Blog

Kam mi zmizel mozek?

V normálním světě jste inteligentní žena, která dokáže fungovat, myslet, počítat, dát dohromady větu. Co větu, dokonce souvětí! A pak se vám narodí dítě a tohle všechno je pryč…

Zdeňka Bílková Máma v lese Příběhářky Marieta Kosturová

Máte problém najít slova pro běžné věci – třeba na slovo okap si nedokážete vzpomenout a musíte si ho vygooglit. Na kalkulačce si dáváte počty typu 32-6, protože máte pocit, že by to přehřátí váš mozek nepřežil. Dáváte péct sušenky a pečící papír si k plechu připevníte plastovými kolíčky. A nebo děláte bábovku, do které se má přidat citron. A tak ženete manžela do obchodu, aby vám ho přinesl, protože bez něj to zkrátka nebude ono a nakonec dáváte formu s těstem do trouby a citron vám leží vesele na kuchyňské lince. 

Poznáváte se v tom?

Je jedno, kolik máte vysokoškolských titulů, je jedno, kolika jazyky umíte plynně hovořit, je jedno, jak velkou kariéru jste si dokázala vydobýt, najednou je v té hlavě jen mlíko, plíny a neuvěřitelná touha se aspoň jednu noc pořádně vyspat. 

Zdeňka Bílková Máma v lese podnikání při mateřské

Potvrzené vědeckými studiemi

máma v lese zdeňka Bílková

Na toto téma vznikla i řada odborných vědeckých studií a je tomu skutečně tak, že se ženám po porodu zmenšují důležité části mozku. Neurovědci poukázali na fakt, že stavba našeho myslícího svalu (který ale svalem není, což samozřejmě víme) se už v době těhotenství nápadně mění. A jak dokládají jejich závěry, tato změna šedé kůry mozkové trvá nejméně po dobu dvou let. Mozek se zkrátka přizpůsobí – stejně jako tělo – pro novou roli mateřství. A tak velká část funkcí, které žena běžně denně používala, mizí a nahrazují je nové, které jsou napojeny na potřeby dítěte a jeho přežití. 

Práce, která vyšla 19. prosince 2016 v odborném časopise Nature Neuroscience, dokazuje, jak komplikované a doposud málo pochopené období těhotenství vlastně je. V celém těle během něj dochází k obrovskému množství změn: příkladem se mění objem krve, úroveň hormonů, frekvence tlukotu srdce či hospodaření s energií. Změny se týkají také psychických procesů – ve velkém se objevuje zapomnětlivost nebo snížená schopnost koncentrace. 

máma v lese zdeňka bílková
máma v lese zdeňka bílková

Abychom ale byli i pozitivní – jiná studie doplňuje, že ženám během těhotenství a po porodu mozek v řadě struktur naopak naroste. Ačkoliv kolikrát mluvíme jako po lobotomii, připadáme si hloupější a v běžném světě zcela nepoužitelné, náš mozek je větší, než když jsme byly bezdětné! U čerstvých maminek dochází ke zbytnění hned několika oblastí – zvětší se hypotalam související s motivací či čelní část kůry řídící zdůvodňování a úsudky. Tu motivaci chápeme, ta je hodně důležitá ve chvílích, kdy jsme naprosto vyřízené a potřebujeme se motivovat k přežití dalšího dne! .

My mámy jsme superhrdinky!

A zároveň jsme superhrdinky – i když jsme dlouhodobě nevyspalé (je dokázáno, že absence spánku je jedním z nejhorších mučení), stále dokážeme se spánkovým deficitem fungovat a o své děti se postarat a jednou za tři měsíce se i nalíčit, oholit a vypadat jako normální člověk namísto vyžilé zombie. Takže hlavy vzhůru, matky, jsme v tom společně!

Článek vznikl ve spolupráci s Gabrielou Vilímkovou.

Všechny fotky: Marieta KosturováPříběhářky.

Tématu jsem se věnovala jako čerstvá druho-matka ve článku Mlíko na mozku. Přečtete si ho, věřím, že vás pobaví. 

Mama v lese

Obchod s dětským oblečením