Blog

Na hygge vlně s Tuloušem

Obklopovat se krásnými věcmi kolem sebe nám nejen každodenně zlepší náladu, ale také celkově zvyšuje kvalitu našeho života. Útulné prostředí vzbuzuje pocit bezpečí, který je důležitý nejen pro nás, ale i pro naše děti. Díky ručně pleteným vlněným doplňkům od Štěpánky Kolesnyk Pitterové, majitelky a designérky značky Tulouš,  se váš byt nebo dům rázem promění v útulné hnízdečko. Udělejte si kávu, čaj, kakao nebo si nalijte skleničku vína.  Příjemně se posaďte ve svém oblíbeném křesle a pojďte se začíst do příběhu této krásné a neuvěřitelně šikovné ženy, která se na první dotek zamilovala do ovčí vlny… 

Láska na první dotek?

Štěpánko, prozradíš nám, kdy poprvé jsi měla v ruce ovčí vlnu a jak dlouho Ti trvalo než jsi se zamilovala? Byla to láska na první dotek?

Jé, Zdeničko, to byla láska na první dotek! V podstatě ten samý den, co jsem si ji přivezla domů, jsem začala plést svou první deku. Pamatuju si, že jsem koupila 40 kg a přišlo mi to strašně moc…Dnes je to tak minimum toho, co si vozím domů.

štěpánka pitterová vlněné deky polštáře z ovčího rouna

Používáš nějakou speciální vlnu? Ať již původem nebo způsobem úpravy? Odkud vlna, kterou používáš, pochází?

Snažím se vždy vybírat jemnější vlnu – je mnohem jemnější než ta, která je běžně k dostání. Spolupracuji s největším českým dodavatelem, který dováží vlnu z celého světa, od jižní Ameriky po Austrálii. 

Kdo jsou zákazníci Tulouše? Můžeš nám je přiblížit? Pro koho jsou Tvé výrobky určené?

Tulouše jsem s ovčí vlnou okamžitě přeorientovala na nás ženy, mámy, podnikatelky, hospodyňky, na všechny naše úžasné podoby. Abychom měly něco krásného, luxusního jen pro sebe. I přes zažité fotky miminek na dekách z ovčí vlny, jsem okamžitě pochopila, že se nejedná o materiál vhodný pro děti natož ty nejmenší. Na blogu mám i článek, Proč nepletu z ovčí vlny pro děti, kde vysvětluji svoje stanovisko.

Jaké je Tvé původní povolání? Je s Tvým původním povoláním a s Tuloušem nějaká spojitost?

Jé, tak to vůbec. Střední školu jsem si udělala obor farmaceutický laborant a ze zdrávky jsem pokračovala na UPa studovat historicko-literární studia. Prodávala jsem od umělecké galerie přes zlatnictví až po boutique. A dlouhé roky jsem psala na zakázku. Ale ruční práce mě provázely celou dobu a byly pro mě vždycky skvělá psychohygiena. Někdo rád běhá, někdo cvičí já sportuju výrobou dekorací. 

Péče o výrobky z ovčí vlny

Jak dlouho Tvé výrobky vydrží krásné? Je třeba nějaká speciální péče? Je možné výrobky z ovčí vlny prát?

Česanec, ze kterého pletu je vlastně polotovar k výrobě příze. Jsou to volně vyčesaná vlákna, která se uvolňují, tzv. plstnatí. Moje pletené výrobky jsou určené především k dekoraci, ale dají se i potulit a do gigantických dek z ovčí vlny je úžasné se zachumlat. V podstatě stačí obírat chomáčky uvolněné vlny a ona po čase přestane plstnatět úplně. Je úžasné jak s časem mění charakter. U nejjemnějších vln je to trochu na déle, protože samotný vlas je kratší a tak se vlákna uvolňují snadněji. Nejúžasnější vlastností vlny je, že je samočistící. Stačí vynést deku nebo polštáře do vlhka (na balkón nebo klidně do parné koupelny) a poté nechat proschnout.

