Blog

10 tipů na aktivity s dětmi, když je venku ošklivo

Déšť se sněhem? Zase padají trakaře? Vítr, že ohýbají se stromy? Prostě počasí, že byste ani psa ven nevyhnali? A vaše dítě smutně kouká z okna nebo skrz prosklené dveře, co se tedy bude dnes dít, když ven se nedá jít?

Připravila jsem pro vás 10 tipů na aktivity, které vaše děti určitě zabaví a rozveselí! 

1. Upečte domácí sušenky

pečení sušenek 3d tvořílkovo tvoření s dětmi máma v lese

Skvěle se vám bude pracovat s klasickým lineckým těstem a 3d vykrajovátky. 3D vykrajovátka mají obrovskou výhodu – sušenky už dále nemusíte ničím zdobit, jsou totiž krásné samy o sobě. A, pokud byste se s dětmi přeci jen rozhodli sušenky ozdobit, pak vytlačené linie vám s vybarvováním ploch polevou práci velice usnadní. 

Na českém trhu je řada firem, které prodávají nebo vyrábějí 3D vykrajovátka. Nedávno jsem ale objevila malou českou firmu, která razítka vyrábí metodou 3D tisku z přírodního a biologicky snadno odbouratelného materiálu. Základní surovinou k jejich výrobě není ropa, ale kukuřice. Vykrajovátka jsou vyrobena z kvalitního českého certifikovaného bio PLA plastu a v nabídce má firma 3D Tvořílkovo neuvěřitelné množství nádherných vykrajovátek a tvořítek. Ať už máte doma princeznu, která miluje jednorožce a květiny nebo chlapce, který má rád dinosaury či stavební stroje, určitě si z jejich nabídky vyberete.

pečení perníčků s dětmi 3d vykrajovátka

Klasický recept na linecké cukroví:

 • 210 g hladké mouky
 • 140 g másla
 • 70 g moučkového cukru
 • 2 žloutky
 • trochu citrónové kůry velmi jemně nastrouhané
 • vanilkový cukr
Ze všech surovin zpracujeme těsto a obalené ve fólii jej dáme na několik hodin odpočinout do lednice. Následně vyválíme plát těsta a pomocí 3d tvořítek vykrajujeme různé tvary. Pokud chcete, aby vytlačený motiv byl více vidět, ponořte nejprve tvořítko do kakaa. Na světlých sušenkách pak tmavý motiv krásně vynikne.

2. Postavte kouzelný hrad z magnetické stavebnice

Ježíšek nám přinesl magnetickou stavebnici Connetix a musím říct, že je fakt skvělá. Hrajeme si s ní všichni, obě holčičky i já. Tyto stavebnice skvěle drží a menším dětem se z nich lépe staví, a to právě díky magnetům. Lze s nimi stavět velké hrady, paláce pro princezny, kuličkové dráhy, garáže pro autíčka… Stavebnice rozvíjí kreativitu, ale i jemnou motoriku dětí. Nápomocná je také při rozvoji představivosti a logického myšlení. Skvělý výběr různých magnetických stavebnic má v nabídce české hračkářství Takaro

magnetická stavebnice nápady na stavění connetix
magnetická stavebnice
magnetická stavebnice průhledná connetix
magnetická stavebnice connetix brána

Zaujaly vás magnetické stavebnice a přáli byste s další inspiraci, jak si lze se stavebnicemi hrát? Přečtěte si článek Open ended hračky, který připravila trojnásobná maminka, spisovatelka a bloggerka Hana Šormová.

3. Vytvořte dětem domácí pískoviště

kinetický písek

Připravte dětem v pokojíčku domácí pískovištěz  kinetického písku. Jedná se o speciální písek, který se nedrolí, nevysychá a tudíž z něj doma nebudete mít až tak velký nepořádek. Písek je netoxický a bezpečný pro dětskou pokožku. Rozvíjí jemnou dětskou motoriku a 3d představivost a zároveň hraní si s pískem je antistresové. Vyzkoušejte třeba sadu písku s formičkami a bazénkem nebo sadu malý archeolog. Kinetický písek se prodává v různých barvách a existuje také spousta doplňků. Koukněte na nabídku na Takaro CZ, kde také naleznete mnoho inspirace, jak si s kinetickým pískem hrát.

