Blog

MAKER FAIRE festival tvůrců

MAKER FAIRE Karlovy Vary

Největší přehlídka všech kutilů a vynálezců MAKER FAIRE se uskuteční v sobotu 23. března 2024 v hotelu Thermal a Máma v lese bude u toho!

V Karlových Varech se tento festival koná podruhé a zapojí se zde téměř 30 tvůrců, designérů a kutilů. Loňský první ročník navštívilo 2000 lidí a organizátoři letošního ročníku si nyní slibují návštěvnost ještě vyšší.

maker faire karlovy vary

O čem tahle světová přehlídka talentů je?

Hlavní roli hraje maker – tvůrce, kutil, vynálezce, designér,  nadšenec, amatér i profesionál.

Makeři mají za úkol vtáhnout diváky do děje – připraveny budou výtvarné dílny, workshopy, chemické a fyzikální pokusy a mnoho dalšího. Všechny prezentace tedy budou interaktivní a zapojit se budou moci děti i dospělí.

Máma v lese na MAKER FAIRE

Společně se podíváme na původ a zpracování různých textilních materiálů – a to hravou formou. Zaměříme se na poznávání přírodních materiálů – rostlinného (len, bavlna) i živočišného původu (vlna, hedvábí). Prozkoumáme také vlastnosti synteticky vyráběno softshellu, jehož výrobní surovinou jsou většinou pet láhve a jehož vlastnosti jako nepromokavost a paropropustnost nelze přírodními materiály nahradit. Pro děti bude připravena zábavná hra a s dospělými si ráda popovídám o mýtech v oblasti textilního průmyslu. Pod mým vedením si také budete moci vytvořit v duchu zero waste textilní koláž ze zbytků látek.

Koho dalšího nesmíte na festivalu MAKER FAIRE vynechat?

Festivalu MAKER FAIRE v karlovarském hotelu Thermal se zúčastní téměř 30 tvůrců. Seznam a medailonky jednotlivých tvůrců naleznete na stránkách festivalu.  Já jsem však vybrala několik horkých tipů, na které se těším nejvíce a které byste na festivalu určitě neměli vynechat.

1. Upleťte si vlněnou dekoraci

Měkoučkou a ohromně milou dekoraci z ovčí vlny si vyrobíte pod vedeným Štěpánky Kolesnyk Pitterové. Se Štěpánkou si také vyzkoušíte techniku suchého plstění. Štěpánka je designérka bytových doplňků a dekorací z ovčí vlny a její značka Tulouš získala v loňském roce ocenění Regionální produkt Dolní Poohří. O Štěpánce si můžete více přečíst v rozhovoru.

vlněné dekorace hygge styl tulouš

2. Vytvořte si vlastní parfém

Kristýna Rolincová aromaterapie

Poznejte vůně květin i stromů v čichací hře, kterou si připravila aromaterapeutka a masérka Kristýna Rolincová. Pod vedením Kristýny si také budete moci vytvořit vlastní olejový roll-on parfém. Autorka zajímavě propojuje aromaterapii a arteterapii. Pokud vás Kristýna zaujala, mrkněte na Terapie z Doupovska na Instagramu nebo si přečtěte rozhovor o aromaterapii.

3. Vyrobte si upcyklovanou zvonkohru

Workshopy Dáši Štrosové byly vždy velmi prožitkové a zaměřené na prohloubení vnímání barvy, struktury, zvuku i odlesku skla. S Dášou si vyrobíte malou zvonkohru z upcyklovaného lahvového skla. Dáša je designérka a pod značkou LuckyWaste vytváří originální šperky a zvonkohry ze skleněných lahví.

dáša štrosová luckywaste

4. Poznávejte barvy

Moc mě zajímá, co připravily mé kolegyně z Interaktivní galerie Becherova vila. Edukátorka Pavlína Vargová a výtvarnice Lenka Herzogová jsou obě zkušené lektorky Program O barvě bude plný zajímavých výtvarných experimentů na rozhraní výtvarného umění a fyziky.

5. Zjistěte, jak se pěstuje mikro zelenina

Velmi se mi líbí projekt městské vertikální farmy Mikrogreen Karlovy Vary. O pěstování mikro zeleniny již dobu přemýšlím, takže ráda nejen ochutnám a ráda se také poučím, jak na to.

Maker Faire Karlovy Vary Mikrogreen

6. Tvořivé dílny v Karlových Varech

Moc se těším, že se osobně setkám s lidmi okolo ArtStudio Carlsbad. Ti připravují mnoho výtvarných dílen a workshopů na různých místech v Karlových Varech. Jejich programy jsou zaměřené na rozvoj kreativity a fantazie nejen u dětí, ale i u dospělých. 

7. Objevte tajemství dekorace porcelánu

Jak se tvoří dekor na porcelán? Co je to vintage porcelán a jak jej lze upcyklovat? To vám ukáže a vysvětlí Jitka Tomanová z Ateliéru Jitky Té. Jitka je designérka a produkční a kreslí originální dekory na karlovarský a vintage por celán.

ateliér jitky té

NALÁKALA JSEM VÁS? PŘIJDETE SE PODÍVAT?

P.S. Vemte s sebou i děti 🙂

Zdroje fotografií v příspěvku: Denisa Uhlířová Photo (1x), Dáša Štrosová (1x), Nikola Chalupníčková Niki Ch Foto (1x), Marieta Kosturová Příběhářky (1x), Jitka Tomanová (1x), oficiální propagační bannery Maker Fair (2x),

Přečtěte si více o festivalu MAKER FAIRE.

Mama v lese

Obchod s dětským oblečením