Blog

Zamilované tvoření s nejmenšími

V současném hektickém světě máme občas jako maminky problém se zastavit. Já sama s tím bojuji, přeskakuji od jedné činnosti ke druhé a pak zjistím, že vlastně nedělám nic z toho naplno. Pojďme se zkusit s dětmi na chvilku zastavit a u kreativní tvorby. Vytvořme dětem intimní a zábavné prostředí, kde se prostřednictvím společné tvorby uvolníme a prohloubíme naše vzájemné vztahy.

Následující nápady můžete využít jako valentýnské tvoření, ale i třeba ke dni matek nebo kdykoliv během roku.

zdeňka bílková máma v lese tvoření s dětmi pomalá módy

Výtvarné nápady

Následující výtvarné tipy zvládnou i ti nejmenší umělci. Tvořila jsem s Maruškou (4 roky) a Aničkou (1,5 roku). Tvořit s oběma naráz je poměrně náročné, ale většinu technik hravě zvládnete. Je fajn nepodceňovat přípravu, abyste od dětí nemusela odbíhat. Nejprve si vždy připravte všechny pomůcky a výtvarné materiály. Ideální je mít blízko u sebe také nějaký hadřík, kdyby se třeba vylila sklenička s vodou nebo se stala jiná nehoda.

Koláž

koláž tvoření s dětmi s papírem

Koláž vás bude bavit! Využijte různé obrázky z novin a časopisů, případně ze starých vyřazených knížek, které pořídíte zdarma v knihovně. Papír můžete stříhat i trhat, případně stříhání a trhání kombinovat. V koláži také vypadají krásně papírové krajky nebo různé vstupenky. Z kousků papírů postupně skládejte obrázek – zaměřte se na různé struktury, barevné kontrasty. Zkuste s dětmi pracovat i s významy jednotlivých obrázků. Pokud kousky papíru nalepíte na srdíčko vytřižené ze čtvrtky, získáte krásné přáníčko.

kolážová sada

Tip: Vůbec vás nenapadá, co do koláže použít? Skvělé jsou kolážové sady, které má v nabídce výtvarnice Helena Čubová. V kolážové sadě naleznete vše potřebné pro výrobu přáníčka nebo pohlednice. Sada bude také krásným kreativním dárkem pro děti i dospělé.

Grafika

Otisknout můžeme všechno možné. Prohlédněte si s dětmi předměty doma, zkoumejte jejich strukturu a povrch a přemýšlejte, co by se dalo použít. Skvěle se hodí třeba houbičky na mytí nádobí. Otisknout můžete i papírovou krajku, která se dává pod dorty. Skvěle se vám bude pracovat s bublinovou fólií. Z fólie podle šablony vystřihněte srdce. To poté natřete vodovkami a otisknete na papír. Obtisknuté srdíčko můžete ještě dozdobit – například fixy nebo razítky.

Vlastní razítka

tisk ruličkou od toaletního papíru

Výroba vlastních razítek spadá též do kategorie grafických technik. Tomuto tématu jsem se věnovala již ve článku 10 tipů na aktivity s dětmi, když je venku ošklivo, kde jsem se věnovala výrobě razítek z brambor. Pojďme tentokrát zkusit vyrobit si razítko z rulučky od toaletního papíru! Ruličku opatrně rukama vytvarujeme do tvaru srdíčka. Připravíme si různé odstíny červené a růžové barvy (ideálně lehce zředěná temperová barva) a srdíčko obtiskujeme. My jsme si ještě u této aktivity vyzkoušely s Maruškou míchání barev – z bílé a červené vznikla růžová. Z bílé, červené a modré byla světlá fialková. A smícháním červené, žluté a bílé vznikla broskvově oranžová. tyto barvy se na papíře krásně doplňovaly. Maruška musela ještě obtisknutá srdíčka vybarvit, obrázek se jí zdál nedokončený.

