Blog

Syndrom vyhoření

Rozhovor s Monikou Slifkovou

Občas se nám stane, že neodhadneme naše síly. A občas se vůbec nic neděje a stačí si pořádně odpočinout a vyspat se. Jenže jsou situace, kdy to ale nestačí. A to, kdy nám žádný delší odpočinek nepomůže. Někdy je totiž potřeba vyhledat odborníka. A bohužel, syndrom vyhoření bývá diagnostikován až ve chvíli, kdy je pozdě… Ve chvíli, kdy nás ovlivňuje nejen psychicky, ale i fyzicky… O syndromu vyhoření jsem si povídala s Monikou Slifkovou, která se věnuje poradenství a osvětě v tomto tématu.

syndrom vyhoření monika slifková poradenství

Jak jsi se dostala k tématu vyhoření? Máš s vyhořením osobní zkušenost?

Zdeni, já se dostala k tématu vyhoření až ve chvíli, kdy jsem už byla na cestě a už z ní nešlo zpět. Cítila jsem, že se mnou není něco v pořádku. O únavě se už ani nedalo mluvit, řekla bych, že jsem už byla spíš celkově bolavá – fyzicky, psychicky, kompletně uzavřená. Tenkrát jsem hledala informace na internetu, je to nějakých 8 let a popravdě moc toho nebylo. Navíc ze zdrojů, které jsem měla, nebylo 100% poznat, zda se skutečně jedná o syndrom vyhoření. Až když přišla diagnóza, tak bylo jasno. Pokud se tedy ptáš na osobní zkušenosti, tak je mám. V tuto chvíli také z nich čerpám pro svoje přednášky, rozhovory a/nebo osobní konzultace. 

Co Ti pomohlo se z toho stavu dostat? Jak jsi se vyléčila?

Když to celkově shrnu, tak mi pomohl především čas, čas pro sebe, čas s rodinou, přáteli. Měla jsem pár sezení s psychoterapeutkou. Mí blízcí moc nevěděli, jak se ke mně mají chovat. Nikdo nevěděl, jak dlouho bude trvat návrat zpět do běžného či pracovního života. Nikdo nevěděl, ani já, zda bude něco „jako dřív“. Hledala jsem cesty nebo možná jen plynul čas a veškeré aktivity mě uzdravovaly a mně bylo postupně lépe. Popravdě bych byla šťastná, kdybych to mohla sdílet s někým, kdo si vyhořením prošel. 

syndrom vyhoření monika slifková

Je to jen únava nebo už je to vyhoření?

Kde je hranice mezi vyhořením a „pouhou“ větší únavou? Lze to vůbec nějak poznat? Jak to vůbec zjistím, že jsem už jsem blízko vyhoření?

Vyhoření má určité fáze, které jsou definované. Navíc z vyhoření se nevyspíš, nepomůže Ti odpočinkový víkend nebo týden dovolené. A postupem času se Ti objeví i další neduhy až na fyzické úrovni, jako jsou např. bolesti zad, hlavy, nespavost (z toho pramení další potíže), střevní neuróza, bolesti žaludku aj. Častokrát jsem slyšela, že až fyzické bolesti dovedly člověka k lékaři a tomu se pak podařilo diagnostikovat vyhoření. Zkrátka většinou potřebujeme fyzickou bolest, abychom si dovolili nemoc. Hodně z nás si neumí představit, že by byl nemocný na psychické úrovni. Pro člověka to není hmatatelné. Na fyzickou nemoc dostaneme léky, ty dobereme, je nám dobře a jdeme si zase vlastní cestou dál. U psychické nemoci nevíme, na jak dlouhou dobu se u nás zabydlí. Aspoň takto to vnímám já.

Musím ještě zmínit, že po 2 letech na rodičovské dovolené jsem pociťovala, že na mě jde vyhoření znovu. Jsem si víceméně jistá, že už se umím ochránit a opečovat. 

Jak to začíná? Jaká je nejčastější příčina?

monika slifková syndrom vyhoření

Jaká je nejčastější příčina vyhoření?

Přestaneš vnímat sama sebe a svoje potřeby. Nevyživuješ takový ten svůj trojúhelník základních potřeb, jako jsou vztahy, koníčky a práce. Někde tedy něco pokulhává. Zároveň nedostáváš správné ohodnocení, dostatečnou odměnu, nedochází k vyváženosti

Obecně bych řekla, že se mluví o vyhoření s ohledem na přepracovanost, ale vnímám to víc hlouběji.

Je podle Tebe v ČR dostatečná informovanost ohledně syndromu vyhoření? Existuje odborná literatura nebo nějaké kurzy? Kde se můžeme o tématu dozvědět více?

Za sebe bych řekla, že ne. Cítím, že je vyhoření podceňované. Nedávno jsem slyšela, že dokonce poté, co člověk vyhoří, se už nikdy nedostane do takové kondice jako před vyhořením. 

Literatura je dostupná, staršího data, ale je. Akorát vidím jeden fakt, že před vyhořením si tuto literaturu nikdo číst nebude a v období léčby/regenerace člověk moc není schopen číst… takže otázka je, jak jsou knihy vnímané, kupované a konzumované svými čtenáři. V podcastech se téma objevuje, ale ne vždy slyším relevantní odpovědi. Youtube nabízí přednášky. V rámci kurzů bývá syndrom vyhoření součástí wellbeingu. Nebývá samostatné téma. 

syndrom vyhoření monika slifková

Koho se týká syndrom vyhoření?

Je syndrom vyhoření záležitostí především žen nebo se týká i mužů?

