeho nového.

Přibližně v půl roce začínají boje s  příkrmy. U nás to vyšlo na léto, což bylo super, malou jsem krmila většinou jen v plínce. A pak rovnou do vany. Nejlepší je červená řepa, ale i taková mrkev či dýně vykouzlí slušnou batiku. 

Pak nastává čas lezení. Věčně protlačená kolena, protože dítě samozřejmě leze všude a to, že má na sobě něco hezkého, je mu v tom věku úplně jedno. Hlavně objevovat svět!

Počátky chození. A s ním spojené neustále padání. Ideální na to si zničit nové oblečení. 

umí chodit? Vyhráno stále jako matky nemáme. Naopak. S rozvojem pohybových schopností se rozvíjí i ty mentální. A takové skákání v blátivých kalužích! Tomu přece nelze odolat.

Takže, jak to řešit, když chceme mít své děťátko hezky oblečené a zároveň nechceme utrácet za oblečení, které po prvním použití můžeme skoro vyhodit?

Využijte oblečení z druhé ruky

Na „běžný provoz“ dítěte stačí použité oblečení z druhé ruky. Získáte jej velmi levně nebo i zadarmo a nebude vás to tolik bolet, když se něco zničí a nějaké fleky už nepůjdou vyprat. Vybírejte v místním swapu, na sociálních sítích v různých skupinách, oslovte kamarádky či známé, které mají trošku starší dítě než vy.

 

máma v lese zero waste

Minimalizujte nákupy v obchodních řetězcích

máma v lese zero waste

Snažte se minimalizovat nákup levného oblečení v obchodních řetězcích. Body dva kusy za stovku prostě nemohou být kvalitní. Vypadá to super výhodně, ale zdání klame. Při prvním praní se oblečení deformuje, u bodýček se hodně vytahuje výstřih a dítě má pak odkrytý skoro celý hrudníček. U tepláčků a punčocháčů se hodně vytahují pasy a často se sráží do délky. Mary jsou všechny tepláčky z běžných obchodů buď krátké nebo strašně široké a padají ji. Nehledě na to, že koupí těchto levných hadrů, které po pár nošení skončí stejně v koši, nepřispějete životnímu prostředí a podporujete dětskou práci v jihovýchodní Asii…

Vyzkoušejte oblečení od českých značek

Pokud chcete pro své dítě nějaké pěkné oblečení, hledejte výrobky českých značek a lokální handmade tvůrce. Pořídíte si kvalitní kousky, které dítěti mnohem déle vydrží a které vám budou dělat radost delší dobu.

Zde je několik důvodů, proč nakupovat u českých značek a hand made tvůrců:

 • koupíte si oblečení z kvalitních látek
 • přesně podle vašich představ
 • tvůrci často šijí přímo na míru, takže oblečení bude sedět hubenému dlouhánovi i kulaťoučkému miminku
 • podpoříte konkrétního člověka na cestě za jeho snem
 • podpoříte českou ekonomiku
máma v lese česká značka dětského oblečení

Rostoucí střihy

Při výběru oblečení se zaměřte na rostoucí střihy. Co to vůbec znamená, že střih je rostoucí a jak to poznáte? U kalhot jsou to například delší náplety, které můžete nejprve ohrnout nahoru a až dítě vyroste, tak ohrnete dolů a tím kalhoty prodloužíte. Kalhoty také často mívají různou formu regulace pasu, například měkký náplet, který se postavě přizpůsobí. Guma v pase může dítě do bříška tlačit a naopak málo utáhnutá způsobí, že dítěti kalhoty budou padat. U některého oblečení naleznete možnost regulovat gumu v pase zevnitř a nastavit tak optimální šířku pasu. 

Také u horní části oděvu lze vytvořit takové oblečení, které s vaším dítětem poroste. Všímejte si širších, volnějších střihů a kontrolujte délku rukávů, zda-li je rukáv dostatečně dlouhý a můžete jej buď lehce vykasat nebo zda-li je na rukávu našitý náplet, který můžete ohrnout a tím jej zkrátit a po čase zase prodloužit.

U oblečení pro miminka vybírejte body, které má mezi nožičkami dvojí zapínání. Zvláště malá mikinka rostou totiž ohromně rychle.

U celooděvu typu overal nebo lacláče by měly být dva systémy úpravy délky. Kromě úpravy délky rukávů a nohavic je třeba, aby byl nastavitelná i délka trupu. Toho je například u lacláčů z mé dílny docíleno díky dvojím kroflíkům na laclech.

