Blog

Velikonoční perníčky z plsti

Ellie Linhartová je kreativní bytost, která se věnuje široké škále technik. Moc mě baví sledovat její kreativní cestu. Nedávno od ručního šití dětských mobilních dekorací nad postýlku přešla k šití doplňků a oděvů pod vlastní značkou Angel Pie.

Ellie nám o sobě něco prozradila a zároveň připravila návod na krásnou velikonoční dekoraci.

TAKOVÉ TO JE, KDYŽ SE V NĚČEM NAJDETE 

autorka textu a návodu: Ellie Linhartová

Tvorba. Zábavná, inspirující, kreativní, ohromující, léčivá.. Tohle, a ještě mnohem víc je tvorba. Většinová část mojí duše vždy patřila nějaké tvorbě, kreativitě, umění.. Už od dětství jsem ráda tvořila, a od té doby jsem toho vyzkoušela mnoho.

Nebyla jsem holka na školu a učení, ale když jsem šla po základce na uměleckou střední, pořád jsem si nepřipadala, že je to místo, kam patřím. V kresbě i malbě jsem byla za ostatními dost pozadu a na hodiny šití jsem neměla trpělivost. Připadala jsem si ztracená a zmatená, jako bych měla kreativity na rozdávání, ale talentu ani co by se za nehet vešlo. Ani později v různých zaměstnáních jsem nebyla příliš úspěšná, a stále jako bych byla někde úplně špatně.

Tenhle pocit jsem měla hodně často, ale nikdy mě to nezastavilo a stále jsem se hledala.

Ellie Linhartová

O spoustu let později jsem otěhotněla a s tím přišla i úplně nová, neznámá motivace tvořit. Chtěla jsem, aby mělo moje miminko spoustu krásných věcí, které jsem mu sama vyrobila.

Během tohoto kreativního zapálení jsem uháčkovala medvídka, bačkůrky a asi tři poloviny různých deček, které jsem nikdy nedokončila, protože to pro mě prostě bylo hrozně zdlouhavé a nudné.

Pak přišlo na řadu navrhování dětského pokojíčku, a s tím i shánění úžasného kolotoče nad postýlku.

Byla jsem z výběru velice zklamaná. Tam, kde byla cena ucházející, byla kvalita prostě příšerná a výrobky, které už za něco stály, cenově šplhaly až příliš vysoko.

Bylo to jasné. UDĚLÁM MU KOLOTOČ SAMA.

Byly to čtyři dny slz, potu a krve. Byly to čtyři dny poháněné láskou. Byly to čtyři dny nadšení. Měla jsem z výsledku opravdu radost, a tak jsem nezůstala jen u jednoho. Během asi tří týdnů jsem měla doma pět kolotočů, které jsem dělala, protože jsem nedokázala přestat. Šlo to NEUVĚŘITELNĚ PŘIROZENĚ, jako bych odjakživa znala postup a všechny fígle.

Ellie Linhartová
kolotoč angel pie baby mobile

Až nedávno, skoro po roce mi došlo, že takové to je, když se v něčem najdete. Zatímco všechny ty ostatní kreativní činnosti a záliby rychle mizely v prachu a zapomnění, tohle zůstalo a kvetlo.

To, že bych kolotoče mohla PRODÁVAT mi ze začátku přišlo až SKORO ABSURDNÍ. Koupí to někdo? Je to dost kvalitní? Nejsem vlastně úplně směšná?

Dnes si konečně PLNÍM SEN a přivydělávám si tvorbou. Musím říct, že jsem nikdy nebyla šťastnější.

Moc bych přála každé kreativní duši, aby našla to “TO“. A pokud vás můj příběh třeba i trochu namotivoval k nějakému tvoření, můžete hned zítra začít prozkoumávat své dovednosti! 

A protože se blíží Velikonoce, připravila jsem si pro vás návod na barevné, velikonoční dekorace.

velikonoční dekorace z plsti

Budete potřebovat: 

  • světle hnědý filc nebo plst (na perníček)
  • barevný filc nebo plst dle vašeho výběru (na polevu)
  • zdobení dle preference – filc, korálky, vyšívací bavlnky, třpytky, látky, kamínky, …
  • nitě
  • jehlu, spíše drobnější
  • provázek nebo stuhu
  • malé nůžky (nejlepší jsou rovné nůžky na nehty)
  • křídovou tužku, nebo jiné odstranitelné poznačení 
  • tvrdší papír a tužku
  • výplň (prodávají v galanterii, ale můžete i rozervat polštář, jako kdysi já)

Cílem tohoto tvoření je nejen si vyrobit pěknou velikonoční dekoraci, ale také vyzkoušet si různé techniky, které vás třeba nasměrují k budoucímu poslání! Proto se nebojte následovat svoji intuici a dobře se bavit.