Sama jsem vyzkoušela práci s ovčí vlnou. Je to úžasný materiál a práce s ním ohromně uklidňuje. Jaké všechny techniky s vlnou ovládáš? S čím si myslíš, že je nejsnadnější začít?

Přiznávám bez mučení, že pletení je nejjednodušší. Suché i mokré plstění jsou oproti němu vrcholový olympijský sport. Před nedávnem jsem si vzala do hlavy, že si časem zkusím i spřádat. 

Vedeš také různé výtvarné kurzy a kromě vlny pracuješ s recyklovanými materiály. Pozveš nás někam, kde se s Tebou můžeme setkat a něco se naučit? 

Miluju upcyklaci a zero waste tvoření. Tulouše jako značku i vedu tímto směrem, zpracovávám veškerou vlnu do posledního vlásku. Aktuálně si kurzy pomaličku osahávam a můžeme se potkat na workshopech v městských knihovnách ChodovKarlovy Vary.

workshop vyrábění z ovčího rouna

Jak těžké je uspět v handmade?

Co je podle Tebe nejnáročnější v oblasti hand made podnikání? Proč je tak obtížné v této oblasti uspět?

Umět počítat. To je nejtěžší a nejdůležitější součástí jakéhokoliv podnikání. Když si člověk neumí spočítat, co ho uživí a co ne…je to velký špatný. Další věc je, že asi není podnikatelská sféra, která by byla obsáhlejší na konkurenci a která prahne po nápadech. Ať se jedná o nejrůznější techniky, materiály, vždycky můžete být první jen chvilku, protože ostatní pomalu ale jistě začnou dělat totéž…. I když je pravdou, že když dva dělají totéž, není to totéž…

Podnikání v Karlovarském kraji

Je podle Tebe Karlovarský kraj vhodným krajem pro rukodělné podnikání? Existuje nějaká podpora místních podnikatelů? 

Ano, a určitě zmíním Karlovarskou agenturu pro rozvoj podnikání, ta je za mě úžasná a opravdu funguje. Další parádním místem pro podnikatele je u nás Inovační centrum INION. Tam se taky dějí príma akce a hodně networkingu. Myslím, že se situace hooodně zlepší i s dalšími přibývající organizacemi a spolky. Za mě je to všude úplně stejné, kraj ne kraj… Samozřejmě se bavíme o online podnikání… Za off-line prodej nemůžu soudit, nemám srovnání, prodejních jarmarků se neúčastním.

hygge domov tulouš
tulouš deka z ovčí vlny

Tulouš a marketing. Baví? Nebaví? Jak se to proměnilo oproti tomu, když jsi začínala.

Na začátek budu upřímná, mám obrovskou výhodu v tom, že je mojí přirozenou součástí, stejně jako otevřená komunikace a vystupování před lidmi. Odpověď baví/nebaví vlastně nemám. Oproti začátkům si myslím, že jsem si našla způsob, který mě těší a myslím, že je to hodně znát. Tvořím hodně video návodů zdarma, abych uspokojila svou tvořivou duši a nevymýšlela tak každý týden nový produkt na e-shop.

Ranní ptáče nebo sova?

Kdy pracuješ a jak se Ti daří práci spojit s péčí o dceru a domácnost?

Rozhodně ranní ptáče!!! Ráno vstávám brzy, vlastně i teď je něco po 5. hodně ranní. Je to jediná část dne, kdy všichni spí a já mám čas jenom pro sebe. Nastartovat, ujasnit si čemu se ten den musím věnovat a být jen sama pro sebe a se sebou. Pro mě je to až posvátná chvíle každého dne, kdy nemusím být máma, podnikatelka, manželka, žena v domácnosti, dcera, snacha, kuchařka, uklízečka, pradlena… Prostě jen Štěpánka, která pije kafe a startuje…

hygge domov káva

Co bys poradila sama sobě jako začínající podnikatelce? Co dělat a co je naopak ztráta energie? 

