Blog

Seberozvojem k udržitelnosti

Rozhovor s Michaelou Hlubučkovou

Jak do našich životů vnést udržitelnost? A co to vůbec znamená žít udržitelně? O tom a o mnoha dalších tématech jsem si povídala s Michaelou Hlubučkovou, zakladatelkou projektu Seberozvojem k udržitelnosti. V rozhovoru naleznete spoustu tipů, jak si díky udržitelnosti zjednodušit život.

Míši příběh

Seberozvojem k udržitelnosti Michaela Hlubučková

Míšo, kdy a jak jste se k tématu udržitelnosti dostala? Co pro vás bylo tím hlavním impulsem?

Tuhle otázku miluji! Jako opravdu. Původně jsem začala žít bez odpadu z hecu. Ano, čtete správně. Když jsem studovala na gymnáziu, přečetla jsem si v novinách, že nějaká Bea Johnson vytvoří se svou čtyřčlennou rodinou a psem jednu zavařovačku odpadu ročně. V hlavě mi zaznělo magické “challenge accepted” a už už jsem si zjišťovala, co a jak. Tehdy jsem nevěděla, že Bea je v bezodpadovém světě osoba čísla jedna. 

Udržitelný životní styl

V jaké oblasti svého života jste začala žít udržitelně? Co pro vás bylo snadné a co naopak bylo nebo stále je náročné?

Jsem beran, takže jsem šla do bezodpadového světa po hlavě a v extrému mně vlastním. Chtěla jsem žít hlavně bez odpadu a vzala jsem to komplexně, nevybírala jsem si jednu oblast. Což samo o sobě nebylo snadné. Nejnáročnější bylo najít si svůj okruh obchůdků, kde mi prodají zboží do vlastních krabiček. 

Nicméně jsem měla štěstí, že v tu dobu bezobalové obchody zažívaly boom a otevřelo se jich hodně a bylo z čeho vybírat. 

udržitelný životní styl v kuchyni

Jak začít s udržitelným a zero waste životním stylem?

udržitelný životný styl

Poradíte čtenářům, jak začít s udržitelným a zero waste životním stylem? A čeho se například i vyvarovat?

Moc ráda! Důležité je vůbec začít. I to, že používáte opakovaně jeden igelitový sáček na pečivo v supermarketu se počítá a vede k udržitelnosti. Každá změna začíná prvním krokem, který může být maličký, ale bude mít veliký dopad. 

Naopak nedoporučuji všechno, co máte doma, vzít a nahradit udržitelnými eko variantami. Nejdůležitější pro zero waste životní styl je opakované dlouhodobé používání věcí. Tím, že i plastovou krabičku, kterou už máme doma, využíváme na maximum, šetříme životní prostředí víc, než když půjdeme a koupíme novou bambusovou. 

Textilní průmysl

V jakém odvětví průmyslu roste podle vás největší problém, co se týče jeho dopadu na životní prostředí? Za mě je to textilní průmysl. Co si o tom myslíte Vy?

Rozhodně souhlasím. Rychlá móda bohužel jen nahrává tomu, že bazary přetékají (nejen) tričky z druhé ruky, které nikdo nechce, protože jsou přece tak “levné” a je velmi snadné koupit si poslední kolekci v běžných oděvních řetězcích na pár kliknutí online. 

A tak je to téměř se vším. Když jsem před několika lety dělala debordelizaci, bylo náročné poslat dál plně funkční, málo používané věci. 

 
praní prádla ekologicky

Vzhledem k tomu, že já se zabývám šitím dětského udržitelného oblečení, bych se Vás zeptala, jakým způsobem lze ekologicky pečovat o naše oblečení, aby dlouho vydrželo? Podělíte se s čtenáři o nějaký tip?

V první řadě je důležité začít odstraňovat skvrny co nejdříve po ušpinění a nenechat je na oblečení příliš dlouho. Často se setkávám s tím, že ženy očekávají od pracích prášků nemožné, tedy, že dají prádlo do pračky, přidají prášek/gel, zmáčknou čudlík a vyndají “čistoskvoucí” prádlo. Mnohdy tohle neumí ani komerční prací prostředky. 

Základem udržitelné prací sady je tzv. žlučové mýdlo, které je perfektní jak na odstraňování skvrn při přemáchnutí v ruce, tak při výrobě domácího pracího gelu. Kompletní návod pro ekologické praní mám na svém webu v článku EKO praní – Síla inspirace.

 

Nadužívaní a zneužívání pojmu udržitelnost

Nepřijde Vám, že v poslední době je slovo udržitelnost nadužívané či dokonce zneužívané?

Ano, používá se poslední dobou často, ale vnímám to pozitivně. Stále více lidí si uvědomuje, že každý krok směrem k udržitelnosti se počítá. Lidé chtějí udržitelné výrobky, alespoň částečně, a i velké firmy se tomu musí přizpůsobit, i když trochu “prskají”, že je to jen módní vlna. 

Samozřejmě se najdou i tací, kteří toho zneužívají, ale to najdeme v každé oblasti života. Proto je nejlepší začít u sebe doma a až teprve potom začít měnit celý svět. Představte si, kdyby teď všechny maminky malých dětí na světě začaly místo jednorázových vlhčených ubrousků používat perlan. Ten je nejen snadno kompostovatelný, ale zároveň děti nepřijdou do kontaktu s takovým množstvím chemie, které obsahují komerční vlhčené ubrousky. Nebo kdybychom přestaly používat jednorázové houbičky na nádobí, papírové utěrky či potravinové fólie. To by byla obrovská masa nevytvořeného jednorázového odpadu!