4. Vyrobte domácí modelínu

Existuje spousta návodů na výrobu domácí modelíny nebo slizu. 

Vyzkoušejte třeba tento:

 • 1 díl kukuřičného škrobu 
 • 2 díly jedlé sody
 • 1 díl vody

Vše smícháme a vaříme na nepřilnavé pánvi, dokud směs nezhoustne. Opatrně sundáme z pánve a vytvoříme kouli. Tu přikryjeme igelitem, aby modelína na povrchu neoschnula, a necháme zchladnout. Následně vyválíme plát a vykrájíme různé tvary. Necháme 24 hodin zaschnout. Pomalujeme vodovkami nebo akrylovými barvami.

Na hotová dílka můžete nalepit malý čtvereček z magnetické pásky a vzniknou vám tak originální magnetky na lednici. Nebo je pomocí tavné pistole nalepte na špejli a vytvořte si originální zápichy do květináčůPokud si na výrobu vlastní modelovací hmoty netroufáte, ale rádi byste si toto tvoření s dětmi vyzkoušeli, můžete si modelovací hmotu zakoupit. Z široké nabídky modelovacích hmot hledejte hmotu označenou jako samotvrdnoucí nebo na vzduchu tvrdnoucí. Vyzkoušejte například hmotou CREAL DO&DRY, FIMO AIR nebo CREATIVE PAPER CLAY.

5. Vytvořte si fotoalbum

V dnešní době vzniká spousta fotek. Věčně máme mobil v ruce a fotíme kde co… Jenže už málokdo si fotky nechává vyvolat. Využijte zimu a nepříznivé počasí k tomu nechat si fotky vyvolat. Vyberte společně s dětmi ty fotografie, které dáte do rámečků, a ty, které dáte do fotoalba. K fotoalbu můžete přistupovat kreativně a tvořit ho společně s dětmi. Stránky alba doplňte barevnými papíry a obrázky, razítky, krajkami. A pokud si shováváte vstupenky z různých památek nebo jízdenky, vložte je do alba též

scrapbooking inspirace tvoření s dětmi

Hledáte-li inspiraci, jak vyrobit fotoalbum plné těch nejkrásnějších vzpomínek, hledejte pojem scrapbooking. Naleznete spoustu návodů, jak si vytvořit drobná skládané fotoalba, jaké prvky lze použít na zdobení či jak kompozičně zorganizovat jednotlivé stránky fotoalba.

6. Zpívejte s dětmi a zapojte hudební nástroje

Zpívání a použití jednoduchých hudebních nástrojů je nejen zábavné, ale má také pozitivní vliv na psychické a kognitivní schopnosti dětí. Mnohým nemluvícím dětem pomohlo k rozmluvení právě zpívání. Jazykové schopnosti dětí jsou podporovány nejen skrze texty písní, ale i skrze porozumění rytmu a melodie. Zpěv a hraní na nástroje také stimuluje kreativitu, posiluje emocionální inteligenci a pomáhají dětem vyjádřit své pocity. 

U nás se zpívá každý den, zpíváme podle zpěvníku, pouštíme si lidovky nebo Štístka a Poupěnku na Youtube. A zpíváme si také u různých činnostech. Já třeba zpívám také ve chvílí, kdy jsem vytočená nebo naopak nemohu uklidnit některou z holčiček…

A jaké nástroje můžete ke zpívání zapojit? Vyzkoušejte třeba rumba koule, xylofon nebo děšťovou hůl. Bohatou nabídku dětských hudebních nástrojů má v nabídce TAKARO

Pokud jste kreativní, mnoho nástrojů se dá i doma vyrobit. Tím úplně nemyslím si z hrnců vyrobit bubínky a z pokliček činely…to by vám asi sousedi moc nepoděkovali. Vyrobit si můžete s dětmi třeba rumba koule z plastových obalů uvnitř kinder vajíček nebo dešťovou hůl z papírové ruličky od papírových utěrek.