Určitě nelpět na tom, co se líbí mě. Párkrát jsem šlápla vedle s novinkou. Myslela jsem si jaká to bude pecka…a ejhle…ona nebyla. Zjistit si, jaký je zájem a nebát se odebrat produkt, který není terno. Necítit se ublíženě a zamávat svému egu. Když jsem totiž tohle dala stranou, bylo mi hned lehko.

Podnikání nejsou jen úspěchy, jsou to hlavně pády, které nás posouvají dál

Prozradíš nám nějaký fuck-up? Něco, co se Ti v loňském roce nepovedlo? 

Těch fuck-upů bylo! A nejen v loňském roce! Rok 2023 byl pro mě zatím nejnáročnější. Rozhodla jsem se podnikání odložit úplně stranou, protože jsme své pomocí rekonstruovali s manželem byt. Bylo to hodně náročné, fyzicky a časově, a prioritou při tom všem byl čas společně strávený s naší dcerou… Pro Tulouše nezbyl čas ani síla ani nápady. Začínala jsem v červnu po půlročním výpadku nanovo. Zase jsem si ujasnila, jakým směrem to chci vést. Aby si se mnou mohl udělat domov krásný opravdu každý, není to jen o prodeji krásných drahých polštářů a dek. Zrušila jsem půlku svých výrobků, které mě zas až tak netěšily. Tulouš si prošel odtučnovací kůrou a lehko z toho bylo mě, ale od září už jedeme zase na plný plyn.

A k fuck-upům…. Těch je dost, hlavně v osobní rovině….jako máma, podnikatelka, manželka, žena v domácnosti…. Je to tenká hranice nad propastí, ve které číhá rozzuřená chobotnice, která musí všechno zvládnout nejlíp, rychle, a sežere úplně všechno a všechny okolo… Takto si myslím, že to má asi každá pracující máma, která se snaží najít balanc mezi rodinou a prací. Největší výzva všeho je nepustit tu rozzuřenou chobotnici ke kormidlu.

Aktuálně jsme si vyzkoušela, jaké to je odbavit za měsíc takové množství objednávek, na které jsem byla zvyklá za celý rok… A věř mi, že těch fuck-upů byla hromada! Jedné paní jsem dokonce poslala špatnou barvu ptáčků, druhá ani nedostala fakturu s žádostí o její uhrazení…a jedna dokonce fakturu na 0 Kč. Asi jsem byla trochu přepracovaná a přetažená… Jen mimochodem, vedu si trojí kontrolu u všeho, a přesto…

Plány do budoucna?

štěpánka kolesnyk pitterová dekorace z ovčí vlny

Co plánuješ v roce 2024? Čekají Tě nějaké výzvy?

Popravdě jsem největší výzvou sama pro sebe … Nejsem totiž plánovací typ. Beru věci tak jak mi přicházejí do života a na místě zvažuji pro a proti…2024 bych určitě chtěla věnovat workshopům, protože ruční výroba je úžasná psychohygiena a každý z nás si zaslouží občas vypnout a na nic nemyslet…. U mě jako rukodělce je to naopak, já musím být pořád přítomna a zapnutá. Nechávám se překvapit, co mi tento rok přinese. Bude to můj čtvrtý rok s Tuloušem a zatím to byla pořádná jízda na horské dráze.

Štěpánce moc děkuji za milý a upřímný rozhovor. A pokud si chcete doma zařídit atmosféru uklidňujícího hygge stylu, mrkněte na webové stránky Tulouš. Naleznete zde nejen Štěpánčiny krásné výrobky, ale také mnoho inspirace, jak si vyrobit jednoduché dekorace do bytu. Sledovat Tulouše můžete také na Instagramu a Facebooku.

Zajímají vás rozhovory s kreativními ženami? Na mém blogu jich naleznete několik. Přečtěte si například rozhovor s Barborou Hromádkovou Len není jen chvilkový trend nebo povídání s fotografkou Marietou Kosturovou Příběh jedné příběhářky.

Fotografie: archiv Štěpánky Kolesnyk Pitterové

Mama v lese

Obchod s dětským oblečením