Bio potraviny - pravda nebo jen marketing?

Co si myslíte o bio potravinách? Jsou skutečně kvalitnější a zdravější? Máme věřit označení bio ovoce či zeleniny v supermarketech? Nebo je lepší vypravit se na farmářské trhy či přímo k farmářům?

Bio potraviny jsou kontroverzní téma nejen mezi spotřebiteli, ale i zemědělci. Pro označení bio je nutné v Čechách splnit řadu certifikátů, které jsou pro zemědělce drahé. Proto také bio potraviny stojí o mnohem více než klasické. Takže ano, můžeme věřit označení bio v supermarketech. Nicméně stává se, že i ne-bio potraviny splňují kvalifikaci bio, jen nemají onu nálepku. 

Na trzích dochází k tomu, že se ovoce a zelenina prodává jako bio, i když není. Prodavač jednoduše vyprodá svou várku a další dokoupí v nejbližším supermarketu. Nejčastěji se toto děje s rajčaty. 

Proto doporučuji kupovat ovoce a zeleninu podle sezony. Znovu si zvědomit, co kdy dozrává, a podle toho nakupovat. Kvalitního farmáře na trhu poznáte tak, že celý rok mění svůj sortiment právě podle toho, co dozrálo. 

Za mě nejudržitelnější cesta je najít si svého farmáře a kupovat přímo od něj. Existují spolky, které takové nákupy umožňují. Předplatíte si určitou částku na rok a podle toho, co aktuálně dozrává, dostáváte zásoby ovoce a zeleniny. 

Jak neplýtvat jídlem?

vaříme beze zbytků

Zejména teď v létě vařím minimálně. Pořád jsme někde pryč po výletech a nebaví mě vyhazovat zapomenuté jídlo, které jsme nestihly včas sníst. Můžete se s námi podělit o nějaký tip či Váš konkrétní oblíbený zero waste recept? 

Ono v létě ani není moc hlad, že? Máme chuť hlavně na čerstvé šťavnaté ovoce a zeleninu. Moc doporučuji pravidelně dělat revizi ledničky. Jednou za týden nebo za 10 dní zkouknout zásoby v lednici a zjistit, čemu se blíží datum spotřeby, případně, co je dlouho načaté nebo uvařené od posledního rodinného oběda.  

Míši tipy, jak neplýtvat jídlem

1. Připravte placičky na výlety, na svačinky (dají se jíst i studené). Skvělé jsou ze zeleniny jako je mrkev, květák. 

2. Super může být zbytek pečeného kuřete do sendvičů nebo rizota, které je rychlé a lehké. 

3. Využívejte mrazák a zbytky zamrazte pro strýčka příhodu “až nebudu stíhat, až začne škola”. 

vaříme beze zbytků

Neplýtvání jídlem je komplexní téma a každá rodina má jiný rytmus, proto s každou rodinou pracuji individuálně na tom, co zrovna jim sedí, aby vše zapadlo do jejich každodenního rytmu. Právě toto a mnohé další učím své klienty v rámci individuálních konzultací Zažij radost z udržitelnosti – Síla inspirace.

Pravidelně pořádám i třídenní denní kurz o Neplýtvání jídlem, který probíhá v mé facebookové skupince Seberozvojem k udržitelnosti.

Míši projekt Seberozvojem k udržitelnosti

Propojujete seberozvoj a udržitelnost. Jak se Vám daří tato dvě témata propojovat a jak Vás to napadlo?

Na své bezodpadové cestě jsem se často setkala s vlastními sabotéry, kteří mi říkaly “Jsi jen kapka v moři, nemá to smysl.”. Zakusila jsem tvrdá odmítnutí, kdy jsem bojovala sama se sebou, jestli si budu stát za svým přesvědčením nebo polevím. Sbírala jsem odvahu zeptat se v řeznictví, jestli mi naváží maso do vlastní krabičky. Postupem času jsem zjistila, že v tom nejsem sama. Dostáváme se do podobných situací, často se nezeptáme, jenom proto, že máme strach z odmítnutí. A právě proto jsem se rozhodla pomáhat nejen s tím, jak mít udržitelnou domácnost, ale i překonávat sebe samu v situacích mimo komfortní zónu. 

 

seberozvojem k urdžitelnosti

Jakým způsobem probíhá spolupráce s Vámi? 

Pracuji hlavně individuálně, protože každá rodina má svá specifika, svůj každodenní rytmus a jiné podmínky. Klientům vždy nahlédnu do domácnosti skrze dotazník, abych mohla připravit vše jim přímo na míru a neopakovala poučky, které jim nic nepřinesou a nikam je neposunou. Ať už jsou to individuální konzultace nebo aktivní měsíční mentoringZkrátka tak, aby udržitelnost život zjednodušila

Foto: Michaela Hlubučková.

Zaujalo vás téma bezodpadové domácnosti? Přečtěte si také článek 3×10 tipů, jak na zero waste domácnost. Chce-li si přečíst další zajímavý rozhovor týkající se udržitelnosti a upcyklace, doporučuji povídání s Kristinou Löserovou Upcyklace bez legrace.

Pokud neradi vyhazuje věci, které se dají přetvořit v něco nového a krásného, vyzkoušejte nápady od Kristiny Löserové, která pro můj blog vytvořila několik návodů na upcyklované tvoření: Jarní tvořeníLetní věnec ze starých kalhotVelikonoční upcytvořeníValentýnské tvoření.

Mama v lese

Obchod s dětským oblečením