Nadčasový design a nestárnoucí vzory

Pomalá móda se staví proti té rychlé, která se řídí aktuálními trendy. V současné době vydávají módní společnosti až 52 kolekcí za rok, tedy, co týden, to nová kolekce. A to je strašně moc. Silné trendy se většinou prolínají naráz ve všech odvětvích lidské společnosti a museli bychom žít zřejmě v jeskyni, abychom je nevnímaly. Existuje však však nestárnoucí vzory, které se do módy vrací, ale objevují se jinak, například na jiném materiálu, v jiné velikosti, na jiném oděvu… Takto je to v případě rybí kosti, klasického tkaného vzoru, který se objevuje na lacláčích a kalhotách z mé dílny. Podobně ani džínový vzhled nestárne, ale konkrétní podoba jeansů se v průběhu doby velmi proměňovala. Pokud do šatníku vašeho dítěte zařadíte například vzor rybí kost nebo imitaci jeans, získáte nadčasové a navíc snadno kombinovatelné kousky, z kterých sestavíte nespočet outfitů.

Výběr správného materiálu

lněné lacláčky máma v lese

Při výběru oblečení dbejte na materiálové složení, které naleznete vypsané na štítku. Mezi přírodními materiály vyniká svou životností len. Při správné péči je len takřka nezničitelný. Nemusíte se bát ani častějšího praní a vyšší teplot – len totiž snese jak vyšší teploty a zároveň každým praním měkne.  Více o lnu se dočtete v článcích Len není jen chvilkový trend a Lněné oblečení pro děti

Vyzkoušejte lněné lacláče z mé dílny, které budou slušet malým miminkům i batolatům. 

Nejrozšířenějším přírodním materiálem je bavlna. V současnosti je bavlna nahrazována bio bavlnou, která je pěstována a za přísnějších podmínek, bez použití hnojiv a pesticitů. Skvělým bavlněným materiálem s dlouhou životností je mušelín – jedná se velmi jemnou bavlněnou tkaninu složenou ze dvou tenkých vrstev. Má úžasné schopnosti a zároveň po každém praní bude ještě jemnější.

Vyzkoušejte mušelínové oblečení z bio bavlny, v mé nabídce naleznete jak  mušelínové body, tak oblíbené mikiny nebo šaty.

mušelínová trika
merino čepice máma v lese

Směsové textilní materiály znamenají pro životní prostředí největší zátěž – jsou totiž téměř nerecyklovatelné. Znamená to tedy, že všechny umělé příměsi v látce jsou špatně? Nemyslím si. Například elastan může velmi prodloužit životnost přírodních materiálů. Elastan se používá například v bavlněných úpletech. Úplety obsahují většinou okolo 5% elastanu, což zajišťuje, že látka se dobře přizpůsobí pohybu i tvaru těla a zároveň se i po natažení vrací do původního stavu. To oceníme například u tepláčků, kde se nevytahují kolena, u triček a mikin, které drží dlouho svůj tvar. 

Významný vliv na životnost úpletu má elastan i v merino úpletu. Vlákno vlny totiž nikdy není stejnoměrné a má na sobě jemné okem nepostřehnutelné nopky. V jemných úpletech ze 100% merino vlny se velmi často stává, že se vytvoří dírka. Přítomnost nízkého podílu elastanu v merino úpletů vytvoří jemnou mřížku, díky které k tvorbě dírek nedochází. Oblečení z merino úpletu s 5% elastanu vydrží mnohem více nošení než oblečení ze 100% merina.

V mé nabídce naleznete například merino čepice a nákrčníky. Tyto doplňky budou nezbytné na podzim, v zimě i na jaře.

merino čepice růžová máma v lese

Nezapomínejte na správnou péči

novorozenecké capáčky

Díky správné péči o oblečení mu můžete velmi výrazně prodloužit životnost. Každý materiál vyžaduje specifickou péči, ale existuje pár univerzálních rad, díky kterým vám oblečení vydrží déle krásné.

 • Nepoužívejte sušičku. Sušička velmi výrazně ničí veškeré textilní materiály.
 • Tmavé materiály nesušte na sluníčku – sluníčko vám může barvu vyžrat. Naopak bílý textil nechte na sluníčku viset co nejdéle – sluníčko vybělí případné fleky.
 • Používejte jemné a ekologické prací prostředky.
 • Opatrně s aviváží. Zde se používání aviváže liší dle materiálu.
 • Pokud máte možnost, čerstvě ušpiněné oblečení okamžitě namočte do vody. Například první dětské příkrmy, jako je mrkev nebo dýně velmi výrazně barví. Při okamžitém namočení máte větší šanci se fleku zbavit.
 • Další rady a tipy včetně informací k péči o jednotlivé materiály se dočtete v článku Péče o textilní výrobky.

Bazar Mámy v lese aneb Pošli to dál

I když je oblečení z mé dílny koncipováno jako rostoucí, přeci jen nastane doby, kdy vaše dítě z oblečení vyroste. Oblečení určitě může sloužit dál dalšímu dítěti, neváhejte jej věnovat kamarádce, vyměnit na swapu nebo jej můžete nabídnout v Bazaru Mámy v lese ve facebookové skupině.

máma v lese softshellové kalhoty

Foto: Míša @mum_miyu (1x). Anna Dušáková AnyImages (2x), Marieta Kosturová Příběhářky (9x)