tisk ruličkou od toaletního papíru inspirace tvoření s dětmi

Froasáž

Tato technika má jen obtížný název. Jinak je velice jednoduchá a zvládnete jí i s nejmenšími dětmi. V dětech podporuje fantazii a rozvíjí představivost. Obyčejný kancelářský papír natřeme hodně rozředěnou červenou barvou – můžeme použít tuž, temperu nebo vodovku. Barva by byla být světlá a průhledná a natřeme jí širokým štětcem celý papír. Následně papír zmuchláme. Poté opatrně zase rozbalíme. Vlhký papír je velmi křehký, pokusíme se ho neprotrhnout. Necháme uschnout. Barva se usadí ve zlomech papíru a vytvoří sama o sobě kresbu. S dětmi v této kresby hledáme různé tvary, třeba květiny zvířata, fantazijní tvorby. Začneme kdekoliv v papíru obtahovat zlomy papíru tenkou fixou. Pokud budeme kreslit na vlhký papír, fix se nám rozjede, což může také vytvořit zajímavý efekt. Následně můžeme obrázek dotvořit vodovkami – vzniklé plochy vybarvíme tenkými průhlednými vrstvami.

froasáž jednoduché výtvarné techniky pro děti
froasáž jednoduché tvoření s dětmi

Šablonování

práce se šablonou

Přehněte papír na půl a nakreslete polovinu srdíčka. Vystřihnete a vytvořte tak uprostřed papíru otvor ve tvaru srdce – vaší šablonku. Tu položíme na papír, menším dětem můžeme papír k šablonce přichytit papírovou páskou, případně oba papíry přilepíme páskou ke stolu nebo k pracovní desce, dítěti se bude lépe pracovat a obrázek nebude „cestovat“ po celém stole. Šablonku můžeme vyplnit různými způsoby – vyzkoušejte třeba razítka nebo tiskání prstů. Šablonku poté sejmeme a obrázek můžeme dotvořit třeba fixy – Maruška „psala“ zamilované vzkazy. Nebo srdíčko vystřihněte a nalepte na přední stranu přáníčka kontrastní barvy.

Upečená láska

Láska prý pochází žaludkem. Ano, něco na tom bude 🙂 Já sladké miluji a ještě více mi chutná, když si něco dobrého připravím sama, protože přesně vím, co do toho dávám. Zkuste do přípravy zamilovaných dobrůtek zapojit své děti. Marušku baví míchat v míse nebo vykrajovat sušenky. Ale koulit kuličky? No, zvládla jednu a pak už jí bolely ručičky…

Dvojbarevné linecké

Nejprve si připravíme linecké těsto. Většinou dělám dvě až tři dávky.

Klasický recept na linecké cukroví:

 • 210 g hladké mouky
 • 140 g másla
 • 70 g moučkového cukru
 • 2 žloutky
 • trochu citrónové kůry velmi jemně nastrouhané
 • vanilkový cukr
Ze všech surovin zpracujeme těsto. Těsto rozdělíme na polovinu a jednu půlku obarvíme na jemno umletými lyofilizovanými malinami. Vznikne nám těsto nádherné růžové barvy. Poté dáme obě těsta do lednice odpočinout na několik hodin.

Z každého těsta si ukrojíme kousek a vyválíme válečkem dvě placky o výšce 1 cm. Pomocí vykrajovátek – ideálně ve tvaru srdce v různých velikostech – vykrajujeme v těstech „dírky“, do kterých vložím kontrastní barvu těsta. Vznikne nám světlé těsto s růžovými srdíčky a růžové těsto se světlými srdíčky. Válečkem opatrně přejedeme, aby se vykrojené tvary spojily se zbytek těsta. Obě placky se nám trochu ztenčí – na cca 0,7 cm. Následně již vykrajujeme sušenky – buď kulaté, oválné nebo hranaté. K vykrojení sušenek můžeme použít i největší vykrajovátko ve tvaru srdce.

Malinovo-kokosové kuličky

Tento recept jsem vyzkoušela na Vánoce. A byla jsem úplně nadšená! kuličky jsou luxusní jak chuťově, tak vzhledem. Navíc je to ohromně jednoduché a rychlé.

malinovokokosové kuličky pečení s dětmi

Budete potřebovat:

 •  1 salko
 • 200 g kokosové moučky

Z obou surovin vypracujeme těsto. Následně tvoříme kuličky, které obalujeme v najemno nadrcených lyofilizovaných malinách. S těstem si můžeme trochu pohrát. Můžeme přidat máslo a dát méně salka. Lze připravit i variantu pro vegany – salko nahradíme kokosovým mlékem a sušenou kokosovou smetanou. 

Děti mohou pomáhat vážit suroviny a následně je zamíchat. Těsto budete muset propracovat vy. Jistě vám ale pomohou s válením kuliček a následným obalováním. 