7. Postavte stan

Uprostřed obýváku postavte dětem stan a hrajte si, že jste na dovolené. My stan stavíme z dřevěného piklerova trojúhelníku. Stačí přehodit deku a z průlezky je rázem stan. Pamatuji si, že jako malé holky jsme si podobně hrály se sestrou… Jezdily jsme s plyšáky do školy v přírodě… Byly jsme akorát trošku starší…

8. Upečte muffiny a ozdobte je

Tohle miluju! A vaše děti budou zdobení muffinů též! Dejte jim do rukou různé barevné zdobení, drobné bonbóny nebo dekorace z marcipánu. Muffinky většinou peču podle oka a pomohu si hrnečkem. Smíchám jeden hrnek polohrubé mouky s půl hrnkem krupicového cukru a dvěma lžičkami prášku do pečiva. V druhé misce smíchám půl hrnku mléka a jedno vajíčko. Do receptu ještě někdy přidávám nějaké pyré – třeba jablečné, dýňové nebo pyré z červené řepy. Muffinky jsou potom vláčnější a navíc mají krásnou barvu.

muffiny cup cakes zdobení s detmi aktivity

Recept na úplně nejlepší krém:

 • 500 g bílého jogurtu
 • 250 g 33% smetany

Jogurt smícháme se smetanou a necháme přes plátýnko vykapat nejlépe přes noc při pokojové teplotě. Vznikne nám univerzální základ pro krém, ale i na pomazánky.

Krém osladíme moučkovým cukrem a případně můžeme zašlehat máslo. To musí stejnou teplotu a ideálně jej předtím samotné nejdříve našleháme. Ale i bez másla je tento krém výborný a skvěle drží.

dortíky tvoření s dětmi

Na upečené muffinky po vychladnutí nastříkáme krém. Následně dětem připravíme různé zdobení. A čím vším můžeme zdobit?

 • drobným čerstvým ovocem (maliny, borůvky, nakrájené jahody)
 • barvenou sladkou rýží
 • malými bonbónky
 • marcipánovými ozdobami
 • rozdrobeným lyofilizovaným ovocem (např. malinami, jahodami)

Krém můžeme také jen lehce namazat na dortík  a následně potáhnout fondánovou hmotou. Zde mohou děti využít na zdobení třeba barevné jedlé fixy a dortík si pomalovat podle svých představ. Hezký výběr různých cukrářských potřeb najdete na 3D Tvořílkovo.

9. Vyrobte si zábavné převleky

Skvělý způsob k vytřízení skříně! Prohlédněte si starší oblečení, nechte je dětem vyzkoušet. Nebo vymyslete zábavné převleky ze starého ložního prádla! Hru na duchy milují snad všechny děti! A klidně si vzájemně pomalujte obličeje barvami na obličej. Jen opatrně na velmi citlivou pleť malých dětí. Určitě si ale užijete spoustu společné zábavy!

10. Vyrobte si vlastní razítka

Vyrobte si vlastní razítka z brambor. Pro naznačení tvaru použijte klasická kovová vykrajovátka, půjde to snáz.

Skvěle se pracuje také z pěnovou gumou. Z pěnové gumy vystřihněte různé menší tvary a nalepte je na korkové zátky.

Materiály, které můžete otisknout jsou všude kolem vás. Rozhlédněte se v kuchyni, koupelně nebo dětském pokojíčku. 

Hledáte další inspiraci? Sledujte mě na mém Instagramu, kde naleznete také několik videí.

Autoři fotografií: Zdeňka Bílková (2x), Hana Šormová – Takaro (4x), Marianna Šopíková – 3D Tvořílkovo (8x), Canva (5x).

Mama v lese

Obchod s dětským oblečením