V normálním světě jste inteligentní žena, která dokáže fungovat, myslet, počítat, dát dohromady větu. Co větu, dokonce souvětí! A pak se vám narodí dítě a tohle všechno je pryč…
Máte problém najít slova pro běžné věci – třeba na slovo okap si nedokážete vzpomenout a musíte si ho vygooglit. Na kalkulačce si dáváte počty typu 32-6, protože máte pocit, že by to přehřátí váš mozek nepřežil. Dáváte péct sušenky a pečící papír si k plechu připevníte plastovými kolíčky. A nebo děláte bábovku, do které se má přidat citron. A tak ženete manžela do obchodu, aby vám ho přinesl, protože bez něj to zkrátka nebude ono a nakonec dáváte formu s těstem do trouby a citron vám leží vesele na kuchyňské lince.
Poznáváte se v tom?
Je jedno, kolik máte vysokoškolských titulů, je jedno, kolika jazyky umíte plynně hovořit, je jedno, jak velkou kariéru jste si dokázala vydobýt, najednou je v té hlavě jen mlíko, plíny a neuvěřitelná touha se aspoň jednu noc pořádně vyspat.
Potvrzené vědeckými studiemi
Na toto téma vznikla i řada odborných vědeckých studií a je tomu skutečně tak, že se ženám po porodu zmenšují důležité části mozku. Neurovědci poukázali na fakt, že stavba našeho myslícího svalu (který ale svalem není, což samozřejmě víme) se už v době těhotenství nápadně mění. A jak dokládají jejich závěry, tato změna šedé kůry mozkové trvá nejméně po dobu dvou let. Mozek se zkrátka přizpůsobí – stejně jako tělo – pro novou roli mateřství. A tak velká část funkcí, které žena běžně denně používala, mizí a nahrazují je nové, které jsou napojeny na potřeby dítěte a jeho přežití.
Práce, která vyšla 19. prosince 2016 v odborném časopise Nature Neuroscience, dokazuje, jak komplikované a doposud málo pochopené období těhotenství vlastně je. V celém těle během něj dochází k obrovskému množství změn: příkladem se mění objem krve, úroveň hormonů, frekvence tlukotu srdce či hospodaření s energií. Změny se týkají také psychických procesů – ve velkém se objevuje zapomnětlivost nebo snížená schopnost koncentrace.
Abychom ale byli i pozitivní – jiná studie doplňuje, že ženám během těhotenství a po porodu mozek v řadě struktur naopak naroste. Ačkoliv kolikrát mluvíme jako po lobotomii, připadáme si hloupější a v běžném světě zcela nepoužitelné, náš mozek je větší, než když jsme byly bezdětné! U čerstvých maminek dochází ke zbytnění hned několika oblastí – zvětší se hypotalam související s motivací či čelní část kůry řídící zdůvodňování a úsudky. Tu motivaci chápeme, ta je hodně důležitá ve chvílích, kdy jsme naprosto vyřízené a potřebujeme se motivovat k přežití dalšího dne! .
My mámy jsme superhrdinky!
A zároveň jsme superhrdinky – i když jsme dlouhodobě nevyspalé (je dokázáno, že absence spánku je jedním z nejhorších mučení), stále dokážeme se spánkovým deficitem fungovat a o své děti se postarat a jednou za tři měsíce se i nalíčit, oholit a vypadat jako normální člověk namísto vyžilé zombie. Takže hlavy vzhůru, matky, jsme v tom společně!
Článek vznikl ve spolupráci s Gabrielou Vilímkovou.
Všechny fotky: Marieta Kosturová – Příběhářky.
Tématu jsem se věnovala jako čerstvá druho-matka ve článku Mlíko na mozku. Přečtete si ho, věřím, že vás pobaví.