 

velikonoční tvoření, potřeby pro tvoření, barevné plsti, nitě, kreativní potřeby

1. Jako první budete potřebovat získat tvar perníčku na šablonu. Já zvolila tradiční (a trochu kýčovité) vajíčko, aby bylo na návodu vše dobře vidět, a aby to zvládl i úplný začátečník.
Vezměte si k ruce papír a tužku, a nakreslete si požadovaný tvar perníčku, ze kterého pak vytvoříte šablonu. Tento tvar nakreslete poté ještě jednou, trochu menší. Od okraje větší šablony bych doporučovala asi 5mm. Obě šablony vystřihněte.

velikonoční dekorace z plsti

2. Máte nyní před sebou malé a velké vajíčko, nebo jiný tvar, který jste vybrali. Větší šablona bude ten perníček a menší ta poleva. Protože perníček chceme ozdobit logicky jen z jedné strany, budeme potřebovat pouze jeden obrys na polevu, ale dva na perníček. Obkreslete tedy vetší šablonu dvakrát na hnědý filc a jednou na barevný.

velikonoční dekorace z plsti

3. Je čas nechat jaro, ať vás inspiruje a vymyslet způsob, jakým budete perníček zdobit. Já si vybrala kombinaci našívání s vyšíváním, protože je mi práce s plstí zkrátka velice blízká a tak trochu tématická. Vyberte se, cokoliv se vám líbí. Klidně se inspirujte třeba na pinterestu a hledejte, co vás osloví. Můžete našívat korálky, vyšívat bavlnkou, lepit, barvit, třpytit,… Při vyšívání a našívání doporučuji pracovat pouze s částí, která představuje polevu.

velikonoční dekorace z plsti ruční šití

4. Když jste spokojeni se zdobením, je potřeba celou barevnou část přichytit k perníčku. Je to úplně jednoduchý, obyčejný steh, který jsem se vám pokusila přiblížit na následujícím obrázku.
Tímto způsobem obšijete celou barevnou část. Rozestupy mezi stehy by měli být co nejpodobnější.

velikonoční šité dekorace

5. Teď je čas pracovat s druhou polovinou perníčkové části. Přiložte ji přesně na tu první tak, aby tvar po celém obvodu hezky seděl na sobě. Na dalším obrázku se dozvíte, jak začít perníček kompletovat. Vrchní tři obrázky jsou návod pouze na úplně první steh, kterým začnete. Poté stále opakujete spodní tři obrázky.
Možná to vypadá složitě, ale je to opravdu velmi jednoduché. Je to jako když chcete něco sešít klasicky kolem dokola, jen po každém vpíchnutí přehodíte nit kolem jehly. Že to děláte správně poznáte, když se tvoří stehy jako na obrázku. Sešijte skoro celý tvar, ale nechte si nějaké praktické místo otevřené – na vycpání.

šité dekorace z plsti

6. Vycpěte výrobek přiměřeným množstvím výplně. Nezapomeňte ale, že je to vlastně perníček, a ty nebývají úplně kulaté, spíše takové placičky. Pokračujte v lemovacím stehu až do konce, a zapošijte uzlíkem. Celý výrobek ještě trochu pomačkejte, aby byl tvar pevný a rovnoměrný.

šité vajíčko z plsti

7. Kdo chce, si může všít poutko – například stuhu nebo provázek. V takovém případě si vyberte místo, kde poutko bude a nezapomeňte ho vložit, až se tam při šití dostanete. Steh zůstává stejný, jen je dobré cestou ten provázek prošít, aby pak nevypadl.

A hotovo! Já miluji práci s plstí, doufám, že se zalíbí i vám. Moc si vážím toho, že mohu být součástí seriálu, tady, u Máma v lese , a že se mohu podělit o kousek ze svého příběhu a o kousek kreativity.

Mama v lese

Obchod s dětským oblečením