Blog

Velikonoce a gender

Velikonoce, gender, rovnoprávnost a přehnaná „rovnoprávnost“

Nad článkem o rovnoprávnosti žen a mužů přemýšlím již delší dobu. A Velikonoce se mi zdají ideálním časem k těmto úvahám.

portrét máma v lese

Celé velikonoční svátky a tradice se týkají plodnosti a jsou plné sexuálních symbolů. Pomlázka – falus, vajíčko – symbol ženské plodnosti. Nikdy jsem ale nepochopila, proč má žena, která stráví celý den v kuchyni (peče beránka, připravuje nádivku, barví vajíčka atd ), dostat za odměnu na zadek…

Mám pocit, že v posledních desetiletí se u nás značně proměnily role ve společnosti. Žena již na muži není tolik závislá. Myslím hlavně finančně. Klasický model, kdy muž chodí do práce a vydělává a žena se stará o děti a o domácnost, v posledních letech padá nebo je minimálně dosti zpochybněn. Vlastně se znám osobně především s maminkami, které si při rodičovské přivydělávají. A nejsou to jen handmade tvůrkyně, jsou to ženy z různých oborů, účetní, auditorky, masérky, kadeřnice, zdravotní sestřičky, ženy pracují ve službách, různé poradkyně, lektorky, koučky atd. Mnohdy je příjem těchto žen srovnatelný nebo dokonce vyšší než příjem jejich mužů či partnerů. 

barvení vajíček přírodními barvivy

Je to ale skutečně tak super?

Některé ženy pracují, protože chtějí. Chtějí se udržet v oboru, chtějí mentální potravu, touží i po jiném sebenaplnění než jen v roli matky. Jiné ženy pracovat musí. Ne všem rodinám pokryjí náklady pouze platy mužů a žena je, někdy přímo, někdy nepřímo nucena si nějak přivydělávat.

Největší mýtus: NA MATEŘSKÉ (rodičovské) BUDU MÍT TOLIK ČASU! Budu se věnovat…

Blbost. Péče o malé dítě je POVOLÁNÍM NA PLNÝ ÚVAZEK. A je opravdu těžké, aby to pracující máma nějak všechno vybalancovala. Ten čas. Na dítě. Na práci. Na sebe? Na to už většinou čas nezbývá…

Jenže právě spokojenost ženy, je pro spokojenost rodiny to nejdůležitější. Když je máma v pohodě, je v pohodě i dítě, s většinou i muž. 

To je to teplo rodinného krbu. Ani ne to, že doma bude naservírovaná teplá večeře každý den, ale to, že se muž z práce domů těší, protože tam na něj nečeká flustrovaná, věčně nevyspalá a přetažená fúrie.

Ženy, maminky, MYSLEME VÍCE NA SEBE. Dejme sebe na první první místo, budeme šťastnější nejen my, ale i naši nejbližší. 

portrét zdeňka bílková máma v lse

A pojďme si užít velikonoční svátky. Dodržujeme a předávejme dál jen ty tradice, které se nám líbí, a nebo si vytvořme úplně nové.

Portrétní fotografie: Marieta Kostúrová – Příběhářky

Mama v lese

Obchod s dětským oblečením