Blog

Aromaterapie léčí duši i tělo

Rozhovor s Kristýnou Rolincovou

Rozhovor s Kristýnou Rolincovou, aromaterapeutkou, terapeutickou masérkou, průvodkyní terapií traumat a lektorkou workshopů.

Kristina Rolincová aromaterapeutka

Kristýnko, já bych se nejprve chtěla zeptat, jak jsi se vůbec dostala k aromaterapii?

Úplně poprvé jsem se s aromaterapií setkala v šestinedělí, kdy jsem v Klášterci navštívila přednášku odborné terapeutky z Brna, Xénie Bodorík Pilíkové. Cítila jsem poměrně silné vnitřní volání jít na její přednášku. A ta mě natolik pohltila, že jsem začala hledat různé další informace o aromaterapii a dalších terapeutkách a začala doslova nasávat veškeré informace z tohoto světa.

Takže nyní už se aromaterapii věnuješ přes pět let. A studuješ k tomu nějakou školu?

Ano, studuji Institut aromaterapie v Praze. Mám za sebou už více jak polovinu studia. Na jaře roku 2024 mě čeká obhajoba závěrečné práce, čímž budu oficiálně certifikovaná aromaterapeutka.

Co je tedy nejvyšší vzdělání aromaterapie v ČR nebo jak se dá vlastně u nás studovat aromaterapie?

Pro získání certifikace je potřeba splnit náležitosti studia Institutu aromaterapie, na základě něhož získáte první stupeň vzdělání, což je odborný aromaterapeut, druhý je profesionální a třetí pak diplomovaný. Při současném studiu se již připravuji na druhý stupeň vzdělání.

Na co všechno lze aromaterapii použít? Samotnou mě toto téma velmi zajímá a baví.

Aromaterapii jsem začala využívat nejprve u svého syna, který trpěl na koliky. Začala jsem ji téměř ihned propojovat s reflexní masáží, na kterou mám také kurzy. Tím se spustil řetězec propojování různých technik a možností, jak a kde všude aromaterapii používat. Už jsem pak nezůstala jen u syna, ale rozšiřovala ji na všechny kolem sebe, včetně mě samotné, které trápily běžné nemoce, trávicí potíže, nachlazení, kašel, zklidnění psychiky i navození klidného spánku. Téměř po roce jsem spustila oficiálně svou praxi masáží, kde hlavním záměrem bylo používat cíleně aromaterapii na fyzickou bolest a duševní i psychické vyčerpání. Mezi klientkami byly i těhotné ženy a (kojící) ženy po porodu, u nichž jsem používala jen určité druhy éterických olejů a v omezeném množství. Aromaterapie má totiž své kontraindikace a určitá pravidla, jež je potřeba dodržovat pro bezpečnost klientek. Nicméně aromaterapii lze použít téměř na všechno. Dnes mám Aromaterapii postavenou na terapeutické úrovni.

Chápu tedy správně, že vůně ovliňují emoce. Ale jak je to s fyzickým tělem? Uvědomuji si, že nemoci fyzického těla jsou nějakým způsobem provázané s tou emocionalitou a že dlouhodobé negativní emoce, jako například smutek, se může posléze odrazit i na těle. Lze tedy aromaterapii použít i na fyzické projevy těla?

Rozhodně! Emoce se nám propisují do hmoty (těla), čímž pak dochází k různým bolestem, nemocem pohybového aparátu, překážkám v pohybu nebo úrazům.

A co třeba bolesti, na které nechceme použít běžná analgetika?

Je potřeba si uvědomit, že aromaterapie pomůže, ale není všespasná. Bolestem dokážou pomoci i různá homeopatika. Já jsem zastáncem kombinovat více možností. Nicméně např. u běžné bolesti hlavy si můžeme pomoci aromaterapií a to buď inhalací nebo si správně vybrané a naředěné oleje namazat na spánky a temeno, čím pak dochází poměrně k rychlé úlevě. U bolestí kolene či lokte z přetížení bude chvíli trvat, než dojde k úlevě. Je však nutné se podívat, z jakého důvodu bolest vznikla, kdy, kde, jak a jak dlouho bolest trvá? Tu je potřeba vždy řešit komplexně, tedy i jiným způsobem než jen éterickými oleji.

aromaterapie

S čím se dá aromaterapie kombinovat a s čím konkrétně ji kombinuješ ty?

