Blog

Jak si s dětmi užít kouzelný podzim

Podzim má v sobě neuvěřitelné kouzlo, jakkoli může být pro nás jeho příchod po létě trochu šokem. Z letních dobrodružství, dovolených, tepla a dlouhých dní vstupujeme do transformačního období, kdy ubývá tepla a světla. Zároveň pro nás maminky je podzim obdobím, kdy se děti vrací do školek a škol a nám začíná každodenní kolotoč…

Podzim ovšem nabízí také krásné barvy. Užijte si poslední hřejivé sluneční paprsky babího léta, ať již v lese, nebo na louce. Sbírejte lesní plody, poznávejte zvuky zvířátek nebo otisky jejich kopýtek. 

Kratší dny nás vyzývají ke zpomalení a ztišení, trávíme více času doma, který můžeme využít aktivně a kreativně, anebo jen tak odpočívat s čajem či horkou čokoládou v ruce…

Zpomalte, nalaďte se na sebe navzájem a hlavně: buďte spolu!

1. Lov podzimních pokladů

Vyrazte s dětmi na procházku do parku nebo lesa a sbírejte podzimní listy, kaštany, šišky či žaludy, z nichž si pak doma můžete společně vytvořit krásnou dekoraci – třeba i věnec na dveře. Nebo se zaměřte na sběr šípků a brusinek a uvařte si doma léčivý čaj. Školy, školky, ale i různé místní spolky často organizují sběr kaštanů a žaludů pro zvířátka. Tato aktivita vede děti k větší empatii, ochotě pomoci a pečovat. Nezapomeňte si vzít s sebou košík, do kterého dáte všechny nalezené poklady. Vezměte si také nožík, to kdyby na vás někde vykoukla houba – o rychlou a levnou večeři budete mít postaráno.

Tip od Mámy v lese:

Vyzkoušejte jednoduché a rychlé krémové houbové rizoto. Rýži uvařte ve vodě společně se sušenými houbami. Až rýže změkne, přidejte 33% smetanu a posypte parmazánem.

2. Jablečné dobrodružství: pečení jako náplň pro deštivé odpoledne

Podzim je také čas sklizně jablek a hrušek. Pokud máte možnost, vyrazte na jejich sběr a doma si pak nasušte křížaly (doporučuji použít sušičku na ovoce a zeleninu), upečte koláč nebo třeba připravte pečený čaj se skořicí. V deštivém odpoledni můžete děti naučit péct štrůdl, nebojte se je aktivně do pečení zapojit, jen pozor na ostrouhané prstíky. Vůně linoucí se z trouby naplní váš domov teplem a pohádkovou podzimní atmosférou. 

Tip od Mámy v lese:

Pojďme si s dětmi upéct podzimní jablečné muffiny. Smícháme nejprve sypké (2 hrnky mouky, půl hrnku cukru, 2 lžičky prášku do pečiva) a tekuté suroviny (1 hrnek jablečného pyré, 0,5 hrnku mléka a 100 g rozpuštěného másla, 2 vajíčka). Poté opatrně nalijeme tekutou směs do sypké a vymícháme hladké těsto. Přidáme trochu skořice a hrst rozinek. Do formiček na muffiny vložíme papírové košíčky a nalijeme těsto. Pečeme dle velikosti muffinů 20 až 45 minut na 150°C.

3. Venkovní radovánky, pouštění draků a poslední pikniky

Barevný podzim vybízí ke spoustě venkovních aktivit. Vydejte se s dětmi pouštět draka, hrát petang nebo třeba skákat v hromadách listí či blátivých kalužích. Využijte posledních dní a udělejte si s dětmi venku piknik (nezapomeňte přibalit s sebou nepromokavou deku, která se na vlhkých mezích bude hodit). Nebo si opečte špekáčky a k ohýnku pozvěte přátele. 

4. Když počasí nepřeje: Domácí hygge a teplé dobroty

Není nic lepšího než přijít domů z procházky v chladném počasí, dát si teplé kakao a zabalit se do deky. Pro vytvoření opravdového podzimního „hygge“ si doma zapalte svíčky, třeba s vůní skořice nebo hřebíčku, společně pak můžete vyrábět podzimní dekorace nebo číst si pohádky. Vyzkoušet může také malovat kávou či kakaem na bílou čtvrtku. K podzimnímu hygge patří neodmyslitelně dýně – společně ji můžete vyřezávat a pak si třeba uvařit dýňovou polévku.

Líbí se vám hygge styl a rády byste se dozvěděly o tomto stylu více? Přečtěte si rozhovor se Štěpánkou Kolesnyk Pitterovou, která tvoří pod značkou Tulouš překrásné bytové dekorace z ovčí vlny.

5. Dobití baterek pro maminky

Mnohdy pro druhé zapomínáme samy na sebe. Zkusme to letošní rok jinak a pojďme se rozmazlovat! Jakmile děti usnou, napusťte si horkou vanu, zapalte svíčky a nechte se unášet teplými podzimními vůněmi. Nebo si vychutnejte chvíli klidu s dýňovým latté, večerní knížkou či si dopřejte aromaterapeutickou masáž. Vůně ovlivňují naše emoce a pomohou nám naladit se pozitivněji i překonat náročnější chvíle. Nebojte se použít esenciální oleje, vonné tyčinky či vykuřovadla. K relaxu a dobití baterek vám také může posloužit návštěva farmářského či rukodělného podzimního trhu. A na mnohých prodávají také burčák! 

Chcete-li se více dozvědět o léčivých účincích éterických olejů, přečtěte si rozhovor s aromaterapeutkou Kristýnou Rolincovou.

6. Podzimní slow fashion tipy

A jak děti obléknout na všechna tato podzimní dobrodružství? Klíčové pro podzimní oblékání je vrstvení – zvolte raději méně tenčích vrstev než jednu teplejší. Zaměřte se na přírodní materiály, jako jsou vlna a organická bavlna, které zajistí, že budou vaše děti v teple, aniž byste se báli, že se dítě zapotí či prochladne. Více o tom, jak správně vrstvit oblečení a jaké materiály na podzim zvolit, se dočtete v článku Jak obléknout dítě na podzim.

Do vlhkého počasí a deště doporučuji funkční materiály – např. softshell. Díky softshellovým kalhotám bude vaše dítě v suchu i v teple i při skákání v blátivých kalužích. 

Spoustu krásných slow fashion kousků naleznete v mé nové podzimní kolekci. Myslela jsem tentokrát nejen na děti, ale i na maminky – připravila jsem sladěné a snadno kombinovatelné kousky z autorských látek.

Článek pro vás připravily dvě kreativní ženy: Zdeňka Bílková a Martina Martinez Arboleda, spisovatelka, bloggerka a jogínka.

Článek doplňují fotografie podzimní kolekce ´24, kterou nafotila skvělá Marieta Kosturová, autorka projektu Příběhářky.

Hledáte další inspiraci na tvoření a zábavu s dětmi a počasí venkovním aktivitám příliš nepřeje? Přečtěte si článek 10 tipů na aktivity s dětmi, když je venku ošklivo.

Mama v lese

Obchod s dětským oblečením