Blog

Tvůrci z Krušných hor

Umění nás spojuje

Každý z nás pracuje s jiným materiálem, ale přesto nás kromě místa něco spojuje. Je to touha tvořit. Touha vytvářet něco hmatatelného a něco krásného. Něco, co inspiruje druhé a co jim dělá radost. A zároveň, dělat to v souladu s přírodou

Výstava v klášterecké galerii Kryt představuje tvorbu sedmi tvůrců z Klášterce, Kadaně a Rašovic. Termín konání výstavy je od  1. prosince 2023 do 8. ledna 2024.

tvůrci z krušných hor plakát k výstavě

Božské Příběhářky zachycují krásu žen

příběhářky instalují výstavu

Příběhářky vyprávějí příběhy lidí, hlavně žen a dětí. Z „obyčejných“ žen vytvářejí bohyně. Odhalují skutečnou jejich krásu, o které ani ony samy nevědí. Citlivě, žensky, snově, avšak opravdově s prvky dokumentu zachycuje fotografka Marieta Kosturová životy a krásu žen. Zajímá vás blíže, jak Příběhářky pracují a jak takové fotografie vznikají? Přečtěte si rozhovor s Marietou Kosturovou.

příběhářky výstava galerie kryt

Na výstavu také přilétly vlaštovky z Vlaštovčí údolí. Jakub Kostur se věnuje klasické řezbářské práci a na výstavě je zastoupen několika dřevěnými reliéfy, drobnějšími sochařskými pracemi a výraznou štíhlou minimalistickou ženskou figurou.

výstava galerie kryt tvůrci z krušných hor

Díky Kateřině Čepelákové můžete mít doma vůní lesa celoročně. Nejen o Vánocích. A není nutné k tomu kácet další stromy. Katčiny Svíčky z Krušnohoří, z nichž některé vznikají ve spolupráci s aromaterapeutkou Kristýnou Rolincovou vám vykouzlí doma příjemnou atmosféru a navíc vydezinfikují vzduch od různých bacilů.

Křehkou krásu přírody můžete mít i v uších nebo třeba kabátě v podobě brože. A to díky šperkům od Lucie Kenderové

Je možné výtvarné umění rozpohybovat? Přijďte se přesvědčit, že ano! Lucie Filipová vystavuje drobné grafické práce, které díky aplikaci ARTIVIVE ožívají…

Lucie Filipová výstava tvůrci z Krušných hor
tvůrci z krušných hor

Drobné a jemné textilní techniky neodmyslitelně patří do Krušnohoří. Eva Dragounová vytváří háčkované ozdoby, které jistě udělají radost a ozdobí váš domov

A co jsem připravila já, Máma v lese? Z překrásného českého lnu s autorskými vzory od Maj LEN design jsem ušila lacláčky a šatičky. Naprosto úplně vše v této kolekci je vyrobené v České republice. Houbičky na knoflících pocházejí z pera skvělé Heleny Čubové, která je též autorkou mého loga. Tuto lněnou kolekci jsem připravila speciálně pro výstavu v galerii Kryt. 

zdeňka bílková máma v lese kolekce lněného oblečení pro nejmenší
instalace výstavy máma v lese lněné oblečení pro děti
lněná kolekce pro děti máma v lese udržitelné oblečení
autorské knoflíky lněné oblečení pro děti máma v lese

Zajímá vás, proč je len tak úžasný a proč je považován za materiál budoucnosti? Přečtěte si článek Lněné oblečení pro nejmenší nebo rozhovor s Barborou Hromádkou, designérkou Maj LEN design.

vernisáž výstavy tvůrci z krušnohoří galerie kryt
vernisáž výstavy tvůrci z krušných hor
tvůrci z krušných hor

Velké poděkování patří kurátorce výstavy Mgr. Lence Fricové Marvanové, která nás dala dohromady. Výstava je prodejní a část výtěžku věnujeme dvěma nemocným chlapečkům Kubíkovi z Klášterce a Ondráškovi z Kadaně na potřebné rehabilitace. 

Autoři fotografií:

  • fotografie z vernisáže výstavy – Vojtěch Marvan (4x)
  • fotografie z instalace výstavy – Zdeňka Bílková
  • Svíčky z Krušnohoří – Kateřina Čepeláková

 

Mama v lese

Obchod s dětským oblečením