Když vezmu fyzickou bolest – můžeme zůstat třeba u toho kolene, ta bývá poměrně častá – je třeba řešit, odkud pramení, protože ne vždy je přímo v místě bolesti. Často může jít o řetězení. Tady je důležité komunikovat s klientem a pokládat mu otázky, které mi pomohou při následném zmírnění až odstranění bolestivého místa. Nejčastěji používám masáže v kombinaci cílených éterických i rostlinných olejů. V tomto případě nebudu řešit pouze koleno, ale celou dolní končetinu, tedy od pánve k chodidlu. Podobným způsobem řeším končetinu při tejpování. A nesmí chybět vhled do psychosomatiky a duchovních příčin (hodně nám to napoví o způsobu života klienta), reflexní masáže, akupresura a vhled do čínské medicíny ve spojitosti s aromaterapií.

 

Kristýna Rolincová aromaterapeutka

Jaký éterický olej je tvůj nejoblíbenější?

Teď momentálně amyris – velmi jemná pryskyřičná vůně, podobná santalovému dřevu a jasmín.

 

Takže se ty preference mění dle toho, co nám voní?

Ano. Nikdy nebudeme mít jen jednu oblíbenou vůni na celý život, protože esence olejů nám ovlivňují psychiku i duši. Jakmile si tedy zpracujeme téma, které nám vybraný olej nabízí, dojde posléze k volání duše po další esenci. Oblíbené vůně nám však zůstávají uložené v limbickém systému jako krásná voňavá vzpomínka, ke které se vrátíme při každém přičichnutí.

Zeptám se ještě trochu jinak. Jak vnímáš tělo a duši?

Tělo i duši vnímám jednotně. Duše s námi rozmlouvá (intuice) a napovídá, kam se máme posunout, jak sami se sebou pracovat, realizovat se atd. Jenže pokud svou duši neposloucháme, dá nám svůj nesoulad jasně najevo do hmotného těla. Propíše nám třeba dlouhodobě neřešenou emoci strachu, která nám časem způsobí oslabení kostí i ledvin. A obojí si přeci musíme pečlivě chránit. A díky této filosofii mám své terapie i masáže postavené na úrovních 4D – duch, mysl, fyzické i energetické tělo. Pracuji s člověkem komplexně, což je pro samotného klienta velmi přínosné.

Jaké problémy konkrétně se propisují do těla? Co konkrétně jako terapeutka řešíš?

Velmi často se propisují dlouho (nikdy) neřešené emoce a traumata. Většinou jde u žen o sebelásku, sebehodnotu, strach z něčeho (z partnerství, ze stáří, ze smrti..), odmítnutí, nepřijetí sebe sama, úzkosti, deprese, pokora, zneužívání …

Kristýnko, prozradíš nám na závěr, co by mělo být v domácí aroma-lékarničce?

K základním olejům patří určitě heřmánek římský (zklidňující, analgetický, na koliky, křeče, zažívání), levandule lékařská (má široký záběr – od nachlazení přes opruzené zadečky až po klidný spánek) a pomeranč sladký (zažívání, radost). Pro menší děti je z citrusů vhodnější mandarinka, jde o olej radosti, pomáhá zpracovávat emoce a děti ji velmi zbožňují. O tom, kolik olejů mít doma v lékárničce, jaké druhy a jak je mezi sebou správně kombinovat a používat, učím na svých workshopech. Pokud jste zvědaví, určitě některý navštivte.

aromaterapeut Kristýna Rolincová
terapie z doupovska

 

Kristýnu Rolincovou můžete sledovat na jejím instagramovém profilu Terapie z Doupovska nebo na Facebooku.

Mama v lese

Obchod s dětským oblečením