Blog

Zábava sbalená cesty

Zábava sbalená na cesty aneb Jaké vybrat hry na dovolenou?

O tom, že děti obohatí naše cestování, se netřeba dlouze bavit. Společně strávený čas na cestách stmeluje rodinu a dává možnost vidět svět zase z jiného úhluz toho dětského. Ovšem, co asi neslyší žádný z rodičů rád, jsou věty: „Kdy už tam budeme?“ „Mě už bolí nožičky…“ „Nudím se, co budeme dělat?“ Proto jsem se spojila s maminkou Hančou, která má hned 3 malé cestovatele. Ta pro vás připravila tipy, jaké hry a hračky s sebou zabalit na cesty. Tak pojďme na ně.

takaro cestování s dětmi

Na co myslet, než vyrazíte na cestu

Abyste s sebou netáhli celý batoh jenom hraček, které pak nepoužité povezete zase zpět, je dobré si před začátkem plánované cesty zodpovědět několik otázek:

1) Jakým senzitivním obdobím procházejí vaše děti?

Vždy je snazší zaujmout děti hračkami/pomůckami, ke kterým aktuálně tíhnou. Mají období číslic? Nebo je zajímají druhy květin, které vidí na cestách? Anebo se ptají, jak se řekne tamto a ono anglicky?

2) Kde budete trávit nejvíce času?

Budete mít zázemí někde, kde je stůl, aby se daly hrát deskové hry? Nebo jedete pod stan? Poletíte letadlem a potřebujete hračky, které se vejdou do příručního zavazadla? Nebo většinu dovolené strávíte procházkami a ležením u vody? Pro každou z příležitostí potřebujete něco zcela jiného.

takaro hračky na cesty

Dvě důležité rady od maminky Hanči

    • Obecně při výběru hraček je fajn dát přednost kvalitě nad kvantitou. Jednak vám kvalitní hračky déle vydrží (oproti plastovým „šuntům“ za pár korun), dobře je po dosloužení prodáte na bazaru, ale taky (a to je nejdůležitější) vaše děti obohatí. Na cesty asi těžko sbalíte kvalitní dřevěné hračky, ale můžete sáhnout po knihách, skladných deskovkách anebo kreativní sadách. Zejména to poslední vám ušetří místo v kufru na zpáteční cestě. Spotřebujete, vyhodíte!

    • Děti se nakonec zabaví i s klacíkem v kaluži. Však to sami jistě znáte. Někdy je lepší jim dát volnou ruku a vypustit je ven do přírody. To samozřejmě neplatí, pokud potřebujete dojít ještě 5 km do cíle trasy a ony začnou stávkovat. Pak přicházejí na řadu různé hračky.

cestování s dětmi

Tipy na "cestovní" hračky pro všechny příležitosti

Jednotlivé tipy jsem vám rozdělila podle odpovědí na druhou otázku: Kde budete trávit nejvíce času? Ale teď už jdeme na samotné tipy. Věřím, že vám dobře poslouží.

1. Na samotnou cestu dopravním prostředkem

Nejnáročnější bývá dlouhá cesta autem a delší let. U prvního bojujete s bezpečností, u druhého zase s velikostí příručního zavazadla.

U malých dětí, pokud to jen jde, plánujte dlouhé jízdy na spánek. Kvůli bezpečnosti by si totiž neměly děti s ničím nepřivázaným hrát. Ani jíst, aby jim to u nárazu nezaskočilo. Vhodným tak zůstává tablet přidělaný napevno k jinému sedadlu. Ale s dětmi starší 2 let můžete sáhnout po deskovce U okýnka, která je koncipována právě na cesty autem. Se staršími dětmi od 7 let ji můžete pro zobtížnění hrát v angličtině.

Kvůli omezeným rozměrům palubních zavazadel si na dlouhý let balte co nejvíce tenkých kreativních knížek. Pro starší děti to mohou být různé s rébusy, třeba únikovky či bloky aktivit přímo na cesty. Pro mladší děti jsou skvělé samolepkové knížky, ideálně pak ty s opakovatelně nalepovanými samolepkami. Do letadla vždy berte nové neokoukané věci. Někdy postačí i figurky z kinder vajíčka a pastelky se sešitem.

2. Na výlet

Jak zvládnout výlet, když už se dětem dál nechce? Někdy si stačí jen zpívat, dát chutnou svačinu nebo zahrát hru „Kdo první uvidí to a to“. Hned 20 „pochodových her“ s jednoduchými pravidly na jednu A6 najdete v souboru her Hurá ven. V malé dobře sbalitelné krabičce do kapsy se dále ukrývají ještě cvrnkací kuličky a bonusová hledací hra.

hurá ven takaro hry na cesty

Máte-li nadšené přírodovědce, pak si na výlety pořiďte vzdělávací karty značky Příroda do kapsy. Společně pak s dětmi objevujte, kdo vám to zpívá nad hlavou, jaký brouček právě přešel přes cestu či na jakou rostlinu jste narazili. Cesta vám rychleji uteče a ještě se něčemu přiučíte.

Pokud chystáte jen krátký okruh okolo vašeho ubytování, pak vám k nalákání dětí ven může pomoci předchystaná bojovka. Anebo malované kamínky. Předem si s dětmi (můžete ještě doma) pomalujte kamínky, a pak je na výletě vyrazte schovávat.

3. Za deštivých dnů

Nevyšlo počasí? Nemusíte smutnit. Naopak získaný čas využijte ke společným rodinným chvilkám. Na trhu existuje celá řada rodinných deskovek v cestovním balení, aby vám nezabraly příliš mnoho místa v kufru. Autem zvládnete vzít i nějakou vaši oblíbenou, byť je větší.

Společně můžete taky tvořit. Buď něco za pomocí kreativních sad, které poté už nemusíte vozit domů. Anebo ještě lépe, vyrobte si prázdninový deník. Stačí vám prázdný sešit, pastelky, tužka a razítka s cestovními motivy. A kdo chce mít vytuněný deník z cest, sáhne po dětském cestovním pasu, ke kterému jsou i samolepky s vlajkami evropských států.

Doufáme, že vaše cestování s dětmi už nuda ani „nepříjemné věty“ nezaskočí. Užijte si společný čas, vždyť to je to nejcennější, co můžeme našim dětem věnovat. Šťastnou cestu a děkujeme za sdílení článků mezi další travel nadšence.

Bonusový tip od Mámy v lese

mušelínové tričko modré

Při balení prázdninového kufru se vaše děti neobejdou bez pohodlného oblečení, které jim poskytne dostatečnou volnost v pohybu a umožní jim si svobodně hrát. Vsaďte na přírodní materiály jako je bio bavlnalen či merino vlna. Do letadla zejména menším dětem vezměte s sebou merino čepičku, která dětskou hlavičku ochrání před nadměrnou klimatizací v letištních halách i v letadle samotném. Více tipů, jak oblékat děti v létě, naleznete v článku V čem si vaše děti budou pohodlně hrát.

Autorkou článku je Hana Šormová, trojnásobná maminka a majitelka e-shopu s dětskými hračkami Takaro.

Foto: archiv Takaro (9x), Anna Dušáková AnyImages (1x).

Hledáte další inspiraci na hraní a hračky pro děti nejen na cestovaní? Spoustu tipů naleznete na blogu Takaro.

Mama v lese

Obchod s dětským oblečením