Zima je kouzelné období, které nabízí jedinečné příležitosti k dobrodružství v přírodě. S těmi správnými tipy a přípravou můžete venku strávit hodiny, aniž by vaše děti prochladly nebo se cítily nepohodlně. V následujícím článku naleznete informace, jak správně obléknout děti na všechny zimní radovánky, jak ochránit obličej před chladem a mrazem, ale i jak se venku zahřát.
Správné oblékání v zimě
Řešením je správné vrstvení oblečení. Aby vaše děti (ale i vy) zůstaly v suchu a teple, použijte třívrstvý systém:
1. První vrstva – Funkční prádlo
Jako spodní vrstvu doporučuji přírodní materiály, které mají dobrou savou schopnost. Nabízí se bavlněný, merino nebo bambusový úplet. V zimě bude nejlepší volbou merino, které má schopnost vlhkost odvádět od pokožky a rychle schne. V tomto ohledu bavlna i bambus zaostává; konkrétně bambus schne velice pomalu a pak může studit, což v zimě určitě nepotřebujeme.
U výrobků z bavlněných úpletů doporučuji prozkoumat, jaké další složky materiál obsahuje. Pokud je v úpletu elastan, pak je to dobře, protože úplety s příměsí elastanu déle drží tvar a elastan také obecně prodlužuje životnost oděvu (to platí nejen u bavlněných úpletů, ale i u merina). Nedoporučuji úplety s příměsí polyesteru. Pokožka dítěte v takovém materiálu vůbec nedýchá, dítě se může zpotit a pak prochladnout. Funkční oblečení z merina vám ráda ušiji na přání. Napište mi přes kontaktní formulář.
2. Druhá vrstva – Izolační
Střední vrstva zachycuje teplo. Doporučuji bavlněnou mikinu nebo svetr z merino vlny. Vyvarujte se umělých materiálů jako je polyester či akryl. V případě většího chladna dítěti oblékněte nejprve tenčí mikinu a na ní ještě silnější mikinu nebo svetr. Prohlédněte si aktuální nabídku dětských mikin.
3. Třetí vrstva – Ochranná
Poslední vrstva chrání před větrem a deštěm. Vsaďte na kvalitní funkční materiály. V tomto ohledu se výborně osvědčil softshell. Jedná se o nepromokavý a přitom prodyšný materiál, jehož složení je sice 100% polyester, ale k výrobě se používají recyklované plasty, především pet láhve. Materiál se skládá ze tří vrstev – nahoře voděodpudivá tkanina, uprostřed membrána, která zajišťuje prodyšnost, a dotykové vrstvy. Na zimní období jsou vhodné jsou vhodné všechny softshellové kalhoty z mé nabídky. Chcete-li dítěti pořídit opravdu velmi teplé kalhoty na všechny zimní radovánky, doporučuji softshellové kalhoty s beránkem, které mám v nabídce v tmavě modré barvě a pro holčičky s květinovým vzorem. Chybu neuděláte ani s kalhotami se vzorem rybí kosti. Materiál je silnější než vzorované softshelly z mé nabídky. Navíc se kalhoty skvěle kombinují a vypadají velice elegantně. Vyberte si buď neutrální šedou nebo růžovou pro holčičky.
Nezbytné zimní doplňky
Nezapomeňte před chladem ochránit i hlavičku dítěte. Právě hlavou totiž utíká nejvíce tepla. Ideální volbou budou při mírnější zimě čepice z merino úpletu. Do chladnější počasí zvolte teplejší čepici – pletenou nebo háčkovanou z merino vlny. Merino dítě skvěle zahřeje a hlavička nezpotí. Nedoporučuji čepice z umělých materiálů jako je akryl nebo polyester.
A jak ochránit krček dítěte? Ideální volbou jsou nákrčníky. Vyzkoušejte nákrčníky z merino vlny a bio bavlněného beránka, které mám v nabídce v několika barvách.
V zimě je velice důležité ochránit i končetiny. Palčáky ochrání před chladem lépe než prstové rukavice a menším dětem se také lépe oblékají. Do sněhu budou ideální rukavice, které nepromoknu, např. ze softshellu.
Aby dětem neprochladly nožičky, nezapomeňte na kvalitní ponožky. Zde znovu vsaďte na merino. Kvalitní zimní boty s nepromokavou membránou zajistí, že dítě bude mít nožičky v suchu.
Jak ochránit obličej před chladem a mrazem?
Mrazivé počasí, studený vítr a suchý vzduch mohou citlivou pokožku obličeje vašeho dítěte rychle podráždit a vysušit. Správná péče a prevence však pomohou předejít nepříjemným problémům. Obecně se v zimě doporučují krémy s hutnější konzistencí na olejové bázi (základem takových krémů bývá často bambucké máslo, jojobový olej, mandlový olej nebo lanolin), které na pokožce vytvoří ochranný film. Nevhodné jsou hydratační krémy na bázi vody – voda totiž může na obličeji zamrznout a způsobit drobné mikrotrhliny.
