Blog

Softshell – Materiál do každého počasí

Máma v lese dětské udržitelné oblečení

Softshell je jediný syntetický materiál, který ve své tvorbě používám. A proč? Protože z hlediska jeho funkčnosti jej nelze přírodními materiály nahradit. Pojďme se na tento materiál podívat blíže.

Softshell je syntetický materiál, který se většinou vyrábí z recyklovaných pet lahví. Materiálovým složením je to polyester, který může mít příměs elastanu. Existuje nespočet druhů softshellu, které se liší se počtem vrstev, jejich tloušťkou, materiálovým složením a způsobem vzniku.

Jaké jsou hlavní výhody softshellu?

  1. Oblečení ušité ze softshellu je nepromokavé.
  2. Oblečení odolává větru, neprofoukne.
  3. I přesto, že je nepromokavé, je prodyšné. Membrána uprostřed nepustí vodu dovnitř, ale propouští vodní páry ven.
  4. Je lehký, nebrání pohybu, umožňuje dětem volnost.
  5. Skvěle se udržuje – není třeba prát při každém ušpinění. Odolné vůči praní, materiál se neopotřebí.

Jaký softshell naleznete v mé nabídce?

dětské funkční softshellové kalhoty máma v lese

Většina oblečení v mé nabídce je ušita ze softshellu, který se prodává pod označením zimní. Není tomu však, že by byl vhodný pouze na zimu, některé softshelly jsou vhodné víceméně celoročně, mimo parného léta. Tento softshell má hodnoty 1000 mm / 300 g/m2 a jedná se o nejčastěji používaný sofsthell. V těchto hodnotách je také na trhu nejvíce vzorů a většina tiskáren tiskne právě na tento materiál. 

Co znamenají ta čísla?

První číslo udává nepromokavost materiálu – jde o teoretickou výšku vodního sloupce, kterému materiál odolá, než propustí první kapky vody. Druhé číslo udává paropropustnost, tedy kolik gramů vodních par je materiál schopný propustit za jeden den. Čím vyšší jsou obě čísla, tím lépe. Obecně u oblečení pro malé děti nemáme takové nároky jako na funkční oblečení pro horolezce na osmtisícovky, takový materiál bude mít úplně jiné hodnoty. Uvedená čísla jsou podle mého názoru dostačující. 

máma v lese softshellové kalhoty

Testování softshellu

testování softshellu

Nedávno jsem testovala vlastnosti softshellu a natočila jsem několik vzdělávacích videích, kde přímo ukazuji, jak se materiál chová. Voda se drží na povrchu materiálu a tím pádem dítě zůstane v suchu. Navíc se na povrchu drží také nečistoty – například když dítě proběhne blátivou kaluží, není třeba hned kalhoty prát, mnohdy postačí je pouze utřít vlhkým hadříkem. I zkouška paropropustnosti, která měla dokázat, zda-li je materiál prodyšný,  dopadla na výbornou. Nicméně ani tak bych nedoporučovala, aby dítě bylo v softshellu celý den. Videa naleznete na mém Instagramu

Jak vybrat správné kalhoty?

Hledáte-li kalhoty, které vaše dítě bude nosit téměř celoročně? Máte na výběr z několika vzorů pro holčičky i pro kluky. Holčičkám budou slušet například softshellky s motivem růže, mintové s jelínky. Klukům se budou určitě líbit kalhoty s motivem dinosaurů či vlků. Jedná se o zimní softshell, ale vrstva fleecu, která je uvnitř, není tak vysoká, tudíž jsou kalhoty nositelné téměř celoročně. V chladnějším období doporučuji obléknout pod kalhoty merino legíny.

Potřebujete univerzální kalhoty, které budou slušet klukům i holčičkám a zároveň se budou hodit ke každé bundě či kabátu? Zvolte kalhoty šedý melír, které jsou trochu teplejší a jsou zároveň elastické, tudíž se také se také skvěle přizpůsobí pohybu dítěte..

Dáváte přednost elegantním kouskům, a chcete opravdu teplé a pevné softshellky, pak zvolte softshellové kalhoty s motivem rybí kosti. V nabídce mám v šedé barvě a nově také v růžové.

Do teplot pod nulou nebo výlety do hor zvolte nejteplejší variantu  – softshellové kalhoty s beránkem uvnitř. Místo vrstvy fleecu je uvnitř velmi hřejivý beránek. Tyto kalhoty například ocení i děti, kteří nemají rády punčocháče nebo legíny pod kalhotami – lze je totiž i na holé tělo.

zimní softshell s beránkem

A jak vybrat správnou velikost kalhot?

Doporučuji se při výběru správné velikosti řídit výškou dítěte, nikoliv velikostí, kterou běžně dítě nosí. A proč? Protože mnohdy se například tepláčky z fast fashion obchodů mohou výrazně srazit a, když poté dítěti objednáte stejnou velikost, pak mu budou softshellky větší. Střih kalhot je koncipován jako rostoucí – a to díky nápletům, které z počátku nošení ohrnete nahoru. Nicméně by kalhoty neměly být velké až moc. Co se týče pasu, ten je řešen do praktického měkkého nápletu, který nepadá ani štíhlejším dětem a který netlačí například do nafouklého bříška. Pokud si nejste jistí výběrem správné velikosti, pak mě kontaktujte a já Vám ráda poradím.

Péče o softshell

Softshell vyniká také svou snadnou údržbou. Oceníte, že není nutné kalhoty po každém zašpinění prát. Vzhledem k tomu, že voda se nedostává dovnitř materiálu, nedostává se dovnitř ani bláto, které vaše dítě tak rádo venku vyhledává. Mnohdy stačí kalhoty otřít vlhkým hadříkem.

Přesto však budete muset jednou za čas oblečení vyprat. Praním softshell na svých kvalitách neztrácí. Doporučuji prát v pračce a používat speciální prací prostředek na funkční materiály, prát na 30°C a nepoužívat aviváž. Pokud má oděv kapsy, pak je všechny prohlédněte, stejně tak, jako zapněte zipy. Pokud se rozhodnete oděv vyprat v ruce, pak jej vyperte, vymáchejte, ale neždímejte, nechte okapat.

Velkou chybou je podle mého používání sušičky. U žádných oděvů z mé dílny nedoporučuji používat sušičku a u softshellu to platí dvojnásob. Vypraný oděv nechte volně uschnout na ramínku.

Vyberte si z mé aktuální nabídky softshellového oblečení. V případě jakýchkoliv dotazů mě neváhejte kontaktovat.

Mrkněte na můj Instagram, kde naleznete několik videí o softshellu, včetně těch, které ilustrují, jak materiál obstál v mých zatěžkávacích zkouškách.

Foto: Marieta Kosturová – projekt Příběhářky. Anna Dušáková – AnyImages.

Pokud vás zaujal tento článek, pravděpodobně se vám bude líbit také článek Jak obléknout dítě na podzim. Pokud si potřebuje zkrátit čekání než vám ode mě dorazí balíček funkčního oblečení a venku je počasí nevlídné, pak doporučuji k přečtení článek 10 tipů na aktivity s dětmi, když je venku ošklivo.

Mama v lese

Obchod s dětským oblečením