Rozhodně to není záležitost jen žen a stejně tak se vyhoření netýká jen pomáhajících profesí. Myslím, že se zapomíná na byznysové obory nebo maminky / tatínky na mateřské, rodičovské dovolené, ale i studenty.

Je možná nějaká prevence, jak se syndromu vyhoření vyhnout? Co bys ženám poradila?

Jak jsem již uvedla v odpovědi výše, vnímat sama sebe a uspokojovat všechny své potřeby. Nezapomínat na zdravý životní styl, byť to může být klišé. Za mě ale nezbytné. Oddělovat pracovní povinnosti od osobního života. Umět odpočívat. Pěstovat kvalitní vztahy. Nelpět na stereotypním životě. Zdá se toho být hodně, mohla bych zajisté pokračovat, ale je to skutečně základ. Základ krásného naplněného života. 

syndrom vyhoření monika slifková

Jakým způsobem probíhá spolupráce s Tebou? Jak přesně ženám pomáháš?

Moje služby se dělí na přednášky, rozhovory (online, offline) a individuální konzultace

Co se týká konzultací, tak probíhají online v podobě rozhovoru. Ženy si vyslechnu, sama sdílím střípky ze své zkušenosti a ony samy si pak vyhodnotí co dál…

    • ženy se chtějí ujistit, zda se u nich jedná o vyhoření či nikoliv, popovídat si s někým, kdo si prošel vyhořením;

    • konzultujeme konkrétní situace jak si upravit svůj život, aby se klientka dostala více k sobě a oddělila si právě tu pracovní a osobní část dne; 

    • v neposlední řadě bych uvedla průvodcovství při léčbě, medikaci, kdy odborník má s klientkou pravidelná sezení 1x za cca 2-4 týdny, ale klientka v mezičase potřebuje podpořit, konzultovat v zásadě jednoduchou životní situaci, ale ve stavu vyhoření si s ní neví rady – jsme na telefonu 1-3x v týdnu podle potřeby

Monika je maminkou i maceškou

syndrom vyhoření monika slifková

Jsi maminkou i maceškou, staráš se o tři děti. Jak se Ti daří pracovní povinnosti sladit s osobním životem? Co Ty sama děláš proto, abys znovu nevyhořela?

To je hezká otázka. V listopadu jsem začala pracovat na poloviční úvazek. Snažím se vše přizpůsobit situaci. Co nejvíce předcházím stresovým situacím, dávám přednost režimu dne, pravidelnosti, nikoliv stereotypu, snažím se být co nejvíce v přítomnosti. Pokud je potřeba, pracuji z domova v časových úsecích, které nám všem vyhovují. Samozřejmě práce v kanceláři mi jde lépe od ruky. Nejmladší dcera je ještě malá, nastavujeme si nový režim, hranice, domlouváme se, co nám vyhovuje. Učím ji na hodinách, kdy pracuji, kdy si hrajeme. Po těch 4 letech doma je to změna, ale moc mě to baví. Navíc velké děti již pomáhají – buď s tou nejmenší nebo v domácnosti. Snažíme se jak o celkovou spolupráci, tak pak i o společné rozptýlení.

Jakým způsobem svou práci propaguješ? Jak získáváš klientky?

Zatím se propaguji velmi přirozenou a nenápadnou formou. Ano, není to ideální. Oslovím ženy, které jsou mi blízké a nabídnu jim rozhovor, který může téma přiblížit. Pokud nějaká žena, podnikatelka vyzve k možnosti učinit nabídku svých služeb, učiním tak. Zatím tedy pozvolna. Mým velkým snem je toto téma především šířit. Tak, jak odborník tuší, co se děje s tělem, tak já mohu poskytnout a sdílet ty pocity a jednotlivé kroky, aby té ženě, klientce byly příjemné a nemusela kvůli nim překopat celý svůj život. Řekněme si to na rovinu, kdo si dokáže pomoci tím, že ze dne na den změní svůj život… 

syndrom vyhoření

Zúčastňuješ se také konferencí a přednášek? Můžeš nás někam pozvat?

Plánuji spolupráce, ale vzhledem k tomu, že byl turbulentní začátek roku nejen u mě, ale i u ostatních, tak jsou to zatím plány, které mají obrysy, ale ne konkrétní data a časy. Mám přislíbenou spolupráci s několika ženami. Ve chvíli, kdy budu mít konkrétní plán, doplním i k Tobě do skupinky pro ženy, pokud by je to zajímalo. Tento rok jsem zatím vysílala ve FB skupince u Lenky Rosochové.

Co plánuješ do budoucna? Čekají Tě v roce 2024 nějaké výzvy?

Ráda bych se více zviditelnila a propojila s mým tématem, které je pro mě srdeční záležitostí. Vloni jsem uskutečnila 1 přednášku, letos bych ráda minimálně 3 naživo. Budu pokračovat v rozhovorech a ráda bych navázala i konzultacemi, individuálním sdílením žen. Přece jen je to velmi osobní téma, při kterém zažíváme různorodé pocity od různého obviňování až po pocity selhání.

Chcete se o syndromu vyhoření dozvedět více? Kontaktujte Moniku Slifkovou na jejím Facebooku.

Foto v příspěvku: archiv Moniky Slifkové.

Zaujal vás tento článek? Pak se vám pravděpodobně bude líbit také rozhovor s aromaterapeutkou Kristýnou Rolincovou. Mohl by vás také zaujmout rozhovor s Vyspanou mámou – Lucií Horešovskou Chrásteckou.

Mama v lese

Obchod s dětským oblečením