Red velvet cup cakes

Zní to tak luxusně, ale přitom na tom není vůbec nic složitého! Stačí do základního receptu na cup cakes přidat pyré z červené řepy. Těsto  většinou peču podle oka a pomohu si hrnečkem. Smíchám jeden hrnek polohrubé mouky s půl hrnkem krupicového cukru a dvěma lžičkami prášku do pečiva. V druhé misce smíchám půl hrnku mléka a jedno vajíčko. Tekutou a sypkou směs smíchám dohromady a na závěr vmíchám ještě pyré z červené řepy. Řepa nejen, že vykouzlí nádhernou barvu, ale také zajistí, že dortíčky budou krásně vláčné. Doba pečení se bude měnit podle velikosti dortíků. U malinkých cupcakes to bude necelých 10 minut, u větších muffinů to může být klidně i 30 minut. Peču při teplotě 150 – 170°C.

red velvet cup cake

A čím cup cakes ozdobit? Hodí se lehké krémy z tvarohového základu či z čerstvého sýra. Čerstvé sýry typu žervé však bývají dost solené. Proto vyzkoušejte vyrobit si vlastní domácí žervé – získáte skvělý základ nejen na různé krémy, ale i na pomazánky. Jak na to se dočtete v tomto článku. Na závěr dortíčky dozdobte rozdrobenými drobečky těsta, drobným cukrovým zdobením nebo malinami (čerstvými nebo rozdrobenými lyofilizovanými). Děti vám se zdobením určitě rády pomohou.

Ovocné špízy

Vyrobte si s dětmi chutnou a zdravou svačinku. Výroba špízů je určitě bude bavit!

ovocné špízy občerstvení valentýn pro děti

Nejprve nakrájejte ovoce na plátky – použít můžete vodní meloun, žluté melouny, jablko, mango, kiwi či ananas. Z ovoce nechte dětem vykrajovat pomocí vykrajovátek srdíčka různých velikostí. Ty poté postupně s dětmi napichujte na špejli. Mezi vykrojené tvary můžete použít i drobnější ovoce – maliny, borůvky, jahody. Na závěr můžeme špíz lehce pocákat čokoládou.

Zamilované perníčky

Tento recept budete milovat! A nejen na Valentýna, ale i na Velikonoce a Vánoce. Tyhle perníčky jsou totiž ihned.

Na těsto budeme potřebovat:

 • 650 g hladké mouky
 • 200 g moučkového cukru
 • 100 g másla
 • 4 lžíce medu
 • 3 vejce
 • 1 lžička sody
 • 1 lžička kakaa
 • perníkové koření (badyán, hřebíček, skořice, anýz, muškátový oříšek, vanilka, citrónová kůra)
perníčky valentýn pečení s dětmi

Z výše uvedených surovin vypracujeme těsto a necháme ideálně přes noc odpočinout v lednici.

Z těsta poté vyválíme plát silný asi 0,7 cm a vykrajuje srdíčka různých velikostí a tvarů. Nebojte se zapojit děti a neřešte tolik, že srdíčka nejsou dokonalá. Pečeme v troubě 10 – 12 minut na 170°C. Následně zdobíme polevou v různých odstínech růžové.

Krásně také vypadají srdíčka červená – perníčky ještě teplé potřeme bílkem, do kterého jsem přidali červené potravinářské barvivo.

Můžete vyzkoušet také vitrážové perníčky – vykrajujeme srdíčka s otvorem, do kterého před pečení vložíme kousek červeného bonbonu. Ten se v troubě rozteče a zaplní dírku v perníčku průhlednou barevnou vitráží.

Tip na závěr: Neřešte tolik výsledek, ať už se jedná o podle vás nepodařený výkres nebo špatně vytvarovavé cukroví. Důležitý je proces tvorby a společně strávený čas.

Kam dál? Přečtěte si článek 10 tipů na aktivity s dětmi, když je venku ošklivo. Naleznete zde další inspiraci, jak děti kreativně a smysluplně zabavit.

Další nápady a návody naleznete také na na mém Instagramu, kde sdílím také videa z tvorby.

Autoři fotografií: Zdeňka Bílková (9x), Marieta Kosturová Příběhářky (4x), Canva (4x).

Mama v lese

Obchod s dětským oblečením