Zeptala jsem se odbornice na péči o citlivou dětskou pokožku, paní Veroniky Peškové, která pod značkou Protože JSI vyrábí přírodní kosmetiku určenou pro jemnou a citlivou dětskou pleť, jak v zimní období správně chránit dětskou pleť:
„Dětské tvářičky ochráníte před chladem a mrazem pečujícím tělovým balzámem. Obsahuje bio jojobový olej lisovaný za studena, který má velmi podobné složení kožnímu mazu, což znamená, že jej pokožka snadno přijímá a vstřebává. Díky tomu pomáhá vyrovnávat produkci mazu a udržovat pleť vláčnou a hebkou. Olej snadno proniká do pokožky, hydratuje ji do hloubky a uzamyká vlhkost bez pocitu mastnoty. Jojobový olej obsahuje přírodní složky s protizánětlivými účinky, které pomáhají zklidňovat podráždění, zarudnutí a zánětlivé projevy jako je ekzém nebo dermatitida. Olej je bohatý na vitamín E, komplex vitamínů B a minerály jako je zinek a měď. Tyto složky pomáhají obnovovat kožní buňky, chrání pokožku před volnými radikály a zlepšují texturu a elasticitu.
Krém dále obsahuje také bambucké máslo bohaté na nenasycené mastné kyseliny a vitamíny, které pomáhají pokožku zvláčňovat, zjemňovat a udržovat ji svěží a mladou. Bambucké máslo má také hojivé účinky a chrání pleť před vysycháním a napadením mikroorganismy.
Obě tyto suroviny spojuje kandelilový vosk, který zlepšuje roztíratelnost a texturu a vytváří na pokožce ochranný film, díky kterému je pokožka chráněna před vysoušením, podrážděním a popraskáním.„
Kosmetiku Protože JSI jsem měla možnost vyzkoušet a kromě pečujícího tělového balzámu, který je naprosto multifunkční a využijete jej nejen v zimě, mohu vřele doporučit i další výrobky výrobky – např. zinkovou mast (na zapařené zadečky, ekzémy či různé typy dermatitidy, tělový balzám s dračí krví nebo tělové mýdlo pro citlivou dětskou pokožku. Všechny výrobky jsou atestovány pro děti od narození a neobsahují žádné vonné složky (ani chemické, ani přírodní éterické oleje).
Jak se v zimě venku zahřát?
Pamatuji si, že jako malé holčičky nás táta brával na saně. Obě jsme si sedly a táta nás vezl. Nejely jsme daleko, stačilo kousek. Hezky se nám zabarvily tvářičky a bylo to velké dobrodružství. V půlce cesty táta otevřel termosku s teplým čajem a my jsme to obě pily jak největší svátost…
Na zimní procházku či projížďku na saních si nezapomeňte vzít s sebou termosku s teplým nápojem. Zde je několik mých tipů na teplé nápoje, kterými se můžete na svých toulkách zimní krajinou zahřát:
- Horká čokoláda – Oblíbený sladký nápoj, který potěší děti i dospělé. Můžete ji připravit s plnotučným mlékem a trochou skořice pro extra chuť.
- Domácí šípkový čaj – Šípkový čaj je bohatý na vitamín C, ideální na podporu imunity, navíc má velmi lahodnou chuť.
- Horký zázvorový čaj – Přidejte citron a med, zázvor pomáhá prohřát tělo zevnitř, protože zlepšuje cirkulaci krve v těle. Navíc má vysoký obsah antioxidantů a protizánětlivé vlastnosti, tudíž podporuje imunitní systém a pomáhá při nachlazení. POZOR! Zázvor není vhodný pro malé děti. Zdroje se různí, některé uvádějí, že zázvor je nevhodný pro děti do dvou let a jiný zdroj uvádí dokonce do šesti let. Poraďte se tedy raději se svým pediatrem nebo si připravte termosku zázvorového čaje jen pro sebe.
- Bylinné čaje – např. heřmánek. Heřmánek je jemnou bylinkou, která je vhodná i pro malé děti.
- Domácí vývar – Silný kuřecí nebo zeleninový vývar je skvělým zdrojem tepla i energie. Zahřeje i zasytí vaše děti i vás.
- Teplá voda s citronem a medem – Jednoduchý a osvěžující nápoj, který zahřeje a hydratuje.
Se správnou přípravou je zima obdobím, které si můžete v přírodě skvěle užít. Pamatujte na vrstvení, ochranu klíčových částí těla větně obličeje a pravidelné zahřátí. Jakmile budete dobře vybaveni, nic vás venku nezastaví.
Autorkou článku je Zdeňka Bílková.
Fotografie v článku: Příběhářky (3x), Dominika Hořáková (1x), Hana Valentová – Tři kavky (1x), archiv Protože JSI.
Zaujal vás tento článek? Právě pro vás pro připravuji nový článek zaměřený na zimní aktivity s dětmi v přírodě i doma. Zatím si můžete přečíst třeba článek 10 tipů na aktivity s dětmi, když je venku ošklivo. Pokud vás v článku zaujala informace o přírodní kosmetice Protože JSI, přečtěte si rozhovor s paní Veronikou Peškovou s názvem Přírodní kosmetika nejen pro nejmenší.