Tipy, jak si uchovávat vzpomínky s dětmi nejen z dovolených připravila trojnásobná maminka Hana Šormová. Ať již jste velmi kreativní maminka nebo věčný nestíhač, v tomto článku naleznete spoustu tipů, jak si uchovat vzpomínky na letní dovolenou.
Říká se, že sejde z očí, sejde z mysli. A možná toto je jedním z důvodů, proč na dovolených, výletech či při zážitcích s rodinou cvakáme jednu fotku za druhou. Kolikrát je to až na úkor toho vnímání přítomného okamžiku s dětmi. Ale to by vydalo na zcela jiný článek. V tom dnešním vám chceme přinést tipy, jak si naopak ty vzpomínky uložit a to množství fotek zpracovat.
A mezitím je samozřejmě nějaká zlatá střední cesta – někdo, kdo si čas najde, ale úplně se v tom nevyžívá. Prostě ty vzpomínky a fotky zpracuje po svém, ne nutně kreativně. To byla třeba moje maminka, která fotky vyvolala a bez popisku je chronologicky umísťovala do alba.
Jste vysoce kreativní a chcete originální zpracování vzpomínek
Pak pravděpodobně sáhnete po tvorbě fotoknihy. Já osobně mám ráda ty od CEWE. Ne, nemám s nimi spolupráci, ale dobře se mi pracuje s jejich aplikací. Fotky se do ní dají nahrát přímo z mobilu, uložit a následně (až je večer čas) si projekt otevřít na počítači a fotoknihu dokončit. A to včetně popisků či ilustrací.
Vyzkoušené mám ale i jiné firmy s foto nabídkou. Tady nejčastěji vybírám na Slevomatu a hledám aktuální slevový kód. Případně se orientuji podle času dodání, protože jsem věčný nestíhač a honím fotoknihy na poslední chvíli před Vánoci.
Kdybych měla více času, sáhla bych po nějakém deníku s travel motivem a zkombinovala moje fotky, psaný text s krásnými samolepkami. Osobně se mi líbí záznamníky či deníky od českých značek Chaukiss a Epipi. U druhé jmenované značky najdete i ty požadované samolepky.
Věřím, že někdo si vystačí i jen s klasickým školním sešitem bez linek. Ten jsem mívala já jako dítě, protože rodiče mi deník nekoupili. Výhodou bylo, že stál (a stále stojí) pár korun, dovnitř jsem mohla lepit vstupenky, jízdenky a psát kronikové zápisy i s obrázky. Jen se samozřejmě snáze zničil.
Jak uchovávat vzpomínky, když věčně nestíháte
To je můj případ od doby, kdy mám dětí. A ty mám hned tři (navíc malé prcky), takže na veškerou práci mám čas až poté, kdy mi usnou. Přiznám se, že pak se mi rozhodně nechce tvořit nádherný travel deník, natož do něho malovat a lepit se s fotkami. Ty mimochodem v danou chvíli nemám ani vyvolané.
Ideálním řešením v případě, že už máte taky děti a nestíháte, je do procesu tvorby zapojit právě samotné děti. Pak lze tuto aktivitu dělat přes den a ještě zabavíte děti. Zabijete tak dvě mouchy jednou ranou. Pořiďte nějaký prázdninový deník pro děti. Doporučuji ty se samolepkami, protože aspoň mé děti milují něco někam pořád lepit. Děti si to vyzdobí po svém, takže jednou v dospělosti mohou vzpomínat, jak byly kreativní a co tím asi chtěly říci. Určitě se zasmějete při tvorbě i po několika letech při znovuotevření.
Dětské deníky najdete u českých značek Albi anebo také na Hravé cestě. Tady sáhněte po výhodném balíčku Cestovního pasu se 149 samolepkami.
Cestovní pas slouží jako památníček, zápisníček pro vaše dítě. Pokud však ještě neumí psát, může na volné stránky malovat anebo právě s výhodou využít samolepek, které jsou rafinovaně navrženy.
Jaké samolepky můžete použít pro tvorbu deníčku z cest nebo cestovního pasu?
• Samolepky vlajek Evropy – dítě si tak poznačí, ve kterém státě bylo.
• Samolepky Aktivity na dovolené – koupali jste se, byli v muzeu, nebo prošli naučnou stezkou? Na to všechno jsou tady připravené samolepky a dítě si tak poznačí aktivity, které si s vámi užilo.
• Samolepky Doprava – letěli jste, nebo naopak jeli karavanem? I toto lze zaznačit samolepkou.
• Samolepky Typ dovolené – jeli jste k moři, na hory či dokonce pod stan? Ani na toto nebylo zapomenuto a dítě opět do cestovního pasu nalepí vhodnou samolepku.
Ať už zvolíte jakoukoliv variantu uschování vzpomínek (anebo klidně žádnou), nezapomeňte si užít ten přítomný okamžik na vašich cestách a dovolených. Žijte teď a tady, protože žádná chvíle se nebude opakovat. Ano, je to klišé, ale je potřeba si jej neustále připomínat a nenechávat se strhnout digitální dobou.
A jak vzpomínky zaznamenáváte vy? Co se vám nejvíce osvědčilo? A zapojujete do procesu i vaše děti?
Článek pro vás připravila Hana Šormová, trojnásobná maminka, bloggerka, spisovatelka a majitelka e-shopu s dětskými hračkami Takaro. Hanka zároveň tvoří a píše inspirativní blog plný nápadů ohledně cestování a výletů. Z českých lokalit se zaměřuje hlavně na Brno a jeho okolí, nicméně podniká výlety i do vzdálenějších krajin.
Autorkou fotografií v tomto článku je Hana Šormová.
Od Hanky Šormové naleznete na mém blogu i další inspirativní články týkající se cestování s dětmi. Přečtěte si článek Zábava sbalená na cesty, který vám poradí, jaké hračky s sebou přibalit dětem na dovolenou. Mohl by vás také zaujmout článek týkající se Open Ended hraček, jehož je Hanka též autorkou.